SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Firma energetyczna Zygmunta Solorza poprawiła wynik netto o 280 mln zł, zapowiedzi dot. elektrowni jądrowej wywindowały cenę akcji

Zespół Elektrowni PAK zakończył pierwsze półrocze 2021 roku zyskiem netto w wysokości prawie 20 mln zł wobec straty netto przed rokiem na poziomie 261 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Zygmunt SolorzZygmunt Solorz

W pierwszym półroczu przychody ZE PAK spadły 6,16 proc. i wyniosły 985,7 mln zł. Grupa zanotowała też spadek o 16,61 proc. wolumenu sprzedaży energii elektrycznej.

Spadek produkcji w największej mierze dotyczył bloku 474 MW (dawna elektrownia Pątnów II), który w marcu został odstawiony do planowanego remontu.

Do zmniejszenia produkcji przyczyniło się również niższe na początku roku wydobycie węgla w kopalniach zaopatrujących spółkę, co uniemożliwiło optymalne wykorzystanie źródeł wytwórczych.

Poza niższym wolumenem produkcji na spadek przychodów ze sprzedaży energii elektrycznej wpłynęło obniżenie jej ceny o 1,19 proc.

Łączne wpływy ZE PAK 6,2 proc. w dół

W pierwszym półroczu 2021 roku przychody ze sprzedaży praw majątkowych ze świadectw pochodzenia energii zwiększyły się rdr o 26,91 proc. w wyniku realizowania wyższego wolumenu produkcji energii zielonej, a także wyższej średniej ceny praw majątkowych.

Grupa ZE PAK w pierwszym półroczu 2021 roku zrealizowała na działalności operacyjnej zysk w wysokości 15,6 mln zł. Przed rokiem grupa poniosła stratę operacyjną w wysokości 308,6 mln zł, do której istotnego zwiększenia przyczyniły się zdarzenia jednorazowe dotyczące wyników testów na utratę wartości aktywów, które zwiększyły stratę o 289 mln zł.

EBITDA grupy po sześciu miesiącach tego roku wyniosła 83,2 mln zł wobec 60,9 mln zł przed rokiem.

ZE PAK z 20 mln zł zysku netto

W pierwszym półroczu 2021 roku na osiągnięte wyniki negatywnie wpłynął ujemny wynik działalności finansowej w wysokości 5,2 mln zł. Grupa zrealizowała zysk brutto w wysokości 10,4 mln zł.

Zysk netto w pierwszym półroczu 2021 roku wyniósł prawie 20 mln zł. Na wynik netto pozytywnie wpłynęło obniżenie podatku dochodowego związane z aktywowaniem odpisów aktualizujących rzeczowe aktywa trwałe w elektrowni Pątnów I.

Solorz z Sołowowem chcą zbudować elektrownię jądrową

Pod koniec sierpnia poinformowano, że Zygmunt Solorz, większościowy akcjonariusz m.in. ZE PAK i Grupy Polsat Plus, oraz Michał Sołowow, właściciel firm Synthos, Barlinek i Cersanit, podjęli decyzję o rozpoczęciu wspólnego projektu, którego celem jest budowa w Pątnowie, na bazie aktywów ZE PAK, elektrowni jądrowej.

Głównym doradcą ZE PAK w zakresie wdrożenia energetyki jądrowej będzie amerykańska firma IP3 Corporation, do której zarządu dołączyła niedawno Georgette Mosbacher, była ambasador USA w Polsce.

Zapowiedzi budowy elektrowni jądrowej sprawiły, że kurs giełdowy ZE PAK poszedł w górę z ok. 9,40 zł do nawet 27,50 zł. W zeszły piątek na koniec sesji wynosił 18,40 zł, co daje kapitalizację w wysokości 927,5 mln zł. Do Zygmunta Solorza należy 65,96 proc. akcji spółki.

Dołącz do dyskusji: Firma energetyczna Zygmunta Solorza poprawiła wynik netto o 280 mln zł, zapowiedzi dot. elektrowni jądrowej wywindowały cenę akcji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl