SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zyta Rudzka laureatką Nagrody Literackiej Nike 2023

Książka "Ten się śmieje, kto ma zęby" Zyty Rudzkiej zdobyła Nagrodę Literacką Nike 2023. Nagrodę Nike Publiczności 2023 za "Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939" odebrał Grzegorz Piątek. Gala odbyła się wczoraj w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.

fot. materialy prasowe Article

W gronie 7 książek-finalistek tegorocznej Nagrody Nike znalazły się 3 powieści, 2 reportaże, reportaż historyczny i tom poezji. Jury zdecydowało, że tegoroczna Nagroda Nike trafiła do Zyty Rudzkiej za powieść „Ten się śmieje, kto ma zęby” wydaną przez Wyd. W.A.B.

– Dziś nagradzamy Weryzm. Po wahaniu zapisuję to wielką literą, choć słownikowe znaczenie, wskazujące na technikę odwzorowania rzeczywistości, dałoby dobry napęd interpretacji powieści Zyty Rudzkiej – wszak jej postacie i ich środowisko, zdają się podobne do czegoś znanego, sąsiedzkiego. Wystarczyłoby wejść do miejskiego zakamarka, w poprzek dzielnicy, by rozpoznać scenerię. W podupadłych zakładach rzemieślniczych czeka na nas Weryzm, ten pisany wielką literą – mocna, suwerenna kobieta, bez ceregieli wykonująca swój fach – strzeżenie, czesanie, żegnanie – mówiła w laudacji na cześć laureatki Inga Iwasiów, przewodnicząca jury Nagrody Literackiej Nike. – Nagradzając Zytę Rudzką za powieść „Ten się śmieje, kto ma zęby" wyróżniamy istotną, angażującą czytelniczo prozę, fikcję tak porywającą, że odpowiada na pytania zadawane realności.  

Oprócz Ingi Iwasiów w jury Nagrody Literackiej Nike zasiadali w tym roku: Marek Beylin, Przemysław Czapliński, Justyna Jaworska, Tadeusz Nyczek, Masza Potocka, Krzysztof Siwczyk, Maria Topczewska i Maria Zmarz-Koczanowicz. Decyzję o laureatce jurorzy podjęli w dniu wręczenia nagrody – 1 października br.  

Zwyciężczyni Nike 2023 otrzymała 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły.  

W gronie nominowanych do 27. Edycji Nagrody Nike, obok laureatki, znaleźli się:
- Wiktoria Bieżuńska, „Przechodząc przez próg, zagwiżdżę” (powieść), Wyd. Cyranka, Warszawa
- Anna Bikont, „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie” (reportaż), Wyd. Czarne, Wołowiec
- Mateusz Górniak, „Trash story” (powieść), Wyd. Korporacja Ha!Art, Kraków
- Grzegorz Piątek, „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939" (reportaż historyczny), Wyd. W.A.B., Warszawa
- Piotr Sommer, „Lata praktyki” (poezja), Wyd. WBPiCAK, Poznań
- Ilona Wiśniewska, „Migot. Z krańca Grenlandii” (reportaż), Wyd. Czarne, Wołowiec

Nagroda czytelników przyznana

Swoją nagrodę przyznali też czytelnicy Wyborcza.pl i „Gazety Wyborczej”, którzy wybierali ulubione lektury spośród 7 książek nominowanych do Nike 2023 na stronie Wyborcza.pl/nike. W plebiscycie najwięcej głosów otrzymał Grzegorz Piątek za książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939", zdobywając nagrodę Nike Czytelników 2023.

Oprócz tego redakcyjne jury wybrało zwycięską konkursową recenzję, a jej publikacja nastąpi na Wyborcza.pl i w „Gazecie Wyborczej” 2 października. Laureatka otrzyma voucher na wycieczkę o wartości 5 tys. zł.

Uroczystość wręczenia Nike 2023 została zorganizowana w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego i była transmitowana na żywo na antenie TVN24 BiS oraz w serwisie Wyborcza.pl.  

Organizatorami nagrody są „Wyborcza" i Fundacja Nagrody Literackiej Nike, a fundatorem Fundacja Agory. Tegoroczną edycję Nagrody Literackiej Nike wspiera Amazon.pl.

Nagroda Literacka Nike przyznawana jest za najlepszą książkę roku. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać.   

W 2022 r. jury przyznało Nike Jerzemu Jarniewiczowi za tom poezji „Mondo Cane”. Wśród wcześniejszych laureatów są m.in. Stanisław Barańczak, Czesław Miłosz, Tadeusz Różewicz, Olga Tokarczuk (dwukrotnie), Joanna Bator, Wiesław Myśliwski (dwukrotnie) i Andrzej Stasiuk.

Dołącz do dyskusji: Zyta Rudzka laureatką Nagrody Literackiej Nike 2023

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
go
nie moze byc,Rudzka ta grafomanka,wyznania mojzeszowego. Ale sto tysiecy kazdy by przytulul
0 0
odpowiedź
User
Gtrw
Niewiele znacząca nagroda niewiele znaczącej gazety
6 3
odpowiedź