SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zysk Grupy Orlen w trzecim kwartale był niższy o 578 mln zł niż rok wcześniej

Po uwzględnieniu obciążeń podatkowych w kwocie 148 mln zł zysk Grupy Orlen osiągnął w trzecim kwartale br. 688 mln zł i był niższy o 578 mln zł rok do roku – poinformował w czwartek PKN Orlen prezentując skonsolidowany raport kwartalny koncernu.

Article

PKN Orlen ocenił, iż „w historycznie najtrudniejszym otoczeniu makroekonomicznym dla branży rafineryjnej osiągnął solidne wyniki finansowe”. „EBITDA LIFO spółki w trzecim kwartale 2020 r. wyniosła 2 mld zł, a zysk netto 0,7 mld zł. Był to głównie efekt wysokich wyników operacyjnych w segmencie Energetyki i Detalu, które łącznie w tym okresie poprawiły wynik EBITDA LIFO o blisko 0,6 mld zł w porównaniu do analogicznego kwartału roku ubiegłego” – przekazał koncern.

PKN Orlen podkreślił, że „koncern utrzymuje stabilną sytuację płynnościową dywersyfikując źródła finansowania na działania inwestycyjne, w tym: modernizację rafinerii, rozbudowę i unowocześnienie petrochemii, wdrożenie innowacyjnych rozwiązań w obszarze sprzedaży detalicznej oraz rozwój nisko i zeroemisyjnych źródeł wytwarzania”. „Jako pierwszy koncern paliwowy w Europie Środkowej zadeklarował redukcję emisji CO2 z obecnych aktywów downstream (rafineria, petrochemia, energetyka – PAP) o 20 proc. oraz ambicję osiągnięcia neutralności emisyjnej w 2050 roku” – zaznaczył PKN Orlen. Spółka zapowiedziała, że „jednym ze źródeł finansowania tego programu będą obligacje z elementami ESG, które koncern planuje wyemitować jeszcze w tym roku”.

„Dywersyfikacja obszarów działalności przez PKN Orlen umożliwia wypracowanie stabilnych wyników finansowych i dalszy zrównoważony rozwój” – powiedział prezes koncernu Daniel Obajtek, cytowany w czwartkowej informacji prasowej koncernu.

Jak zauważył, PKN Orlen i jego grupa kapitałowa dostosowują się do zmieniających się trendów poprzez intensywny rozwój segmentów petrochemicznego, detalicznego, a zwłaszcza energetycznego. „To właśnie ten ostatni obszar, który w ostatnich latach ulegał istotnym zmianom, miał ogromny wpływ na wytrzymałość wyniku PKN Orlen w tym trudnym kwartale” – oświadczy Obajtek.

Dodał, iż to potwierdza, że przejęcie Grupy Energa było dobrym, w pełni uzasadnionym biznesowo posunięciem. „W celu uzyskania pełni synergii w Grupie, dążymy do przejęcia 100 proc. akcji Energii. To pozwoli na pełną integrację aktywów i wygenerowania dodatkowych korzyści dla naszych akcjonariuszy” – podkreślił prezes PKN Orlen.

Koncern poinformował, że „ujęcie Grupy Energa w konsolidacji Grupy Orlen zwiększyło wyniki Segmentu Energetyki w trzecim kwartale o 486 mln zł”. Podał, iż łączna zainstalowana moc wytwórcza energii elektrycznej w Grupie Orlen wyniosła na koniec trzeciego kwartału 2020 r. 3.246 MWe, w tym 1.436 MWe przypadało na Grupę Energa.

PKN Orlen przekazał w skonsolidowanym raporcie kwartalnym, że po uwzględnieniu podatku dochodowego w kwocie 91 mln zł, zysk Grupy Orlen za dziewięć miesięcy 2020 r. osiągnął 2 mld 428 mln zł i był niższy o 1 mld 288 mln zł rok do roku.

Wiceprezes Orlenu o wynikach spółki: solidne w ekstremalnie trudnym otoczeniu

Solidne i wypracowane w ekstremalnie trudnym otoczeniu rynkowym - tak wiceprezes PKN Orlen Janusz Szewczak określił wyniki spółki za III kwartał 2020 r. Zysk netto Orlenu wyniósł niecałe 700 mln zł i był prawie o 600 mln zł niższy niż przed rokiem.

Jak ocenił na konferencji prasowej wiceprezes Szewczak, wyniki te zostały wypracowane w "historycznie najtrudniejszym otoczeniu makro dla całej branży rafineryjnej i paliwowej" na całym świecie. Marże rafineryjne były rekordowo niskie - wskazał. Zdaniem Szewczaka, takie wyniki pokazują dobrą integrację i dywersyfikację biznesów. Koncern jest silny i odporny na zawirowania makro - ocenił.

Janusz Szewczak poinformował też, że spółka finalizuje prace nad strategią do 2030 r. i zaprezentuje ją w ciągu „kilku tygodni”. Pracuje też nad dotyczącym przejęcia PGNiG wnioskiem koncentracyjnym do Komisji Europejskiej. Ma on zostać złożony do końca grudnia. Z kolei proces przejmowania 65 proc. akcji Ruchu jest „na końcówce” - jak to określił Szewczak. Czekamy na zamknięcie postępowania układowego - wyjaśnił.

W kwestii środków zaradczych, jakimi KE uwarunkowała przejęcie Lotosu, toczą się rozmowy - poinformował Szewczak. Nie zdradził szczegółów, powiedział jedynie, że widać „duże zainteresowanie rozmówców”, wśród których są światowi potentaci.

Wiceprezes Zbigniew Leszczyński poinformował z kolei, że PKN Orlen ma już 182 punkty alternatywnego tankowania pojazdów, czyli dwa razy więcej niż przed rokiem. Najwięcej - 138 - jest punktów ładowania samochodów elektrycznych, z czego w Polsce - 110.

Leszczyński podtrzymał wykonanie planu nakładów inwestycyjnych na 2020 r. na poziomie 9 mld zł, w tym 1,3 mld w Enerdze. Po trzech kwartałach roku nakłady te wyniosły 5,5 mld zł, w tym 0,7 mld w Enerdze, 2 mld w segmencie rafinerii, 1,2 mld w petrochemii, 1 mld w energetyce.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zysk Grupy Orlen w trzecim kwartale był niższy o 578 mln zł niż rok wcześniej

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bo nam się należało
Ale premie można sobie dać większe.
Z patryjotycznego obowiązku .... oczywiście!
odpowiedź
User
Nowa Elyta
Zaoczny magister bhp z wyszszej szkoły w Pipidowie.
odpowiedź