SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rząd chce, żeby telekomy zwracały klientom ofert na kartę niewykorzystane pieniądze

Możliwość otrzymania przez abonentów prepaid zwrotu pozostałych na koncie środków z doładowań w przypadku wygaśnięcia ważności konta - to jedna ze zmian wprowadzanych przez projekt ustawy Prawo komunikacji elektronicznej, który we wtorek przyjęła Rada Ministrów.

fot. Shutterstock.comArticle

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który dostosowuje polskie prawo do unijnych regulacji, jeśli chodzi o ustanowienie Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej. Nowe przepisy będą kompleksowo obejmować funkcjonowanie rynku komunikacji elektronicznej w naszym kraju.

"W ostatnich latach w Polsce obserwowany jest dynamicznie postępujący proces informatyzacji gospodarki. Wchodzące na rynek rozwiązania technologii informacyjno – komunikacyjnych (ICT) znajdują coraz szersze zastosowanie we wszystkich gałęziach życia społeczno-gospodarczego. Dokonują one przemian m.in. w sposobie prowadzenia biznesu, edukacji, medycynie, a także w administracji państwowej. Wraz z rozwojem mobilnego dostępu do internetu, a wkrótce także kolejnej generacji systemów dostępu bezprzewodowego, polski i europejski rynek ICT wejdzie w fazę znaczących przemian i stanie się istotnym elementem rozwoju Przemysłu 4.0, czyli cyfrowej rewolucji przemysłowej" - przypomina KPRM.

Nowe przepisy będą dotyczyć także wydawców aplikacji i komunikatorów

Najważniejsze rozwiązania wprowadzane przez nową ustawę to uregulowane zasad wykonywania działalności, która polega na "dostarczaniu publicznych sieci telekomunikacyjnych lub świadczeniu usług komunikacji elektronicznej. Nowe rozwiązania będą dotyczyć nie tylko tradycyjnych przedsiębiorców telekomunikacyjnych, ale także operatorów tzw. usług Over the Top (to np. aplikacje internetowe i komunikatory)" - podaje komunikat KRPM.

Ustalone zostaną kwestie związane z gospodarowaniem częstotliwościami, zasobami numeracji oraz zapewnieniem dostępu do sieci telekomunikacyjnych.

"Zagwarantowana zostanie ochrona praw użytkowników końcowych, w szczególności przez wprowadzenie nowych obowiązków informacyjnych oraz wzmocnienie uprawnień dotyczących zawierania umowy i jej rozwiązywania. Wprowadzona zostanie możliwość otrzymania przez abonentów prepaid zwrotu pozostałych na koncie środków z doładowań, w przypadku wygaśnięcia ważności konta, a w przypadku przedterminowego rozwiązania umowy, znacząco ograniczona zostanie natomiast wysokość roszczeń odszkodowawczych, które stosują dostawcy usług wobec abonenta" - informuje kancelaria.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 6 miesiącach od ogłoszenia, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach. Proponowane przepisy zastąpią obowiązującą obecnie ustawę z 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne.

Dołącz do dyskusji: Rząd chce, żeby telekomy zwracały klientom ofert na kartę niewykorzystane pieniądze

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Antek
Dziwne jest to że nie zwracają, to tak jakby w banku po likwidacji konta nie oddawali zgromadzonych tam środków
odpowiedź
User
Dość inwigilacji Polaków
Najpierw to zanieście nakaz rejestracji kart pre peid jak nie chcecie terrorystów to zamknijcie granice i przestańcie wpuszczać wszystkich jak leci
odpowiedź
User
Agawa
Najpierw to zanieście nakaz rejestracji kart pre peid jak nie chcecie terrorystów to zamknijcie granice i przestańcie wpuszczać wszystkich jak leci

Każdy cywilizowany kraj posiada taki obowiązek.
odpowiedź