Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2023-08-31

A A A POLEĆ DRUKUJ

Kod kreskowy kończy w tym roku 50 lat

Kod kreskowy to coś więcej niż ciąg pionowych pasków, który spotykamy codziennie w sklepie. To cały ekosystem, który zrewolucjonizował wiele branż, od handlu, przez logistykę, po hotelarstwo i opiekę zdrowotną. Upowszechnienie się kodu kreskowego przyspieszyło nie tylko realizacje transakcji, ale także transport w całym w łańcuchu dostaw. 10 miliardów użyć dziennie nie wzięło się znikąd. Ekspert Zebra Technologies tłumaczy, skąd bierze się ta popularność i w jakim kierunku zmierza rozwój kodu. 

 

Wynalazek, który otworzył drzwi innym technologiom 

Kod kreskowy umożliwił powstanie kolejnych innowacji, w tym rozwiązań nowej generacji, takich jak kod QR, identyfikacja radiowa (RFID), stacjonarne skanowanie przemysłowe czy wizja maszynowa. Jak każdy wielki wynalazek, kod kreskowy wydaje się naturalną częścią codziennego życia, tak jakby czarno-biały wzór "zebry" pojawiający się na prawie wszystkim, co jest kupowane, sprzedawane lub śledzone, istniał od zawsze.   

Tak przełomowa technologia, powstawała przez dziesięciolecia, a pierwotnie odpowiadała na potrzeby handlu detalicznego, aby skrócić długie kolejki do kas. Sieci sklepów potrzebowały rozwiązania do automatycznego przechwytywania informacji o produkcie czy ograniczania błędów ludzkich. A to wszystko przy gwałtownym wzroście liczby konsumentów po II wojnie światowej. Wówczas do akcji wkroczył George J. Laurer, inżynier IBM, który stworzył kod kreskowy, przekształcając go w Jednolity Kod Produktu (UPC), dziś znany jako Globalne Numery Jednostek Handlowych GS1 (GTIN) - czyli kod kreskowy. Obecnie szacuje się, że kod kreskowy jest używany 10 miliardów razy dziennie na całym świecie. Wpływ kodu kreskowego jest nie do przecenienia - jest tak wyraźny jak czerń i biel. 

Funkcjonowanie kodu kreskowego nie byłoby możliwe bez urządzeń, które pozwalają zdekodować informacje niesione przez ciąg pionowych pasków. Przyzwyczailiśmy się do widoku skanerów w sklepach, jednak poza handlem to właśnie w logistyce i transporcie widać największy wpływ tej technologii. Dlatego Zebra Technologies rozwija urządzanie dla każdej z tych branż, tworząc rozwiązania szyte na miarę dla każdego biznesuwyjaśnia Jacek Żurowski, dyrektor regionalny Zebra Technologies na Europę Środkową.  

 

Dzień dobry, nazywam się Barcode Free Stock Photo - Public Domain Pictures 

Nowoczesny kod kreskowy o wyglądzie zebry zadebiutował publicznie w 1974 r., wtedy to Supermarket Marsh, sklep spożywczy w Ohio, zainstalował pierwszy skaner, aby pomóc klientom skrócić czas obsługi przy kasie i zwiększyć produktywność pracowników. Kody kreskowe są dostarczane od czasu pierwszego skanowania - paczki gumy do żucia Wrigley's - trwale zmieniając świat handlu detalicznego, sposób robienia zakupów i nie tylko. 

- Niezależnie od tego, czy informacje zawarte w kodzie kreskowym są odczytywane za pomocą wielopłaszczyznowego, stacjonarnego lub ręcznego skanera mobilnego, kod kreskowy zwiększa wydajność. Czy to poprzez elastyczność i wygodę klientów, pomagając im szybko zrobić zakupy, czy to poprzez skrócenie inwentaryzacji w magazynie lub podczas transportu. Kod kreskowy w różnorodny sposób odpowiada na potrzeby konsumentów i biznesudodaje Jacek Żurowski.  

 

Prosty, jednowymiarowy kod kreskowy pomógł w ewolucji sposobu, w jaki robimy zakupy, ponieważ nadal rozwija się wymiarowo. Jeśli odczytujesz za pomocą kodu QR menu w restauracji, czy bilet w komunikacji, to również korzystasz z kodu kreskowego, tylko w wymiarze 2D. W przemyśle, producenci korzystają z jeszcze bardziej zaawansowanej formy 3D, która przenosi więcej informacji. Takie kody są grawerowane na maszynach i odczytywane za pomocą stałego skanowania przemysłowego i wizji komputerowej. Również sieci handlowe powoli odchodzą od jednowymiarowego kodu na rzecz kodu 2D. Równolegle rozwijają się sklepy takie jak Amazon-Go, do których klient wchodzi, bierze produkty z póki i wychodzi bez skanowania lub fizycznego kasowania produktów. Klient podaje swoje dane na wejściu, na przykład za pomocą kodu QR. Dzięki temu system śledzi jego poczynania za pomocą czujników rozstawionych w sklepie i na koniec pobiera z jego karty opłatę za produkty zabrane z półek.  

 

Kolejne etapy rozwoju systemu kodów kreskowych w przemyśle  

Technologia RFID przenosi kody kreskowe na jeszcze wyższy poziom i pozwala dokładnie śledzić stany magazynowe w handlu, transporcie i logistyce. Dotyczy to także ewidencji sprzętu medycznego, czy choćby leków w ochronie zdrowia. Skanery i kody kreskowe używane są codziennie w tak wielu dziedzinach, że przestaliśmy je zauważać. Mimo to, możemy zaobserwować jak ta technologia ewoluuje, zwłaszcza w przemyśle. Stacjonarne skanowanie przemysłowe to jeden z najgorętszych obecnie trendów w automatyce przemysłowej. Odpowiedni skaner odczytuje kody kreskowe na przedmiotach poruszających się wzdłuż przenośników taśmowych lub linii realizacji zamówień w centrach dystrybucyjnych zapewniając podgląd w czasie niemal rzeczywistym 

 

Oprócz sprawdzania czy przedmiot minął punkt kontrolny, urządzenia dla przemysłu mogą weryfikować dokładność etykietowania produktów lub opakowań. Pozwalają także automatycznie potwierdzić, że elementy zamówienia zostały pobrane i przekazane do pakowania, a nawet optymalizują trasy przesyłek. Do tego skanery przemysłowe, posiadające opcję wizji maszynowej mogą być wykorzystywane do identyfikacji produktów, które nie mogą zostać zwrócone zgodnie ze standardami jakości zdefiniowanymi w systemie. System wizji maszynowej - czyli inteligentne kamery lub czujniki - umieszczony nad lub w linii z przenośnikiem taśmowym może nauczyć się rozpoznawać, kiedy część jest nieprawidłowo oznakowana lub istnieje rozbieżność w projekcie w porównaniu z założonymi parametrami. 

- Skanery kodów kreskowych i RIFD dostarczają coraz to nowych informacji dla operatorów na pierwszej linii, czy dla kadry kierowniczej. Zasobni w tak szeroki pakiet danych decydenci mogą jeszcze efektywniej wykorzystywać dostępne zasoby i zwiększać produktywność swoich zakładów. Zebra Technologies jest partnerem transformacji technologicznej w przemyśle, nasze rozwiązania, wykorzystujące kody kreskowe, mają zastosowania w każdej branżypodsumowuje Jacek Żurowski 

 

Podsumowanie 

Choć technologii kodów kreskowych stuknęła już pięćdziesiątka, to jej potencjał nie został jeszcze w całości poznany. Globalni gracze, tacy jak Zebra Technologies, stale inwestują swój kapitał w udoskonalenie skanerów i urządzeń mobilnych zapewniających dostęp do informacji na każdym etapie łańcucha dostaw. Przekonaj się sam, zobacz ofertę firmy w zakresie terminali mobilnych, skanerów stacjonarnych i uniwersalnych czy ultra-wytrzymałych urządzeń 

Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS

Społeczność Serwis społecznościowy branży mediów, reklamy, PR, badań i internetu ZAREJESTRUJ SIĘ