SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Aktor przerwał nagrywanie audiobooka z książką Domosławskiego, powodem zdanie krytykujące Jana Pawła II

Nagrywanie audiobooka z biografią Zygmunta Baumanna autorstwa Artura Domosławskiego musiało zostać przerwane, bo czytający ją aktor zrezygnował z powodu zdania krytykującego jedną z wypowiedzi papieża Jana Pawła II. - Producent audiobooka wykazał się cojones i podziękował aktorowi - poinformował Domosławski.

Według Artura Domosławskiego aktor nie zgodził się przeczytać zdania z książki „Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana” zawartego we fragmencie opisującym nauczanie Jana Pawła II w czasie pielgrzymek do Polski w latach 90.

- Otóż w książce o Zygmuncie Baumanie, w części poświęconej jego powrotom do Polski w latach 90., bohater opowieści jest w pewnym momencie krytykowany przez intelektualistów katolickich – że niby relatywista, nihilista, postmodernista. Kreślę kontekst tamtych sporów, piszę o apetytach politycznych Kościoła katolickiego - opisał Domosławski we wtorek na Facebooku.

Chodzi o następujący fragment: „Spory budzi przesłanie Jana Pawła II, który podczas pielgrzymek do Polski nazywa wolność człowieka, pozbawioną bliskich jemu wartości, deprecjonującym określeniem »swawola«. Papież piętnuje świeckie prawa – między innymi prawo kobiet do decydowania o urodzeniu dziecka lub usunięciu ciąży. Jednym ze skutków tych nauk i uległości znacznej części establishmentu wobec Kościoła jest wprowadzenie ustawy antyaborcyjnej. W 1995 roku w Skoczowie Jan Paweł II posuwa się do wygłoszenia niedorzecznej tezy, że w Polsce powraca dyskryminacja katolików i że są oni spychani na margines życia społecznego.”

- W tym momencie aktor-lektor zrobił Rejtana, non possumus i takie tam. Poszło – jak mi opowiadano, nie byłem świadkiem zdarzenia - o ten właśnie akapit, a najbardziej o sformułowanie NIEDORZECZNA TEZA. Aktor powiedział, że tego nie przeczyta. Przecież Jan Paweł II nie mógł wygłosić niedorzecznej tezy. I jak tak w ogóle można… - opisał Artur Domosławski.

Zaznaczył, że ten fragment jest na 655 stronie (cała książka liczy ponad 930 stron).

- Producent audiobooka wykazał się cojones i podziękował aktorowi (nic nie wiem o rozliczeniach finansowych) - poinformował Domosławski. - Całość książki przeczytał od nowa Adam - nomen omen - Bauman. Na szczęście dla opowieści o Zygmuncie Baumanie - podkreślił.

Autor książki nie podał personaliów aktora, który nie chciał przeczytać zdania krytykującego Jana Pawła II. - Mniejsza o nazwisko, nie zamierzam robić hejtu na człowieka, niech idzie z Panem Bogiem - stwierdził.

 

Sprawę komentowali na Twitterze dziennikarze. - Gdzie my żyjemy? - spytał Szymon Jadczak, przechodzący właśnie z TVN24 do Wirtualnej Polski. - Klauzula sumienia. Obciążyłabym wszystkimi kosztami prac - napisała Kataryna, felietonistka „Plusa Minusa”. -

- A to nie na tym polega wolny rynek? nie chcę - nie czytam - nie zapłacą mi - będą szukać kogoś innego - będę musiał zwrócić im koszty - zasugerowała Barbara Kasprzycka z „Dziennika Gazety Prawnej”. - Dokładnie na tym polega - na ponoszeniu odpowiedzialności za swoje czyny. Wydawnictwo powinno dochodzić od niego zwrotu wynagrodzenia za niedokończone dzieło i ewentualnych kosztów za pospieszne nagrywanie audiobooka z innym lektorem - dodał prawnik Patryk Wachowiec.

Biografię Zygmunta Baumana wydała Wielka Litera

Książka „Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana” ukazała się w drugiej połowie lutego nakładem wydawnictwa Wielka Litera. W wersji audio jest dostępna m.in. w jego sklepie internetowym i Audiotece.

Artur Domosławski zaznaczył, że wydawnictwo przekazało mu, iż zmiana lektora audiobooka nie spowodowała opóźnienia premiery tej wersji książki.

Dołącz do dyskusji: Aktor przerwał nagrywanie audiobooka z książką Domosławskiego, powodem zdanie krytykujące Jana Pawła II

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Alex
Serio nadal są ludzie, dla których krytyka obrońcy predatorów seksualnych w 2021 roku jest krzywdząca?! Ten kraj to upadek moralny i społeczny.
odpowiedź
User
Reboot
Lektor wyklęty, lektor niezłomny.
odpowiedź
User
cóż...
Gościowi nie przeszły przez gardło te kocopoły...
odpowiedź