Gorący temat

Prokuratura nie zajmie się SMS-ami do Karoliny Bacy-Pogorzelskiej, żeby „dała sobie spokój” z tematem importu antracytu

WIĘCEJ

Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2018-10-19

A A A POLEĆ DRUKUJ

Dokąd na weekend późną jesienią? Odkryj Cud Natury!

Podziwiaj piękną, polską złota jesień udając się do najbarwniejszego pasma Polski! To właśnie Mazury są obszarem, które pokornieje, gdy kończy się sezon letni. Pyszne jedzenie, malownicze otoczenie, przepiękne wschody i zachody słońca. By przeżyć momenty, które na zawsze pozostaną w pamięci i dodadzą energii na jesienne dni, wybierz się do mazurskiej stolicy – Giżycka. 

 

Gdy jesienna aura otacza Giżycko robi się tu spokojniej. To miejsce przyciąga wielbicieli ciszy - osoby, które gustują w spacerach brzegiem jeziora, grzybiarzy pragnących korzystać z tego, co daje natura. Pływanie jachtem poza sezonem to prawdziwe wyzwanie dla osób, które lubią mierzyć się z przyrodą.

 

Uwiedzeni przez most zwodzony

Na weekendowej mapie Giżycka, punktem obowiązkowym jest obrotowy most, który znajduje się nad Kanałem Łuczańskim. Jest jednym z trzech mostów drogowych przebiegających przez kanał w Giżycku. Ten interesujący zabytek techniki jest unikatem w skali naszego kraju i Europy. Zbudowano go, by łączył ze sobą miasto oraz Twierdzę Boyen. Wyjątkowości dodaje nietypowa konstrukcja, bowiem przęsło mostu obraca się w bok, a nie do góry, jak ma to miejsce przy takich budowlach. Ważący ponad 100 ton zabytek do dziś otwierany jest ręcznie przez jednego operatora, a otwierany jest według dziennego rozkładu dostosowanego do rozkładu rejsów statków.

 

Z wizytą u Krzyżaków

Jednym z najcenniejszych i najciekawszych zabytków Krainy Wielkich Jezior Mazurskich jest średniowieczny zamek, który został wzniesiony przez zakon krzyżacki około 1341 roku. Położony w sercu szlaku Wielkich Jezior Mazurskich obiekt to połączenie wielu stylów. W jego wnętrzach można odnaleźć atmosferę kurortu okresu XX międzywojennego, kiedy Giżycko było modnym i prestiżowym mazurskim kurortem. Jedną z jego części stanowi pieczołowicie odnowiony średniowieczny zamek. Również niezwykłe jest jego położenie, ponieważ leży nad malowniczym kanałem Łuczańskim, który łączy jezioro Niegocin i Kisajno. To właśnie tutaj poranna kawa będzie bonusem do pięknego wschodu słońca.

- Dzisiaj zamek, przy wsparciu unijnych funduszy, został odbudowany. W ramach projektu dobudowano do istniejącej budowli trzy skrzydła oraz basztę. Na prace renowacyjne i utworzenie hotelu pozyskano dofinansowanie unijne w wysokości ponad 10 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury. Dzięki temu niszczejący zabytek został uratowany i dziś funkcjonuje w nim hotel. – komentuje Burmistrz Wojciech Karol Iwaszkiewicz. 

 

Śladami Świętego Brunona

Dla lubiących spacery, polecamy wzgórze św. Brunona. Leżące około 1,5 km centrum Giżycka wzgórze, to idealna okazja, by podziwiać widok na miasto i okoliczny krajobraz. Na wzgórzu znajdziemy żeliwny krzyż, który wznieśli mieszkańcy Giżycka, by oddać hołd misjonarzowi, który od 1999 roku jest patronem miasta. Po wycieczce na wzgórze, punktem obowiązkowym jest właśnie Kościół św. Brunona, który został zbudowany ku czci żołnierzy niemieckich poległych w czasie I wojny na wchodzie. Wojskowy charakter świątyni podkreślają niektóre elementy jego wystroju oraz zegar na wieży, w którym układ tarczy i wskazówki wykonano z bagnetów. Kościół stoi na niewielkim wzniesieniu wzmocnionym murem z głazów narzutowych i jest jednym z najstarszych obiektów sakralnym w Giżycku i nielicznym tego typu w całej Polsce.

 

Aktywny wypoczynek

Jesienią opalanie na plaży jest czasem niemożliwe, a kąpanie się w zimnej wodzie to nienajlepszy pomysł. Można za to żeglować i to w dużo lepszych, wietrznych warunkach. Dla osób, które preferują aktywność fizyczną, mogą skorzystać ze zwiedzania Giżycka wybierając przejażdżki rowerowe. Jesień to również intensywny okres dla wszystkich fanów grzybobrania. Czyste mazurskie lasy obfitują w piękne i rzadko spotykane okazy. Jeśli nie na grzyby to możemy wybrać się na ryby. Bogactwa jezior mogą zakończyć nasz weekend naprawdę udanym połowem.

Słowa kluczowe:Giżycko

Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS

Społeczność Serwis społecznościowy branży mediów, reklamy, PR, badań i internetu ZAREJESTRUJ SIĘ