SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zygmunt Solorz-Żak największym polskim przedsiębiorcą według „Sukcesu”

Na liście „500 największych przedsiębiorców” w 2014 roku przygotowanej przez „Sukces” (Gremi Business Communication) umieszczono siedem osób związanych z mediami. Na podium znaleźli się Zygmunt Solorz-Żak, Jan Kulczyk i Michał Sołowow.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego Polsatu Article

Liderem rankingu został Zygmunt Solorz-Żak, którego wartość majątku wyceniono na 15,375 mld zł, co stanowi wzrost o 63 proc. w stosunku do 2013 roku.

Na miejscu 9. umieszczono Heronima Rutę, partnera biznesowego Zygmunta Solorza-Żaka i współzałożyciela Polsatu. Jego część akcji spółki Polkomtel została oszacowana na 2,432 mld zł. W 2013 roku Ruta zajmował pozycję o trzydzieści miejsc niższą.

17. lokata należy do Aldony Wejchert, właścicielki prawie połowy Grupy ITI. Wejchert ma 46,2 proc. udziałów, którymi zarządza po śmierci męża Jana. Jej akcje wyceniono na 1,262 mld zł, a rok temu zajmowała 13. pozycję. Natomiast majątek rodziny Wejchertów (Łukasza, Agaty i Victorii) wyceniono na  504 mln zł (w rankingu pozycja 45.).

Miejsce 24. zajął Mariusz Walter, honorowy prezydent Grupy ITI, z majątkiem wycenianym na 817 mln zł (rok wcześniej 22. lokata z 747 mln zł).

Twórca Kolportera Krzysztof Klicki z majątkiem wycenionym na kwotę 422 mln zł zajął 49. miejsce. W 2013 roku był on na 35. miejscu z 509 mln zł.

Lista „500 najbogatszych przedsiębiorców” powstała na podstawie sprawozdań finansowych polskich firm za rok 2012 przekazanych do KRS oraz na podstawie ankiet rozsyłanych do firm.

>>> Zobacz okładki w naszym nowym serwisie

Na potrzeby zestawienia oszacowano wartość przedsiębiorstw metodą porównawczą, stosując wskaźniki firm giełdowych w podziale na branże oraz opierając się na takich parametrach, jak wielkość przychodów, kapitałów własnych, zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację (EBITDA).

Dla firm notowanych na giełdach zostały przyjęte wyceny z końca 2013 roku. Wielkość udziałów w poszczególnych firmach zostały przyjęte według aktualnych wpisów w KRS. W obliczeniach uwzględniono jedynie majątek w przedsiębiorstwach.

Na liście nie umieszczono Grzegorza Hajdarowicza, właściciela spółki Gremi Business Communication, która wydaje magazyn „Sukces”.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zygmunt Solorz-Żak największym polskim przedsiębiorcą według „Sukcesu”

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ja
dwa razy jest polkomtel
8 11
odpowiedź
User
jareczko
"ja" napisał(a): dwa razy jest polkomtel

Czytaj niżej: 'Na miejscu 9. umieszczono Heronima Rutę, partnera biznesowego Zygmunta Solorza-Żaka i współzałożyciela Polsatu'
8 8
odpowiedź