Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2023-02-28

A A A POLEĆ DRUKUJ

1,5% dla NGO-s, wsparcie zbiórek i fundacji. Jak rozliczyć się z fiskusem?

W ubiegłym roku dzięki naszemu 1 proc. podatku do Organizacji Pożytku Publicznego trafił ponad miliard złotych. W tym roku możemy przeznaczyć na rzecz wybranej OPP 1,5 proc. podatku. Nowe zasady weszły w życie 1 stycznia 2023 roku i dotyczą rozliczeń PIT za 2022 rok. Sprawdźmy, jak wyglądają ulgi i rozliczenia z tytułu wsparcia zbiórek i fundacji.

Wsparcie zbiórek i fundacji – jak rozliczyć się z fiskusem?


Zmiana wysokości procentowej kwoty z rozliczenia PIT przeznaczonej dla wybranej Organizacji Pożytku Publicznego wiele znaczy dla NGO-s i fundacji, ale nie rewolucjonizuje systemu rozliczania PIT. Jedyną modyfikacją jest bowiem wzrost wysokości przekazanego podatku z 1 proc. do 1,5 proc., a nie sposób jego przekazywania.

Przekazując swój 1,5% podatku, podatnik nic nie zyskuje, ani też nie traci. Ma po prostu możliwość osobistego rozdysponowania kwoty należnej do Skarbu Państwa. Warto podkreślić, że wybór fundacji czy innej OPP jest dobrowolny, niemniej jeżeli nie wskażemy jej samodzielnie – środki zasilą po prostu polski budżet.

Czy jeden podatnik może zasilić kilka organizacji?

Zdarza się, że jeden podatnik składa kilka deklaracji podatkowych. W takiej sytuacji może przekazać na przykład jedno 1,5 proc. przy rozliczeniu PIT 36, a także drugie 1,5 proc. przy rozliczeniu PIT 39. Przy rozliczeniach rocznych warto korzystać z dostępnych narzędzi cyfrowych.

Zmiany, które zaszły w ostatnich latach w polskim systemie podatkowym, wprawiają podatników w konsternację. Okres rocznego rozliczenia PIT jest zatem trudny zarówno dla osób fizycznych, jak i dla przedsiębiorców, a nawet księgowych. W zachowaniu porządku w dokumentacji, w tym zgodności z aktualnymi przepisami, prawa pomagają nowoczesne aplikacje. Umożliwiają też np. automatyczną wysyłkę rozliczenia firmy bezpośrednio z deklaracji PIT, CIT, VAT i ZUS. To wiele ułatwia – tłumaczy Krzysztof Wojtas, prezes zarządu BrainSHARE IT, producenta programu SaldeoSMART.

1,5% podatku a darowizna

Wiele osób nie wie, czy rzeczone 1,5 proc. podatku na OPP powinno być uznane za darowiznę, a co za tym idzie – czy powinno się je uwzględnić jako ulgę w rocznym zeznaniu podatkowym. Według interpretacji Urzędu Skarbowego darowizna na cele pożytku publicznego a 1,5 proc. na OPP z rozliczenia PIT nie są traktowane tak samo, więc 1,5 proc. dla OPP nie będzie zmniejszać podatku.

Kto może przekazać 1,5 proc. dla OPP?

Według obowiązujących przepisów prawo do przekazania 1,5 proc. podatku dla OPP ma każdy, kto uzyskał w danym roku podatkowym przychody podlegające opodatkowaniu. Będą to zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy rozliczający się na skali podatkowej, podatkiem liniowym czy ryczałtowcy. Taką możliwość mają również emeryci, renciści, a także osoby, które rozliczają zbycie nieruchomości i inne kapitały pieniężne.

Jak można przekazać 1,5 proc. podatku dla NGO-s i fundacji?

Każda deklaracja podatkowa ma dwa dedykowane pola, w których rozliczający wskazuje numer KRS wybranej organizacji i przekazywaną dla niej kwotę. Nie może ona jednak przekraczać 1,5 proc. wysokości rocznego podatku. Wiele aplikacji automatycznie wypełnia rubryki, co zmniejsza ryzyko błędu.

1,5 proc. dla OPP a budowanie wizerunku marki

Wiele firm traktuje darowizny i inne formy bezinteresownego wsparcia jako ważny element budowania wizerunku marki. Przekazanie przez przedsiębiorcę 1,5 proc. przy rozliczeniach rocznych oraz propagowanie takiego działania wśród pracowników może stać się istotnym punktem strategii CSR.

CSR, czyli społeczna odpowiedzialność biznesu, jest jednym z bardzo ważnych elementów budowania nie tylko marki, ale też kultury organizacyjnej firmy. Przedsiębiorstwo ma często większe możliwości niż pojedynczy człowiek. Dysponuje większymi budżetami i zasobami, dzięki czemu może też zaangażować się w inicjatywę, która wymaga wielu rąk do działania. Trochę w imię zasady – w grupie siła. Włączając się w różne inicjatywy jako firma, np. w zbiórki, w WOŚP, w przedświąteczną pomoc dla potrzebujących czy właśnie w przypominanie o możliwości przekazania 1,5 proc. podatku, pokazujemy naszym pracownikom, że warto robić coś wspólnie, warto pomagać, także poza biznesem. Dobro wraca, wierzę więc w to, że takie akcje organizowane w firmie wyzwolą też działania pojedynczych osób poza pracą – wyjaśnia Edyta Wojtas, założycielka i wiceprezes zarządu firmy BrainSHARE IT, producenta aplikacji SaldeoSMART.

Zbiórki, zrzutki i inne darowizny a ulgi podatkowe

Zbiórki, zrzutki i inne darowizny można odliczyć od dochodu, tym samym zmniejszając należny do zapłaty podatek. Jest jednak kilka spraw, o których należy pamiętać, aby uniknąć ewentualnych problemów z fiskusem. Dobrowolna wpłata powinna być przekazana na rzecz organizacji prowadzącej działalność pożytku publicznego (zarejestrowanej w Rejestrze OPP). Darowizny dla osób prywatnych nie stanowią podstawy do odliczeń.

Każda darowizna musi być również dokładnie udokumentowana. Jeżeli planujemy wesprzeć daną organizację jako firma, pamiętajmy, żeby przelew wyszedł z firmowego konta. Blik i inne szybkie płatności za pośrednictwem bramek internetowych nie będą zaakceptowane przez urząd, ponieważ nie stanowią dla niego celowego dowodu wpłaty. Odliczenia darowizny od podatku dokonuje się na druku PIT/0.

Zmiana formuły rozliczeń na rzecz OPP jest wynikiem nowelizacji ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie. Ma ona zapobiec stratom, jakie OPP poniosły w związku z nowymi zasadami opodatkowania. Czy tak się stanie? Im więcej firm i osób zaangażowanych w akcję 1,5 proc., tym większe szanse na powodzenie tego przedsięwzięcia.

Słowa kluczowe:PIT, NGO, WOŚP, podatki

Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS

Społeczność Serwis społecznościowy branży mediów, reklamy, PR, badań i internetu ZAREJESTRUJ SIĘ