SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zygmunt Solorz-Żak za wspólną siecią LTE z 225 Mb/s przesyłu. T-Mobile i Orange przeciw

Cyfrowy Polsat i Polkomtel uważają, że na częstotliwości 800 MHz powinna powstać wspólna sieć internetu LTE tworzona przez wszystkich operatorów. Można by w niej zastosować technologię, która pozwala na prędkość przesyłu danych do 225 Mb/s. Planom sprzeciwiają się T-Mobile i Orange.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego Polsatu Article

Urząd Komunikacji Elektronicznej prowadził ostatnio konsultacje dotyczące rezerwacji częstotliwości z pasma 800 MHz i 2,6 GHz. Zainteresowani są nimi wszyscy operatorzy telekomunikacyjni, którzy planują przeznaczyć te zasoby na świadczenie usług szybkiego internetu LTE.

Wczoraj na konferencji prasowej swoje stanowisko w tej sprawie zaprezentowały spółki Cyfrowy Polsat i Polkomtel, należące do Zygmunta Solorza-Żaka. Uważają one, że na częstotliwości 800 MHz powinna powstać jedna sieć telekomunikacyjna. Zdaniem przedstawicieli tych firm takie rozwiązanie ma szereg zalet. - Gdy czterech operatorów buduje swoje sieci, to cztery razy ponosi się pewne wydatki - mówił na konferencji Tomasz Matwiejczuk, rzecznik prasowy Zygmunta Solorza-Żaka.

Dzięki zastosowaniu wspólnej sieci internet LTE dostępny był na terytorium całej Polski, a wszyscy Polacy mieliby dostęp do usługi w tej samej jakości - operatorzy konkurowaliby więc na oferty, a nie na ilość posiadanego pasma. Wspólna sieć to także niskie koszty budowy (zamiast kilku sieci liczących po kilka tysięcy nadajników - jedna sieć, a więc również ochrona środowiska i krajobrazu), niskie koszty utrzymania (każdy z operatorów utrzymuje wspólną sieć tylko w niewielkiej części), a w efekcie niższe ceny dla klientów. - Rynek się składania ku takiemu rozwiązaniu - przekonywał Matwiejczuk.

Podczas konferencji prasowej przedstawiciele Plusa i Cyfrowego zaprezentowali też możliwości technologii LTE-Advanced w paśmie 2x15 MHz na częstotliwości 800 MHz. Podczas eksperymentu udowodniono, że pozwala ona na przesyłanie danych z prędkością 225 Mb/s, podczas gdy obecnie wykorzystywana przez operatorów technologia LTE daje prędkość przesyłu do 150 Mb/s. Technologia LTE Advanced może zostać zastosowana we wspólnej sieci.

Koncepcji wspólnej sieci nie podoba się jednak pozostałym operatorom jak T-Mobile Polska i Orange Polska. We wtorek zarząd T-Mobile poinformował, że „przeszkody natury prawnej, standaryzacyjnej i biznesowej uniemożliwiają w praktyce budowę jednej wspólnej sieci przez więcej niż dwóch operatorów na częstotliwości 800 MHz”. Analogiczne argumenty spółka ta zamieściła w stanowisku konsultacyjnym aukcji LTE.

T-Mobile Polska w swojej prezentacji wyliczył m.in. technologiczno-standaryzacyjne przeszkody we wprowadzeniu wspólnego pasma. Chodzi np. standardu 3GPP Intra-Band Carrier Agregation (LTE-A) na 25 czy 30 MHz czy brak terminali.

- Uważamy, że standard taki da się wprowadzić jednocześnie z przygotowaniem rozwiązania i jego wdrożeniem komercyjny - mówił na konferencji Rafał Stein, odpowiedzialny za strategię i standaryzację w Polkomtelu - Usługa łączenia kanałów jest zestandaryzowana - dodał. Stein poinformował  też, w ciągu trzech miesięcy od otrzymania komercyjnego zamówienia firma Huawei jest w stanie dostarczyć rozwiązania techniczne do korzystania z LTE Advanced.

Budową wspólnej sieci nie jest zainteresowana też firma Orange Polska, ale wczoraj nie udało nam się zdobyć komentarza od przedstawicieli tej firmy. Cyfrowy Polsat w komunikacie przypomniał jednak, że kiedyś stanowisko Orange było inne, przytaczając wypowiedź byłego prezesa firmy Macieja Wituckiego z numeru miesięcznika „Forbes”, który ukazał się w 2010 roku. „Po co mamy budować równoległe sieci LTE. Taniej byłoby sfinansować jedną wspólną” - mówił wtedy Witucki, który odszedł z Orange w 2013 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zygmunt Solorz-Żak za wspólną siecią LTE z 225 Mb/s przesyłu. T-Mobile i Orange przeciw

48 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
obserwator
Sprzeciw?... No i gdzie tu troska i interes klienta?...
23 12
odpowiedź
User
olo
Tak, najlepiej żeby się jeszcze dogadali co do wspólnej stawki za minutę, stworzyli oligopol i wszyscy będą szczęśliwi poza klientami. Tak gwoli przypomnienia, to tylko "wpuszczenie Playa" na rynek sprawiło, że dziś rozmowy mamy tak tanie. TYLKO ZDROWA KONKURENCJA sprawi, że stawki będą spadać. Niech prezes S. lepiej się z nikim nie dogaduje, bo wyjdzie jak wychodziło mu dawniej ;)
12 18
odpowiedź
User
Twój nick
Jeden naród! Jedno państwo! Jeden wielki brat!
8 15
odpowiedź
User
xas
Nie oligopol, ale normalny rynek. Budowa sieci jest w interesie rozwoju infrastruktury teleinformatycznej w kraju. Wtedy poszczególni operatorzy mogą rywalizować o klienta w oparciu o cenę. Orange i T-mobile nie chcą tego, bo mają gdzieś klienta, rzucają mu ochłapy i niech się biedak cieszy, że ma lte 40 Mb/s, albo neostradę, która jest fatalna. Pozdrawiam.
17 12
odpowiedź
User
pol
Dziękuję ale nie skorzystam !
10 13
odpowiedź