SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zwycięzcy tegorocznej edycji konkursu "Ekologia w Obiektywi

Już po raz drugi firma Bayer, międzynarodowy koncern chemiczno-farmaceutyczny, zorganizowała ogólnopolski konkurs fotograficzny na temat ekologii i ochrony środowiska pt. "Ekologia w Obiektywie". Jego celem jest ukazanie - często bardzo ulotnego - piękna środowiska naturalnego, a przez to uświadomienie palącej potrzeby jego ochrony. O nagrody, podobnie jak w roku ubiegłym, mogli ubiegać się fotoreporterzy oraz fotografowie zawodowi.

- Konkurs "Ekologia w Obiektywie" jest cennym uzupełnieniem szerokiego programu działań na rzecz zrównoważonego rozwoju, opracowanego i realizowanego przez firmę Bayer. Nadesłane na konkurs fotografie uświadamiają głęboką potrzebę intensywnych i skutecznych działań, zmierzających do ochrony środowiska naturalnego - mówi Monika Lechowska z firmy Bayer.

Na konkurs napłynęło ponad 130 prac - fotografie zgłaszano w trzech kategoriach: "Przyroda", "Dewastacja" i "Wydarzenia".

Za najlepsze w kategorii "Przyroda" uznano zdjęcie Jana Słodowskiego, fotografika z Warszawy, zatytułowane "Ostatnia ryba?". Autor utrwalił mglisty, nastrojowy poranek nad Bugiem w okolicy Mielnika - krajobraz jest przetykany pierwszymi promieniami słońca. Dominującą barwą pracy jest błękit - synonim piękna i romantyzmu, a głęboka zieleń nadrzecznych drzew nadaje pejzażowi walor realności. Na pierwszym planie widnieje lustro wody, którego spokojna toń została zakłócona na chwilę przed wykonaniem fotografii.

Praca pt. "Pył i powietrze" Janusza Moczulskiego z magazynu "Zielona Liga" została nagrodzona w kategorii "Dewastacja" - za widowiskową, malarską kompozycję i żywą grę świateł towarzyszących - pozornie pozbawionemu wyrazu - procesowi wydobycia piasku. Fotografia fascynuje kolorystyką z dominantą barwy rozświetlonego złota. Dopiero po chwili obok piękna dostrzegamy mroczne akcenty: zdegradowany teren i ogromne samochody transportowe. Fotografia w sposób szczególnie sugestywny ukazuje naturę i uświadamia ogromną potrzebę walki o tę wartość.

W kategorii "Wydarzenia" zwyciężyło zdjęcie pt. "Lisek" autorstwa Piotra Grzybowskiego, fotoreportera "Super Expressu". Jurorzy docenili niezwykłą dramaturgię i ekspresyjność zdjęcia. Jego autor uchwycił bowiem dramatyzm sytuacji młodego zwierzęcia, które - zawędrowawszy na warszawskie osiedle - zostało uwięzione na klatce schodowej jednego z bloków. Reakcją obronną lisa, osaczonego w obcym dla siebie środowisku, jest agresja, która wywołuje w widzu współczucie dla zwierzęcia i wszystkich uwięzionych istot żywych.

Po raz pierwszy w historii konkursu przyznano również nagrodę Grand Prix. Jej laureatem został Andrzej Biłous ze Studia "FOTOSZWED" za pracę pt. "Tu już tylko jest ściernisko", która - jak zgodnie uznali członkowie jury - najlepiej współgra z ideą zrównoważonego rozwoju, realizowaną w działalności firmy Bayer na świecie. Jurorzy docenili oryginalność fotografii i niebanalne opisanie tematyki ekologicznej. Ironiczne, wręcz sarkastyczne przesłanie ujęto w oszczędnej kolorystycznie formie. Fotografia przedstawia postać mężczyzny trzymającego siekierę i piłę, stojącego na rozciągniętym po horyzont ściernisku. Człowiek - sprawiający wrażenie powracającego z pracy przy wycince drzew - melancholijnie spogląda na kolorowe zdjęcie gęstego jeszcze lasu iglastego. Zestawienie tej "fotografii w fotografii" z pustką wszechobecnego ścierniska tworzy ogromny kontrast. Uświadamia ogromne znaczenie perspektywicznego myślenia o ekologii i efektach działań człowieka; refleksji o tym, co było, co jest i jak ocalić środowisko naturalne człowieka.

Fotografia w sugestywny sposób ukazuje sytuację, do której może doprowadzić dalsza dewastacja środowiska. Skłania do głębokiej refleksji nad ogromnym, często negatywnym, wpływem człowieka na przyrodę.

- O ile zakwalifikowanie zdjęcia jako bardzo dobrego ma charakter wysoce subiektywny, o tyle uniwersalnym, obiektywnym kryterium oceny jest interesujące, nieszablonowe ujęcie fotografowanego tematu. Prace nagrodzone w drugiej edycji konkursu "Ekologia w Obiektywie" posiadają tę wartość - wyróżnia je oryginalność podejścia autorów do tematu, a największym atutem jest fakt, iż fotografie te pobudzają do zastanowienia - mówi Maciej Belina-Brzozowski, Przewodniczący jury.

W jury tegorocznej edycji konkursu zasiedli: Maciej Belina-Brzozowski - Agencja Fotograficzna Polskiej Agencji Prasowej, Krzysztof Gierałtowski - artysta fotografik, Jan Skarżyński - European Pressphoto Agency, Zbigniew W. Złotnicki - Wydział Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz Monika Lechowska - Bayer Sp. z o.o.

Laureaci konkursu otrzymali cztery równorzędne nagrody pieniężne (po 5 000 PLN każda). Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 26 listopada podczas wernisażu wystawy, na której zaprezentowano najlepsze zgłoszone na konkurs prace. Wystawę będzie można oglądać do 10 stycznia w siedzibie firmy Bayer w Warszawie, Al. Jerozolimskie 158, od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-18.00. Wstęp wolny.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zwycięzcy tegorocznej edycji konkursu "Ekologia w Obiektywi

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl