SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Firma Zygmunta Solorza inwestuje w kolejne farmy wiatrowe. Wyda prawie miliard

Spółka zależna holdingu ZE PAK, którego większościowym akcjonariuszem jest Zygmunt Solorz, przejęła spółkę projektową budującą zespołu farm wiatrowych o mocy efektywnej 88 MW. Zamierza zainwestować w projekt ok. 920 mln zł.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego PolsatuArticle

W komunikacie ZE PAK opisano, że spółka zależna PAK-Polska Czysta Energia kupiła od Polish Wind Holdings 100 proc. udziałów spółki projektowej Eviva Drzeżewo, która realizuje inwestycję budowy zespołu farm wiatrowych o mocy efektywnej 88 MW.

Kompleks powstanie w gminie Główczyce, Damnica, Potęgowo, w powiecie słupskim. Planowany termin uruchomienia to czwarty kwartał 2025 roku, projekt ma już wszystkie pozwolenia administracyjno-prawne do rozpoczęcia prac konstrukcyjnych przy turbinach wiatrowych.

Zaznaczono, że warunki wietrzne w tym regionie pozwalają szacować roczną produkcję farmy na około 240 GWh.

Równocześnie PAK-Polska Czysta Energia podpisała z Cyfrowym Polsatem umowę w sprawie pożyczki do kwoty 99 mln zł. Spłatę zaplanowano do końca 2025 roku.

ZE PAK inwestuje w farmy wiatrowe i autobusy wodorowe

To kolejna inwestycja PAK-Polska Czysta Energia w energetykę wiatrową. W grudniu ub.r. kupiła firmę Elektrownie Wiatrowe Dobra, w ramach projektu inwestycyjnego polegającego na budowie farmy wiatrowej. Zamierza na niego wydać prawie 17 mln euro.

W czerwcu przejęła zaś od Polish Wind Holdings 100 proc. udziałów spółki Great Wind w ramach projektu obejmującego budowę w miejscowości Człuchów w województwie pomorskim kompleksu 33 turbin wiatrowych o łącznej mocy 72,6 MW. Farma ma zostać uruchomiona najpóźniej w trzecim kwartale 2024 roku kosztem ok. 725 mln zł, z czego maksymalnie 236,4 mln zł będzie pochodzić z pożyczki od Cyfrowego Polsatu.

Równocześnie zaprezentowano prototyp NesoBusa, zasilanego wodorem autobusu. Pojazd zaczął testowo kursować w Gdańsku.

PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy, inna spółka zależna ZE PAK, jest w trakcie budowy fabryki takich autobusów. Zakład powstaje w Świdniku, będzie kosztował 73 mln zł, z czego maksymalnie 50 mln zł pozyskano z częściowo bezzwrotnej pożyczki od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Spółka zamierza również za 57,4 mln zł wybudować w pięciu miastach stacje tankowania wodorem. Dostała na to 20 mln zł dotacji od NFOŚiGW.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W sektor energetyki zeroemisyjnej weszła cała grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat. W ramach strategii do 2026 roku zapowiedziała zainwestowanie w tym obszarze 5,5 mld zł. Poinformowano, że za 800,5 mln zł obejmie 67 proc. udziałów spółki PAK-Polska Czysta Energia.

Dołącz do dyskusji: Firma Zygmunta Solorza inwestuje w kolejne farmy wiatrowe. Wyda prawie miliard

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl