SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Odwołano szefów ośrodków TVP w Poznaniu i Warszawie

Dyrektor TVP3 Warszawa Łukasz Bednarz oraz szefowa TVP3 Poznań Agata Ławniczak w ubiegłym tygodniu zostali odwołani ze stanowisk.

fot. akpaArticle

Decyzję o odwołaniu dyrektorów dwóch regionalnych ośrodków podjął zarząd TVP – od września ub. roku stanowi go jednoosobowo prezes Mateusz Matyszkowicz. Nieznane są przyczyny pozbawienia stanowisk dyrektorów TVP3 Poznań i TVP3 Warszawa, prawdopodobnie jednak oboje zostaną w strukturach Telewizji Polskiej. 

Agata Ławniczak sprawowała funkcję dyrektor i redaktor naczelnej TVP3 Poznań od 2016 roku (powołał ją Jacek Kurski), wcześniej przez wiele lat związana była z TVP. Ośrodkiem w Poznaniu kierowała już wcześniej, w latach 1994 – 1996. Po roku 2000 pełniła funkcję szefowej publicystyki i reportażu TVP1.

Z kolei drugi z odwołanych dyrektorów, Łukasz Bednarz jest związany od lat z Telewizją Polską. W swojej karierze był m.in. wydawcą i wydawcą dnia, a także kierownikiem serwisów informacyjnych TVP Info, a od 2020 roku - zastępcą dyrektora w TAI ds. TVP Info. W kwietniu 2023 roku został jednak odwołany z tego stanowiska (objął je Samuel Pereira) i powołany na stanowisko dyrektora i redaktora naczelnego TVP3 Warszawa. 

Jak się dowiadujemy, nadzór nad ośrodkiem TVP3 Warszawa tymczasowo obejmuje nowy dyrektor TVP3, Piotr Kierzkowski.

Fala zmian w ośrodkach TVP

To już kolejne dwa regionalne oddziały publicznego nadawcy, w których w ostatnich miesiącach zmienia się szefostwo. W połowie sierpnia br. zarząd Telewizji Polskiej odwołał ze stanowiska dotychczasowego dyrektora TVP3 Wrocław Mirosława Spychalskiego i powołał na jego miejsce Marcina Brodowskiego. Na początku sierpnia z kolei z tymczasowym stanowiskiem szefa TVP3 Olsztyn pożegnał się Piotr Kierzkowski (zastępował chwilowo odwołanego w lipcu Igora Gumińskiego), a na jego miejsce powołany został Paweł Warot.

Natomiast w kwietniu br. zarząd TVP odwołał także dyrektora innego ośrodka regionalnego, Przemysława Predygiera (TVP3 Kielce). Jego miejsce zajęła Katarzyna Bernat, związana do chwili powołania z Radiem eM. Matyszkowicz odwołał także szefa TVP3 Białystok Eugeniusza Szpakowskiego, dyrektora ośrodka w Katowicach Macieja Wojciechowskiego, a także dyrektor TVP3 Gdańsk - Joannę Strzemieczną-Rozen.

Ostatnia zmiana, jaka zaszła w TVP3 polegała na odwołaniu dyrektor tej anteny, Magdaleny Drohomireckiej i powołaniu na jej miejsce Piotra Kierzkowskiego. Ta zmiana zaszła na początku września br. 

Telewizja Polska spodziewa się znaczącego wzrostu przychodów z abonamentu i rekompensaty w bieżącym roku (z 2,12 do 2,7 mld zł), przede wszystkim w związku z podwyższeniem nominalnej kwoty rekompensaty dla wszystkich mediów publicznych z 1,95 do 2,7 mld zł. Pula została już podzielona przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji: TVP dostała 2,35 mld zł, Polskie Radio - 187 mln zł, a 17 spółek radiofonii regionalnej - 165 mln zł. Mateusz Matyszkowicz podtrzymuje, że spółka w tym roku zanotuje wynik „zero plus”. - Telewizja publiczna nie powinna wypracowywać zbyt dużego zysku - zaznacza w rozmowie z nami szef nadawcy.

Ile zarabia TVP

W ub.r. Telewizja Polska zanotowała 50,7 mln zł straty netto, pod kreską była pierwszy raz od 2016 roku. Co prawda jej przychody wzrosły mocniej od wydatków operacyjnych, ale obsługa rekompensaty abonamentowej przyniosła aż 184 mln zł kosztów.

Przychody spółki zwiększyły się w ub.r. o 9,5 proc. do 3,56 mld zł, z czego wpływy sprzedażowe netto - z 3,15 do 3,14 mld zł. Natomiast koszty wytworzenia produktów na własne potrzeby poszły w górę z 88,2 do 166,3 mln zł, a wynik ze zmiany stanu produktów poszedł w dół z 19 mln zł zysku do 17,9 mln zł straty.Łączna liczba pracowników nadawcy w ub.r. zmniejszyła się z 2 913 do 2 893, a liczba etatów - z 2888,95 do 2 876,08. Zatrudnienie w spółce było o ponad 100 pracowników i etatów niższe niż planowane przed rokiem.

Udział TVP1 w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w 2022 roku wyniósł 8,67 proc., TVP2 - 7,02 proc.

Dołącz do dyskusji: Odwołano szefów ośrodków TVP w Poznaniu i Warszawie

27 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Opo
Jeśli wyznacznikiem może być tvp3 warszawa ( które oglądam) powodem może być łagodniejsze traktowanie rządzącej w Warszawie platformy niż tej samej platformy w tvp info czy wiadomościach . Przed wyborami przykręcają śrubę i tyle , szkoda bo lokalne media były lekkim wytchnieniem od polskiej wojenki .
odpowiedź
User
Basia S
Tu chodzi tylko o to aby kolejne pisowskie miernoty mogły przed wyborami jeszcze wyciągnąć trochę kasy z budżetu. O nic więcej .
odpowiedź
User
Hah
Kiedy zrobienie porządek z dyr. Mechą i jego kochanką z TVP3
odpowiedź