SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zwolnienia w Nocowanie.pl. Branża turystyczna w tarapatach

W spółce należącej do Wirtualna Polska Holding Nocowanie.pl zwolniono na początku kwietnia ok. 10 osób - wynika z informacji portalu Wirtualnemedia.pl. To kolejne zwolnienia po redukcji w Wakacje.pl - spółce również należącej do WP.

Kamil Ruciński / szef Nocowanie.plKamil Ruciński / szef Nocowanie.pl

Wskutek epidemii koronawirusa wiele branż zamarło na kilka tygodni, należy do nich między innymi turystyka. Wstrzymano praktycznie większość lotów, a linie lotnicze przedłużają okres, w którym odwołują większość zaplanowanych wcześniej tras.

Już mniej więcej w połowie marca epidemia koronawirusa zamroziła sprzedaż wycieczek - najpierw zagranicznych w spółce Wakacje.pl i w biurach My Travel i Wakacyjny Świat, należących do Wirtualna Polska Holding, a następnie Nocowanie.pl, oferującej podróże krajowe.

Jacek Świderski, szef WP Holding oceniał, że sytuacja Nocowanie.pl jest dużo lepsza, a na początku marca serwis nie notował żadnych spadków. - Dopiero w ostatnich dniach zauważyliśmy, że Polacy nie chcą już podróżować również po kraju. Cała turystyka jest wstrzymana na kilka tygodni, natomiast wydaje nam się, że za miesiąc, dwa turystyka krajowa zacznie odżywać. Polacy nie będą się bali jeździć po kraju, bo nawet jeśli poczują się źle, to trafią do sprawdzonej służby zdrowia - prognozował jeszcze dwa tygodnie temu.

Sytuacja związana z epidemią koronawirusa jest jednak dynamiczna, a przedsiębiorcy nadal nie otrzymali realnej pomocy ze strony państwa. Mimo uchwalenie tzw. tarczy antykryzysowej nie cichnie jej krytyka - środowisko biznesowe w większości negatywnie ocenia nie tylko jej treść, ale także zbyt późny termin jej wprowadzenia. Nie milkną głosy, które wskazują, że potrzebne jest stworzenie tarczy 2.0 czy nawet 3.0.

Część firm zdecydowała się już na zawieszenie działalności lub nawet ogłoszenie upadłości, nie widząc szansy na wyjście z kryzysu. Negatywne skutki pandemii nie ominęły nie tylko spółki Wakacje.pl (oraz serwisu o tej samej nazwie) o której pisaliśmy w ubiegłym tygodniu - zwolniono z niej kilkadziesiąt osób.

Jak wynika z naszych najnowszych informacji, zwolnienia objęły także Nocowanie.pl. Pracę miało stracić co najmniej 10 osób, na razie nie wiadomo czy redukcja pracowników zakończy się na tym etapie. Dyrektor ds. komunikacji i PR w Wirtualna Polska Holding Michał Siegieda nie chciał komentować tej kwestii.

W przypadku zwolnień w Wakacje.pl mówił nam, że „decyzja dla zarządu była bardzo trudna, niestety konieczna w sytuacji w której ruch turystyczny na świecie w zasadzie nie istnieje”. - Wakacje.pl ograniczają koszty, tak aby lepiej przygotować się do kolejnego sezonu - komentował.

Na początku marca standardowo powinna trwać masowa rekrutacja i szkolenie konsultantów, żeby mogli obsłużyć szczyt sprzedażowy. W tym roku już wtedy nie było takich planów.

Wirtualna Polska z nowym kredytem na akwizycje

W połowie marca br. Wirtualna Polska Holding podała swoje wyniki za cały 2019 rok. Zanotowała wzrost wpływów sprzedażowych o 24,9 proc. do 708,7 mln zł oraz spadek zysku netto z 76 do 71,1 mln zł. Gotówkowe przychody sprzedażowe Wirtualnej Polski zwiększyły się w ub.r. o 26,3 proc. - z 542,75 do 685,47 mln zł.

Natomiast wpływy barterowe (osiągane tylko w pionie internetowym) zmalały z 24,58 do 23,23 mln zł. Grupa informowała także, że Wakacje.pl stanowią nieco poniżej 15 proc. wyniku spółki.

Pod koniec lutego Wirtualna Polska Holding razem ze swoimi spółkami zależnymi zaciągnęła kredyty w wysokości do 978 mln zł, z czego do 602 mln zł ma zostać przeznaczone na akwizycje i inne inwestycje.

W lutym br. Grupa Wirtualna Polska zanotowała 75,74 proc. zasięgu (w lutym ub.r. miała 77,8 proc.), 21,12 mln użytkowników, 2,86 mld odsłon oraz 34 minuty i 13 sekund średniego dobowego czasu korzystania.

Dołącz do dyskusji: Zwolnienia w Nocowanie.pl. Branża turystyczna w tarapatach

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Katarzyna
A jeszcze miesiąc temu chciał wyrywać rekinom łuski. Najłatwiej koszty kryzysu przenieść na pracowników i ich rodziny. A taka niby duża firma, tak jej dobrze idzie akwizycja...
odpowiedź
User
Anna49
Firma która po miesiącu zastoju zwalnia pracownikow to nie firma to wydmuszka. Jaki pan taki kram.
A ich portal Wirtualna Polska to niestety już tylko pudelek-bis. Tragedia. Zero obiektywizmu.
odpowiedź
User
Nocowanie
Ale to nie WP podejmuje decyzje w Nocowaniu, tylko założyciel Kamil. Za zwolnienia u Benbenka wg Wirtualnuch Mediów tez odpowiada WP?
odpowiedź