SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zygmunt Solorz i Henryk Sobierajski w radzie nadzorczej ZE PAK

Do rady nadzorczej Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin zostali powołani większościowy akcjonariusz firmy Zygmunt Solorz (należą też do niego m.in. grupa Cyfrowy Polsat, Plus Bank i Elektrim) oraz jej były prezes Henryk Sobierajski.

Zygmunt SolorzArticle

W radzie nadzorczej Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin są też Wiesław Walendziak jako wiceprzewodniczący (od połowy 2017 roku), Leszek Wysłocki (od końcówki 2014 roku), Tomasz Szeląg (od października 2016 roku), Sławomir Zakrzewski (od października 2017 roku), Grzegorz Krystek (od kwietnia ub.r.) oraz powołani w czerwcu br. Maciej Stec i Alojzy Nowak.

Prezesem ZE PAK na początku listopada br. został Piotr Woźny, poprzednio przewodniczący rady nadzorczej spółki, a wiceprezesem Andrzej Janiszowski. Równocześnie z zarządu odeszli Paweł Markowski i Paweł Lisowski. Od czerwca br. wiceprezesem spółki jest Maciej Nietopiel, a od października 2015 roku - Zygmunt Artwik.

Sobierajski dwukrotnie prezesem ZE PAK

Henryk Sobierajski na początku listopada zrezygnował z funkcji prezesa Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, pełnił ją od czerwca br., a wcześniej od kwietnia ub.r. do początku maja br.

Sobierajski z grupą kapitałową Zygmunta Solorza jest związany od ponad 10 lat. Od 2008 do marca 2018 roku był dyrektorem pionu informacji i publicystyki w Telewizji Polsat oraz szefem stacji Polsat News. Na tym pierwszym z tych stanowisk zastąpiła go Dorota Gawryluk. Sobierajski miał wtedy nadzorować tworzenie nowej agencji informacyjnej Grupy Polsat.

Sobierajski zasiadał też we władzach innych firm Solorza. Od czerwca 2012 roku do czerwca 2017 roku był członkiem rady nadzorczej spółki Elektrim-Volt, w latach 2005-2006 - w radzie nadzorczej Polskiej Telefonii Cyfrowej (obecnie T-Mobile Polska, wtedy jednym z udziałowców spółki był Elektrim), a od września 2011 do grudnia 2015 prezesem Media Biznes.

Solorz właścicielem ZE PAK

Do Zygmunta Solorza należy 65,96 proc. akcji Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. Wiosną br. biznesmen wszedł w skład rady nadzorczej PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Konin, spółki zależnej ZE PAK.

Solorz jest w radach nadzorczych wielu należących do niego firm, m.in. Telewizji Polsat, Plus Banku, Polkomtelu (to operator sieci Plus) i Elektrimu. Po tym jak Telewizja Polsat w lipcu br. sfinalizowała kupno za 422 mln zł Grupy Interii, biznesmen jako jeden z przedstawicieli nowego właściciela dołączył do jej rady nadzorczej. Dołączył też do rady nadzorczej spółki Spektrum TV kupionej od Grupy ZPR Media.

Zygmunt Solorz jest od lat w ścisłej czołówce najbogatszych Polaków. Główną część jego majątku stanowi 56,95 proc. akcji Cyfrowego Polsatu wycenianych obecnie na 9,6 mld zł.

W trzecim kwartale br. Grupa ZE PAK zanotowała 554,73 mln zł przychodów sprzedażowych i 10,06 mln zł zysku netto, wobec 751,14 mln zł przychodów i 35,04 mln zł zysku rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: Zygmunt Solorz i Henryk Sobierajski w radzie nadzorczej ZE PAK

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PanizOstrej
Co z byłymi szefami PolsatNews?
odpowiedź
User
Zegarek
Byli szefowie Polsat News - Kukielak, Kietliński i Cholewiński robią to do czego się nadają, czyli strugają ołówki blupoincie.
odpowiedź