SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fundusz Zygmunta Solorza chce wydać 260 mln zł na 68 proc. akcji ZE PAK

Należący do Zygmunta Solorza fundusz inwestycyjny Argumenol ogłosił wezwanie do sprzedaży 34,82 mln akcji stanowiących 68,5 proc. kapitału Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK). Oferuje 7,47 zł za akcję. Obecnie do różnych firm Solorza należy już 51,55 proc. kapitału ZE PAK.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego PolsatuArticle

W wezwaniu nie określono minimalnej liczby akcji, na których sprzedaż muszą zapisać się obecni posiadacze, żeby wezwanie doszło do skutku. Zapisy do sprzedaży będzie można składać od 20 sierpnia do 19 września, w procedurze pośredniczy Trigon DM.

Obecnie do Argumenol Investment bezpośrednio należy 15,41 mln akcji stanowiących 30,3 proc. kapitału Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. Poprzez wezwanie chce przejąć wszystkie pozostałe akcje i stać się jedynym właścicielem spółki.

Fundusz oferuje 7,47 zł za akcję. Tym samym łączna cena za 34,82 mln walorów to 260,13 mln zł. We wtorek na zamknięciu sesji giełdowej kurs ZE PAK wynosił 6,98 zł. Po ogłoszeniu wezwania szybko podskoczył do ok. 7,90 zł.

Solorz już teraz kontroluje ZE PAK

Zygmunt Solorz już teraz pośrednio ma większościowy pakiet ZE PAK, ponieważ oprócz Argumenol Investment akcje spółki posiadają jego inne firmy: Lartiq XIX FIZ (10 mln akcji stanowiących 19,68 proc. kapitału), Embud 2 (592,5 tys. akcji, 1,16 proc. kapitału) i Elektrim (196,6 tys. akcji, 0,39 proc. kapitału).

Innymi akcjonariuszami mającymi ponad 3 proc. udziału w kapitale są OFE PZU Złota Jesień (9,12 proc.), OFE Nationale-Nederlanden (8,86 proc.), OFE Aviva Santander (4,95 proc.), TFI PZU (4,76 proc.) oraz OFE AXA (3,77 proc.).

Strata wskutek odpisów, w minionym kwartale zysk

W czwartym kwartale ub.r. grupa kapitałowa ZE PAK przy 681,4 mln zł wpływów sprzedażowych zanotowała aż 458,4 mln zł straty netto. Przyczyniły się do niej głównie duże odpisy, o których firma informowała w marcu i kwietniu br.

- Wyniki testów na utratę wartości rzeczowych aktywów trwałych Grupy Kapitałowej ZE PAK SA wskazują na utratę wartości w wysokości 367 mln zł. Natomiast w odniesieniu do jednostkowego sprawozdania ZE PAK SA wynik testu na utratę wartości aktywów w CGU PAK KWB Adamów SA uzasadnia konieczność dokonania odpisu w wysokości 79 mln zł z tytułu utraty wartości akcji PAK KWB Adamów - podała spółka w drugiej połowie kwietnia. Zaznaczyła, że oba odpisy nie wpłyną na jej wynik EBITDA.

W połowie kwietnia z zarządu ZE PAK odeszli prezes Marcin Ginel i wiceprezes Aneta Lato-Żuchowska. Do pełnienia obowiązków prezesa został oddelegowany z rady nadzorczej Henryk Sobierajski, wcześniej przez wiele lat szef informacji i publicystyki w Telewizji Polsat.

Ginel był w zarządzie ZE PAK od listopada ub.r., prezesem został w styczniu br., po tym jak ze spółką pożegnali się prezes Adam Kłapszta i członek zarządu Elżbieta Niebisz.

W pierwszym kwartale br. Grupa ZE PAK osiągnęła 695,1 mln zł wpływów sprzedażowych i 12 mln zł zysku netto.

Solorz z rekordową dywidendą od Cyfrowego Polsatu

Zygmunt Solorz od lat jest w ścisłej czołówce najbogatszych Polaków. Zdecydowaną większość jego majątku stanowi grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat, do której oprócz Cyfrowego Polsatu i Telewizji Polsat należą m.in. operator sieci Plus i przejęte w ostatnich latach większościowe pakiety Netii i Eleven Sports. Natomiast niedawno Cyfrowy Polsat kupił większościowy pakiet udziałów firmy windykacyjnej Vindix.

Wiosną br. Cyfrowy Polsat na wniosek Zygmunta Solorz przyjął nową politykę dywidendową, w ramach której przez najbliższe trzy lata wypłaci inwestorom minimum 1,8 mld zł. Solorz jako większościowy akcjonariusz dostanie 57,3 proc. tej kwoty (o ile nie sprzeda ani nie dokupi akcji).

Tegoroczna dywidenda wynosi 594,78 mln zł, z czego 341 mln zł trafi do Solorza. Wypłatę podzielono na dwie transze: 287,79 mln zł (po 45 groszy na akcję) 3 lipca oraz 306,98 mln zł (po 48 groszy na akcję) 1 października.

Poza branżą mediów i telekomunikacji biznesmen oprócz ZE PAK ma kilka firm, które w ostatnich latach nie radziły sobie najlepiej. Plus Bank w 2017 roku przy wzrośnie wyniku z odsetek (ze 110,4 do 126,7 mln zł) oraz spadek wyniku z opłat i prowizji (z 14,2 do 13,8 mln zł) miał aż 110,3 mln zł straty netto, głównie wskutek odpisów na udzielone kredyty i pożyczki. W czerwcu KNF ustanowiła kuratora dla Plus Banku, a na początku lipca CBA na zlecenie warszawskiej prokuratury zatrzymało osiem osób, m.in. byłych menedżerów banku, w ramach śledztwa dotyczącego udzielenia 50 mln zł kredytu spółce niemającej odpowiedniej zdolności kredytowej oraz próby uzyskania 23 mln zł nienależnego zwrotu VAT.

Z kolei grupa kapitałowa Elektrim w ub.r. zanotowała 458,8 mln zł straty netto oraz 1,18 mld zł z tytułu przepływów pieniężnych. Zygmunt Solorz kilkakrotnie próbował przejąć nad nią pełną kontrolę właścicielską, ostatni raz w lipcu ub.r. Należąca do niego firma Karswell ogłosiła, że chce kupić 9,69 mln akcji Elektrimu stanowiących 11,57 proc. kapitału. Za jeden walor oferowała 14 zł. Do sprzedaży zgłosili się posiadacze jedynie 2,49 mln akcji stanowiących 2,98 proc. kapitału Elektrimu, spółka Solorza kupiła je za 34,91 mln zł.

W efekcie biznesmen poprzez swoje firmy jest posiadaczem 68,18 mln akcji Elektrimu stanowiących 81,4 proc. jego kapitału.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Fundusz Zygmunta Solorza chce wydać 260 mln zł na 68 proc. akcji ZE PAK

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl