SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zygmunt Solorz najbogatszym inwestorem na warszawskiej giełdzie, Kiciński i Iwiński z CD Projekt 100 proc. w górę

Zygmunt Solorz, współwłaściciel Cyfrowego Polsatu, ma akcje spółek z warszawskiej giełdy warte 9,5 mld zł i jest zdecydowanie największym inwestorem na GPW. W czołówce są też inny akcjonariusz Cyfrowego Polsatu - Heronim Ruta oraz współwłaściciele Play Communications i CD Projekt.

Zygmunt SolorzArticle

Na giełdowy majątek Zygmunta Solorza składa się przede wszystkim 370,25 mln akcji Cyfrowego Polsatu stanowiących 57,89 proc. kapitału spółki i wartych 9,18 mld zł (wszystkie wyceny w tekście są według kursu z zamknięcia środowej sesji). Biznesmen ma te akcje poprzez swoje spółki zarejestrowane za granicą, w sierpniu br. z zeszłorocznego zysku CP otrzymał 118,7 mln zł brutto w formie dywidendy (po 32 groszy na akcję).

Solorz jest też głównym akcjonariuszem Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin - ma 26,2 mln akcji stanowiących 51,55 proc. jej kapitału i wycenianych na 385,15 mln zł. Ponadto do biznesmena należy 17,42 proc. akcji firmy producenckiej ATM Grupa, których wartość wynosi 61,7 mln zł.

„Puls Biznesu” obliczył, że giełdowy majątek Zygmunta Solorza wynosi 9,47 mld zł (według cen akcji z zeszłego tygodnia), o 160 mln zł więcej niż rok wcześniej. Na początku grudnia Cyfrowy Polsat kupił od ZPR Media za ok. 103 mln zł 100 proc. udziałów spółek nadających kanały Eska TV, Eska TV Extra, Eska Rock TV, Polo TV i Vox Music TV oraz 34 proc. udziałów nadawcy Fokus TV i Nowa TV. Jednocześnie za 639 mln zł kupił 31,8 proc. akcji Netii (też notowanej na warszawskiej giełdzie), a po uzyskaniu zgody UOKiK-u planuje w lutym skupić od mniejszych akcjonariuszy kolejny pakiet ok. 34 proc. akcji, z których część ma objąć bezpośrednio spółka Solorza. Wtedy zwiększy się giełdowy majątek biznesmena.

Już teraz Zygmunt Solorz jest zdecydowanie największym inwestorem na warszawskim parkiecie. Według „Pulsu Biznesu” zajmujący pod tym względem drugie miejsce Carlos Fernández González, którego firmy są akcjonariuszami Amrestu, ma akcje warte 4,63 mld zł (to o 24 proc. więcej niż przed rokiem), a do Michała Sołowowa należą akcje Synthosu wycenione na 4,03 mld zł (wzrost o 4 proc. w skali roku). Ten drugi niebawem wypadnie z listy, ponieważ po wezwaniu do sprzedaży akcji Synthosu wycofa tę spółkę z giełdy.

W zestawieniu jest też inny akcjonariusz Cyfrowego Polsatu - Heronim Ruta, wieloletni współpracownik Zygmunta Solorza zasiadający we władzach wielu spółek z jego grupy kapitałowej. Ruta poprzez Sensor Overseas i Evo ma 8,61 proc. akcji CP wartych 1,4 mld zł.

Miliardowymi inwestorami giełdowymi są również główni akcjonariusze indywidualni Play Communications i CD Projekt. Pierwsza spółka zadebiutowała na GPW w lipcu br., sprzedając akcje za 4,4 mld zł.

25,46 proc. akcji Play, wartych obecnie 2,18 mld zł, należy do funduszu Tollerton Investments Limited kontrolowanego przez Panosa Germanosa, a 25,16 proc. akcji, o wartości 2,15 mld zł, do firmy Telco Holdings związanej z Thorem Björgólfssonem. Wartość obu pakietów zmalała, ponieważ akcje Play staniały z 36 zł w debiucie do 33,73 zł w środę.

Mocno urosły natomiast giełdowe majątki Marcina Iwińskiego i Michała Kicińskiego, największych akcjonariuszy CD Projekt. Iwiński ma 12,64 proc. akcji spółki o wartości 1,24 mld zł, a Kiciński - 10,91 proc. akcji wycenianych na 1,07 mld zł (według kursu 102 zł ze środy).

Rok temu kurs akcji CD Projekt wynosił ok. 50 zł, a dwa lata temu - nieco ponad 20 zł. Tym samym wartości akcji należących do Iwińskiego i Kicińskiego zwiększyła się w ciągu roku dwukrotnie, o ponad 500 mln zł. Na początku listopada br., gdy za akcję CD Projekt płacono nawet 127 zł, ten wzrost był jeszcze większy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zygmunt Solorz najbogatszym inwestorem na warszawskiej giełdzie, Kiciński i Iwiński z CD Projekt 100 proc. w górę

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Karol
Cyfrowy Polsat to dobra spółka, ale jeszcze lepsza platforma cyfrowa. I to nie tylko telewizyjna, bo to wiadomo. MI się tam podoba przede wszystkim to, że można łączyć usługi, a przy tym sporo dzięki temu zaoszczędzić. Np na necie mobilnym czy telefonie. Gdzie indziej nie ma tak dobrze i tanio.
odpowiedź
User
Yonek
Prezes zbudował multimedialny koncern na skalę europejską i co najważniejsze CP jest polskim kapitałem, tak więc powinniśmy o niego dbać.
odpowiedź
User
Gość54321
Hajsy!
odpowiedź