SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zygmunt Solorz-Żak najbogatszy w mediach. Powiększył majątek o 2 mld zł

Siedem pozycji na tegorocznej Liście 100 Najbogatszych Polaków “Wprost” (AWR „Wprost”) zajęli ludzi związani z mediami. Liderem - wśród nich - pozostał Zygmunt Solorz-Żak, który pomnożył swój majątek w ciągu roku o 2 mld zł.

Zygmunt Solorz-Żak najbogatszy w mediach. Powiększył majątek o 2 mld zł

W tym roku “Wprost” wycenił majątek Zygmunta Solorza-Żaka, właściciela m.in. Cyfrowego Polsatu i Polkomtela, na 10,5 mld zł. Rok wcześniej biznesmen również zajmował drugie miejsce, ale z majątkiem o 2 mld zł niższym. “Wprost” podaje, że tylko trzy największe biznesy, których udziałowcem jest Solorz-Żak, są warte ponad 23 mld zł, ale majątek biznesmena obciąża ogromny kredyt wzięty na zakup Polkomtela.

Na 16. pozycji uplasował się współwłaściciel Cyfrowego Polsatu i Polkomtela oraz bliski współpracownik Zygmunta Solorza-Żaka - Heronim Ruta z majątkiem wycenionym na 1,45 mld zł. Rok wcześniej zajmował on 30. miejsce i miał 860 mln zł.

Dwa oczka niżej na liście znalazł się Krzysztof Klicki, twórca Kolportera, z majątkiem szacowanym przez “Wprost” na 1,4 mld zł. W 2012 roku Klicki także plasował się na 18. pozycji, ale z kwotą o 100 mln zł niższą.

19. miejsce z kwotą 1,35 mld zł należało do Aldony Wejchert, wdowy po zmarłym twórcy i prezydencie Grupy ITI Janie Wejchercie, i jej dzieci Rok wcześniej jej majątek wyceniano na 200 mln zł mniej i zajmowała ona 21. miejsce w rankingu.

Na 34. lokacie, oczko niżej niż rok temu, znalazł się Mariusz Walter, twórca TVN i współudziałowiec ITI.  Jego majątek został oszacowany na 850 mln zł, o 100 mln zł więcej niż rok wcześniej.

>>> Zygmunt Solorz-Żak: "Walczę z biurokracją i mentalnością pracowników"

66. miejsce z kwotą 450 mln zł zajęli Łukasz Wejchert, syn Jana Wejcherta i właściciel firmy Dirlango, z żoną. Rok temu Wejchert był na 60. lokacie z majątkiem o 10 mln zł niższym.

Trzecią osobą z rodziny Wejchertów na liście jest Agata Dworniak-Wejchert, córka Jana Wejcherta, członek zarządu Wejchert Investments. Znalazła się ona na 88. lokacie (rok temu była na pozycji 78.), a jej majątek oszacowano na 270 mln zł (tyle samo ile rok wcześniej).

W tegorocznej wersji Listy 100 Najbogatszych Polaków „Wprost” zabrakło Andrzeja N. Rybickiego, współwłaściciela grupy Advanced Digital Broadcast Holdings, produkującej dekodery dla operatorów płatnej telewizji. Rok temu zajmował on 100. miejsce z kwotą 100 mln zł.

Na czele całego rankingu z majątkiem wynoszącym 12,5 mld zł znaleźli się Jan Kulczyk i jego syn Sebastian. Rok wcześniej Kulczyk też zajmował pierwsze miejsce z kwotą 9,7 mld zł. Bez zmian na pozycji trzeciej był Michał Sołowow, którego majątek wyceniono - tak samo jak rok temu - na 7,45 mld zł.

Lista przygotowana została przez „Wprost” na podstawie danych znajdujących się w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz na podstawie innych ogólnodostępnych danych. Wartości majątków wskazanych przy nazwiskach osób odpowiadają szacunkowym wyliczeniom składników posiadanego majątku, w tym wartości przedsiębiorstw, które są bezpośrednio i pośrednio kontrolowane przez dane osoby z rankingu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zygmunt Solorz-Żak najbogatszy w mediach. Powiększył majątek o 2 mld zł

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
???
A gdzie najlepszy i najbogatszy w mediach, czyli Grzegorz H. ???????????????????
21 8
odpowiedź
User
haha
jego majątek jest niemierzalny tak jak rodziny rothschildów z fedu ;)
12 8
odpowiedź
User
Gocha
Pomnożył ? czy może powiększył ? Proponuję zamiast mnożenia zastosować tu dodawanie, jeśli dwa lata temu miał 2 mld mniej. Ach Ci humaniści :)
11 13
odpowiedź
User
szmajhel
Solorz to mój ulubiony polski biznesmen. Głównie dla tego, że jego kariera jest podręcznikowa.
17 12
odpowiedź
User
d
hhahah Co na za bzdury ? Solorz słup WSI ma 13 miiliardów długu do splacenia a Bankrut ITI TVN wyprzedał wyszstko zeby pospłacac kredyty których niebył w stanie obsłuzyc Majatek Aldony Wejchert to góra 60 milionów złoty a Waltera odpowiedni mniej
14 17
odpowiedź