Artysta z Polesia w dziesiątce laureatów programu „1/1 Mistrz i Uczeń”

Mateusz Baj, młody dziennikarz i fotograf z Polesia zakwalifikował się do dziesiątki uczestników programu „1/1 Mistrz i Uczeń”. Pod opieką swojego mentora, fotografa dokumentalisty – Tomasza Tomaszewskiego przygotuje wystawę zdjęć o mieszkańcach pogranicza. Efekty wspólnej pracy mistrza i ucznia będzie można zobaczyć zimą zarówno we Włodawie, jak i ukraińskim Shatsku.

Redakcja Wirtualne Media
Redakcja Wirtualne Media
Udostępnij artykuł:

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ‘ę’ oraz Fundacja LOTTO Milion Marzeń wyłoniły uczestników ogólnopolskiego programu mentoringowego „1/1 Mistrz i Uczeń”. Jednym z nich jest pochodzący z Włodawy dziennikarz i fotograf – Mateusz Baj. Do programu zgłosił się ze swoim autorskim pomysłem sfotografowania mieszkańców pogranicza polsko-białorusko-ukraińskiego. Poprzez zdjęcia chce przedstawić sąsiadów, których rozdzieliła II wojna światowa i ustanowione wówczas, sztuczne w odczuciach ludzi, granice.

Skąd taki pomysł? Od zawsze inspirowała mnie granica, a w zasadzie ludzie po jej drugiej stronie. Podczas spacerów nad Bugiem obserwowałem pograniczników, z okien szkolnej biblioteki patrzyłem na białoruskie ulice i zastanawiałem się, dlaczego ten tak bliski świat jest aż tak odległy – tłumaczy młody artysta. Opiekunem tego projektu jest doświadczony, uznany na świecie fotograf dokumentalista – Tomasz Tomaszewski. Dla mnie fotografia to niezwykłe narzędzie, wehikuł do poznawania świata, nabycia doświadczenia, z którego ostatecznie może wynikać mądrość. Wszystko, czym się od początku zajmowałem, miało swoją poważną motywację. I projekt Mateusza również taką motywację ma – mówi Tomasz Tomaszewski, którego zdjęcia publikowane były zarówno w najważniejszych pismach polskich jak i w największych magazynach zagranicznych, między innymi: Stern, Paris Match, GEO, New York Times, Time, Fortune, Vogue, Die Zeit, Elle.

„1/1 Mistrz i Uczeń” to spotkanie dziesięciu młodych artystów i animatorów kultury z różnych zakątków Polski z dziesięcioma uznanymi twórcami. Jest to dla nich szansa na stworzenie projektu artystycznego lub społeczno-kulturalnego pod okiem mistrza. Każdy z uczestników projektu dostaje wsparcie swojego mentora, coachów i trenerów oraz 6 tysięcy złotych na realizację swojego pomysłu. Duety same określają sobie harmonogram prac, jednak muszą zakończyć projekty do lutego 2014. Wiosną tego roku zostanie wydana pamiątkowa publikacja podsumowująca wszystkie dziesięć realizacji. Program „1/1 Mistrz i Uczeń” Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ‘ę’ realizowany jest we współpracy z Fundacją LOTTO Milion Marzeń oraz finansowany ze środków Fundacji LOTTO Milion Marzeń.

Więcej o projekcie „1/1 Mistrz i Uczeń” oraz informacje o wszystkich uczestnikach i mentorach można znaleźć na stronach: www.1na1.e.org.pl oraz www.fundacjalotto.pl.

grafika

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

U prezydenta, a zaraz potem w Republice. Cenckiewicz i Rachoń promują książkę

U prezydenta, a zaraz potem w Republice. Cenckiewicz i Rachoń promują książkę

Nielsen: Wzrost telewizji kablowej i spadek streamingu w Polsce

Nielsen: Wzrost telewizji kablowej i spadek streamingu w Polsce

W maju ruszy program "Polska. Największe dylematy". Współtworzy go była dziennikarka TVP

W maju ruszy program "Polska. Największe dylematy". Współtworzy go była dziennikarka TVP

Nike redukuje 1,4 tys. etatów. Firma przyspiesza globalną restrukturyzację

Nike redukuje 1,4 tys. etatów. Firma przyspiesza globalną restrukturyzację

Grupa Kino Polska tłumaczy rebranding. Wszystkie stacje FilmBox+ będą w HD?

Grupa Kino Polska tłumaczy rebranding. Wszystkie stacje FilmBox+ będą w HD?

Allegro pożycza coraz więcej kupującym. Szykuje też kredyty dla sprzedawców

Allegro pożycza coraz więcej kupującym. Szykuje też kredyty dla sprzedawców