SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zygmunt Solorz-Żak najbogatszy w mediach. Ma już 12 mld zł

Dziesięć pozycji na tegorocznej Liście 100 Najbogatszych Polaków “Wprost” zajęli ludzi związani z mediami. Liderem w tej branży jest niezmiennie Zygmunt Solorz-Żak, który pomnożył swój majątek w ciągu roku o 1,5 mld zł.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego PolsatuArticle

W tym roku “Wprost” wycenił majątek Zygmunta Solorza-Żaka, właściciela m.in. Cyfrowego Polsatu, a pośrednio przez tę spółkę także Telewizji Polsat i Polkomtela, na 12 mld zł. Rok wcześniej biznesmen również zajmował drugie miejsce, ale z majątkiem o 1,5 mld zł mniejszym, a w ciągu ostatnich pięciu lat jego majątek się podwoił. “Wprost” podaje, że gdyby nie gigantyczny - wynoszący 14 mld zł - kredyt na zakup Polkomtela, Solorz-Żak przewodziłby już liście 100 najbogatszych Polaków. Z drugiej strony jego majątek osobisty uszczuplił zapewne rozwód, który w maju br. wziął z Małgorzatą Żak (więcej na ten temat).

Na szóstej pozycji znalazł się Grzegorz Jankilewicz, biznesmen działający głównie w branży paliwowej, ale posiadający także Wydawnictwo Zwierciadło. Jego majątek wyceniony został na 4,5 mld zł. Rok temu nie umieszczono go w rankingu.

Krzysztof Klicki, twórca i właściciel Kolportera, kolejny rok znalazł się na miejscu 18., tym razem z majątkiem szacownym przez „Wprost” na 1,51 mld zł, czyli o 110 mln zł większym niż rok wcześniej.

24.miejsce z kwotą 1,3 mld zł przypadło Aldonie Wejchert, wiceprezes ITI i wdowie po zmarłym twórcy i prezydencie Grupy ITI Janie Wejchercie, oraz jej dzieciom. Rok wcześniej jej majątek wyceniono na 50 mln zł więcej (zajmowała wtedy 19. lokatę w rankingu).

Oczko niżej znalazł się Heronim Ruta, współwłaściciel Cyfrowego Polsatu oraz bliski współpracownik Zygmunta Solorza-Żaka, z majątkiem wycenionym na 1,2 mld zł. Rok wcześniej zajmował on miejsce 16. (miał 1,45 mld zł majątku).

Mariusz Walter, twórca TVN i współudziałowiec ITI, znalazł się na miejscu 48. Jego majątek został oszacowany na 600 mln zł, o 250 mln zł mniej niż rok wcześniej (wówczas Waltera sklasyfikowano na 34. lokacie).

73. miejsce z kwotą 430 mln zł zajął Łukasz Wejchert, syn Jana Wejcherta i właściciel firmy Dirlango, a od niedawna także członek rady nadzorczej Grupy Wirtualna Polska. Rok temu Wejchert był na 66. lokacie z majątkiem większym o 20 mln zł.

92. pozycję zajęła Victoria Wejchert, córka Jana Wejcherta mająca większość udziałów funduszu inwestycyjnego Capital 36 FIZ. Jej majątek wyceniono na 280 mln zł. Rok wcześniej znajdowała się poza rankingiem.

Oczko niżej została sklasyfikowana ostatnia osoba z rodziny Wejchertów na liście - Agata Wejchert-Dworniak z majątkiem szacowanym na 270 mln zł, czyli na tyle samo co rok wcześniej. Córka Jana Wejcherta pełniącą funkcję szefowej Klubu Polskiej Rady Biznesu i restauracji Amber Room w ub.r. była na miejscu 88.

Na 96.miescu znalazł się Wojciech Pluta-Plutowski, który hobbystycznie prowadzi Wydawnictwo Przegląd Koniński. Jego majątek oszacowano na 250 mln zł. Rok temu sklasyfikowany został na pozycji 53. z 500 mln zł majątku.

Na czele całego rankingu z majątkiem wynoszącym 13,1 mld zł znalazł się Jan Kulczyk. Rok wcześniej też zajmował pierwsze miejsce z kwotą 12,5 mld zł. Bez zmian na pozycji trzeciej jest Michał Sołowow, którego majątek wyceniono na 6,96 mln zł (w ub.r. na 7,45 mld zł)

Lista przygotowana została przez „Wprost” na podstawie danych znajdujących się w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz innych ogólnodostępnych informacji. Wartości majątków wskazanych przy nazwiskach osób odpowiadają szacunkowym wyliczeniom składników posiadanego majątku, w tym wartości przedsiębiorstw, które są bezpośrednio i pośrednio kontrolowane przez dane osoby z rankingu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zygmunt Solorz-Żak najbogatszy w mediach. Ma już 12 mld zł

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dd
Ciekawe, czy bez tych PRLowskich kontaktów, też by taki majątek "zgromadził".....
odpowiedź
User
Askin
On "ma"? Na pewno? "Kapitał mam udokumentowany" - to zdanie znamy. Ale czy aby na pewno dało się w tamtych czasach dorobić majątku bez udziału służb?
odpowiedź
User
michał
Media to niewątpliwie również wielki biznes. Biznes niełatwy i odpowiedzialny.
odpowiedź