SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Żywiec Zdrój: butelka w całości z PET z recyklingu

Firma Żywiec Zdrój (Grupa Danone) wprowadza butelkę wyprodukowaną w 100% z tworzywa PET pochodzącego z recyklingu.

Article

Wprowadzenie butelki wyprodukowanej w całości z przetworzonego materiału PET to kolejny krok w kierunku realizacji zobowiązania środowiskowego Żywiec Zdrój, ogłoszonego podczas ostatniego szczytu klimatycznego ONZ. Zgodnie z nim, w 2020 r. taka sama ilość plastiku, jaką firma wprowadzi na rynek, zostanie zebrana i poddana recyklingowi. Dzięki temu surowiec będzie mógł zostać ponownie wykorzystany do produkcji kolejnych przedmiotów, w tym kolejnych butelek.

- Wprowadzenie na rynek butelek wykonanych z tworzywa pochodzącego w 100 proc. z recyklingu to dowód na to, że PET jest wartościowym surowcem: z jednej butelki po napoju można tworzyć kolejną, znacząco ograniczając przy tym wprowadzanie na rynek pierwotnego plastiku. Zastosowanie w 100% przetworzonego surowca PET w naszej nowej butelce pozwoliło na zredukowanie zużycia ropy naftowej do zera oraz na ograniczenie emisji CO2 aż o 45 proc. - powiedziała Edyta Krysiuk-Kowalczyk, dyrektor ds. jakości i zrównoważonego rozwoju Żywiec Zdrój.

Firma podkreśla, że od lat prowadzi działania wpisujące się w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym. - Wszystkie butelki wprowadzane na rynek przez Żywiec Zdrój w 100% nadają się do recyklingu, a ich kwadratowy kształt i zmniejszona masa pozwalają na optymalne wykorzystanie przestrzeni ładunkowej w procesach dystrybucji, a co za tym idzie – na znaczące zmniejszenie ich wpływu na środowisko. Wprowadzenie na rynek butelki 100% rPET to kolejne działanie firmy, będące kontynuacją od lat realizowanej strategii, a zarazem jedno z działań wpisujących się w jej zobowiązanie środowiskowe - czytamy w komunikacie.

Ponadto Żywiec Zdrój razem z partnerami działa na rzecz zwiększenia poziomu zbiórki i recyklingu plastikowych opakowań, tak aby w 2025 r. osiągnąć poziom powyżej 90% recyklingu butelek PET w Polsce. Firma zapowiada kolejne działania dążące do wielokrotnego wykorzystania tworzywa PET, tak by móc ograniczać ilość pierwotnego plastiku wprowadzanego na rynek.

Zakaz sprzedaży jednorazowych produktów

Parlament Europejski zatwierdził wprowadzenie do 2021 r. zakazu sprzedaży wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, takich jak talerze, sztućce, słomki i patyczki do uszu.

Do 2021 r. zakazem sprzedaży w UE zostaną objęte następujące produkty jednorazowego użytku wykonane z tworzywa sztucznego: sztućce (widelce, noże, łyżki i pałeczki), talerzyki i inne naczynia, słomki do napojów, patyczki do uszu, rączki do balonów, a także tworzywa sztuczne ulegające oksydegradacji i pojemniki do żywności oraz styropianowe kubeczki.

Państwa członkowskie będą miały czas do 2029 r. na osiągniecie poziomu 90% recyklingu plastikowych butelek. Nowe butelki będą też musiały być wytwarzane przynajmniej w 25% z materiału pochodzącego z recyklingu przed 2025 r. Do 2030 r. odsetek ten powinien sięgnąć 30%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Żywiec Zdrój: butelka w całości z PET z recyklingu

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pavv
A w opakowaniu dalej kranówa.
3 2
odpowiedź