SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zwolnienie dyscyplinarne - zero tolerancji dla błędów pracownika

Często zdarza się że relacje pracownik-pracodawca nie należą do udanych. Gdy wina leży po stronie zatrudnionego i jest rażąca, szef nie musi tego tolerować. Może zwolnić pracownika w trybie natychmiastowym.

Zwolnienie dyscyplinarne - zero tolerancji dla błędów pracownika

Trzy podstawy dyscyplinarki

Umowa o pracę może zostać rozwiązana bez wypowiedzenia z winy pracownika w trzech sytuacjach. Są nimi: ciężkie naruszenie podstawowych pracowniczych obowiązków, popełnienie przez pracownika przestępstwa, które uniemożliwia dalsze jego zatrudnianie a także zawiniona utrata uprawnień koniecznych do pracy. Należy jednocześnie pamiętać, że powyższy katalog jest wyczerpujący.

Najczęstszą przyczyną zwolnień pracowniczych bez wypowiedzenia jest ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków.

Ważna waga i charakter przewinienia

Aby pracodawca mógł dyscyplinarnie rozwiązać umowę z pracownikiem z powodu jego rażącego zachowania, muszą zostać łącznie spełnione dwa warunki. Niewłaściwe zachowanie pracownika musi być związane z jego podstawowymi obowiązkami, a naruszenie obowiązków powinno być ciężkie.

Podstawowe obowiązki pracowników wynikają z przepisów prawa pracy, umowy o pracę (np. zakaz działalności konkurencyjnej) oraz regulaminów pracowniczych. Nie można zatem rozwiązać umowy o pracę bez wypowiedzenia za naruszenie przez pracownika obowiązku pracowniczego, który nie znajduje się w jego zakresie zadań lub nie można go określić jako „podstawowego".

W przepisach prawnych nie znajdziemy niestety żadnej definicji pojęcia „ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych”. Ocena, czy dane zachowanie pracownika jest ciężkim naruszeniem, zależy od okoliczności każdego indywidualnego przypadku. Jako przykład podstawy do dyscyplinarki można podać zniewagę przełożonego lub powtarzające się spóźnienia do pracy.

Forma i czas na zwolnienie

Pracodawca ma miesiąc na skorzystanie z możliwości zwolnienia dyscyplinarnego. Termin ten należy liczyć od dnia uzyskania przez pracodawcę wiadomości o nagannym zachowaniu pracownika.

Rozwiązanie umowy powinno polegać na pisemnym oświadczeniu z przytoczeniem przyczyny. Dodatkowo, w sytuacji gdy pracownik należy do związku zawodowego, prawidłowość oceny okoliczności naruszeń pracownika podlegają również konsultacji związkowej. 


Niedopuszczalne jest zastosowanie zwolnienia dyscyplinarnego po upływie miesięcznego okresu. Warto jednak wiedzieć, że ta sama podstawa może służyć jako uzasadnienie zwykłego wypowiedzenia umowy o pracę.

Rozwiązanie umowy z winy pracownika jest nadzwyczajnym trybem zakończenia umowy o pracę.
Pracodawcy powinni stosować zwolnienie dyscyplinarne z dużą ostrożnością. Pomimo bowiem tego, że

ocena wagi pracowniczej wpadki należy do pracodawcy, to jednak w razie odwołania się zwolnionego do sądu, zostanie ona zweryfikowana.Kancelaria Prawna Skarbiec

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zwolnienie dyscyplinarne - zero tolerancji dla błędów pracownika

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
olo
rany,przeciez nikt nie mowi szefowi
ze jest gupi i sie nie zna
tylko jakos go kryje i robi za niego
szczegolnie,gdy go nie ma w robocie
a szef tego nie lubi..oj nie lubi
bo wylazi ,ze jest gupi a stolek ma
przez zasiedzenie,to tez z prawa,tylko nie pracy :))
8 8
odpowiedź
User
martucha
CIĘŻKIE JEST ŻYCIE PRACOWNIKA W POLSCE CZŁOWIEK NIE MOŻE CORAZ CZĘŚCIEJ POWIEDZIEĆ CO MYŚLI O SWOJEJ PRACY BO SIĘ BOI ŻE TO KOMUŚ MOŻE SIĘ NIE SPODOBAĆ A SZCZEGÓLNIE PRACODAWCY CORAZ CZĘŚCIEJ LUDZIE SĄ WYKORZYSTYWANI DO PRACY NA CZARNO SZCZEGÓLNIE MŁODZI LUDZIE KTÓRZY PO SKOŃCZENIU SZKOŁY NIE MAJA DOŚWIADCZENIA ZAWODOWEGO ONI SZCZEGÓLNIE BOJĄ SIĘ O ZE ZA BYLE CO MOGĄ BYĆ ZWOLNIENI ALBO NIE OTRZYMAJĄ WYNAGRODZENIA MOIM ZDANIEM W POLSCE SA GŁODOWE PENSJE A PRACODAWCY ZACHOWUJĄ SIĘ JAK BOGOWIE KTÓRYM MOŻNA WSZYSTKO
8 8
odpowiedź