SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Spółki Zygmunta Solorza przegrały arbitraż z Polską dot. Sferii, nie będzie 475 mln dolarów odszkodowania

Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy w Paryżu ocenił, że należące do Zygmunta Solorza Juvel i Bithell Holdings nie zostały wywłaszczone z akcji Sferii, oddalając ich wniosek o odszkodowanie z budżetu Polski, które mogło sięgnąć 475 mln dolarów.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego PolsatuArticle

O wyroku w tej sprawie poinformowało w piątek Ministerstwo Cyfryzacji, ponieważ to szef tego resortu i Prokuratoria Generalna reprezentowały w niej władze naszego kraju.

Spór trwa od 2011 roku, dotyczy decyzji ówczesnej prezes Urzędu Komunikacji Elektroniczne, które według spółek Juvel i Bithell Holdings, pełniących funkcje wehikułów inwestycyjnych Zygmunta Solorza, uniemożliwiły Sferii efektywne wykorzystywanie otrzymanych częstotliwości z pasma 850 MHz. Straty z tego powodu oszacowano na 475,2 mln dolarów.

W 2013 roku ówczesny minister cyfryzacji zawarł ugodę z akcjonariuszami Sferii, przyznając spółce w ramach rekompensaty 5 MHz z zakresu 800 MHz na trzy lata (kolejne częstotliwości z tego pasma sprzedano w aukcji rozstrzygniętej jesienią 2015 roku). Jednak zdaniem firm Solorza ugoda nie została należycie zrealizowana i jesienią 2016 roku, krótko przed upływem ostatecznego terminu, złożyły pozew przeciw Polsce do Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego w Paryżu.

Wyrok w sprawie pozwu został wydany przez Trybunał w miniony wtorek, a Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o nim w piątek. Spółki Zygmunta Solorza mogą złożyć odwołanie, rzecznik biznesmena poinformował, że zdecydują o tym po przeanalizowaniu uzasadnienia wyroku. Postępowanie arbitrażowe jest poufne, więc uzasadnienie nie zostanie upublicznione.

Sferia chce zapłacić w ratach 1,7 mld zł za 800 MHz

Obecnie 51 proc. akcji Sferii należy do Cyfrowego Polsatu. Z końcem ub.r. wygasł okres rezerwacji dla tej spółki częstotliwości z pasma 800 MHz służących do internetu mobilnego LTE.

W połowie ub.r. Sferia złożyła do Urzędu Komunikacji Elektronicznej wniosek o rezerwację tych częstotliwości na kolejne 10 lat. UKE się na to zgodził, wyznaczając opłatę na 1,73 mld zł, a spółka wnioskowała o rozłożenie tej płatności na raty. Urząd się na to nie zgodził, uzasadniając, że na raty nie dzielono cen za częstotliwości przyznane w 2015 roku. Natomiast Sferia złożyła kolejny wniosek w tej sprawie.

Jesienią ub.r. Grupa Cyfrowy Polsat stopniowo przestawała korzystać z pasma 800 MHz. Internet LTE oferuje w oparciu o pasmo 900 MHz, które obsługuje ponad 6 tys. jej stacji bazowych.

W pierwszych trzech kwartałach ub.r. grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat zanotowała 7,68 mld zł wpływów ze sprzedaży i 750,7 mln zł zysku netto, a w samym trzecim kwartale - 2,73 mld zł wpływów i 227,1 mln zł zysku. Pod koniec stycznia firma podała, że jej zysk za czwarty kwartał ub.r. będzie o ok. 162,6 mln zł niższy z powodu odroczonego podatku dochodowego.

Z kolei sama Sferia w 2017 roku zanotowała 247,7 mln zł wpływów sprzedażowych i 18,9 mln zł zysku netto, a rok wcześniej - 250,3 mln zł wpływów i 34,7 mln zł zysku netto. Sprawozdania za ub.r. jeszcze nie złożyła.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Spółki Zygmunta Solorza przegrały arbitraż z Polską dot. Sferii, nie będzie 475 mln dolarów odszkodowania

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
-
Panie Solorz, niech pan lepiej otworzy archiwa programowe Polsatu dla wszystkich a nie zajmuje się problemami dot. 800 MHz
odpowiedź
User
q
Komune rozliczyli a kiedy sie wezma za ich agenture?
odpowiedź
User
zegarek
Dawno powinien stracic koncesjie sprzedawca cmentarnych zniczy z Radomia
odpowiedź