Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2023-03-31

A A A POLEĆ DRUKUJ

Pracodawco, doceń pracownika. Pomogą zmiany w prawie

Od lat na całym świecie w marcu obchodzony jest Dzień Doceniania Pracownika. W tym roku media obiegły zdjęcia symbolicznej, pojedynczej czekoladki dołączonej do kartek z życzeniami dla pracowników jednej z firm. Prezent nie spotkał się z uznaniem obdarowanych. Jednak wbrew temu przykładowi ponad 58 proc. ankietowanych pracowników w Polsce czuje się docenianych przez swojego pracodawcę, jak wynika z raportu firmy ADP „People at Work 2021: A Global Workforce View”. Chociaż metod pozapłacowego wynagradzania zespołów jest dużo – nowa dyrektywa work-life balance otwiera przed pracodawcami nowe możliwości.

Premia, podwyżka, awans

Do pozapłacowych metod wynagradzania pracowników, które spotkają się z najlepszym odbiorem, są dodatkowe świadczenia pieniężne. Nic nie motywuje tak jak sprawiedliwa podwyżka czy zasłużona premia. Niestety z uwagi na rekordową inflację, podwyżkę płacy minimalnej i co za tym idzie rosnące koszty utrzymania etatów coraz więcej pracodawców poszukuje alternatyw. Często decydują się na pozapłacowe metody wynagradzania pracowników.

Karty prezentowe na zakupy w popularnych sieciówkach, rozszerzone pakiety medyczne, zajęcia rekreacyjno-sportowe, dodatkowe ubezpieczenia, dofinansowanie studiów – to tylko kilka z często wykorzystywanych form dodatkowego docenienia zatrudnionych.

Choć na pierwszy rzut oka nie wydaje się to oczywiste, jedną z metod docenienia pracowników może być udostępnienie im nowoczesnych narzędzi, które odciążą ich w codziennych obowiązkach. Automatyzacja pracy i usprawnienie żmudnych, czasochłonnych i powtarzalnych procesów poprawią komfort pracy, co może też pozytywnie wpłynąć na samopoczucie zatrudnionych. To rozwiązanie typu win-win. Pracodawca zyskuje na szybszym wykonywaniu zadań, które przekłada się na rentowność przedsiębiorstwa. Pracownik natomiast ma więcej czasu na rozwój i podejmowanie nowych wyzwań, dzięki czemu jego praca staje się ciekawsza i bardziej motywująca – mówi Krzysztof Wojtas, prezes zarządu BrainSHARE IT, producenta programu SaldeoSMART.

Dyrektywa work-life balance – duże zmiany w trybie pracy

9 marca 2023 r. Sejm uchwalił przepisy nowelizujące Kodeks pracy w związku z tzw. dyrektywą work-life balance, a także dyrektywą w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków zatrudnienia. Dla pracowników oznaczają one jasne oddzielenie dwóch sfer życia – zawodowej i prywatnej, oraz więcej czasu dla bliskich. Na zmianach najbardziej skorzystają opiekunowie dzieci. Modyfikacje obejmują wydłużenie całkowitego wymiaru urlopu macierzyńskiego z 32-34 tygodni do 41-43 (opiekunom bliźniąt przysługują 2 tygodnie urlopu rodzicielskiego więcej), zwiększenie wysokości zasiłku rodzicielskiego, dodatkowe 5 dni urlopu opiekuńczego nad chorym dzieckiem, a także umożliwienie opiekunom małych dzieci wykonywania pracy zdalnej (kiedy obowiązki zawodowe to umożliwiają).

W Polsce od lat mówiło się o tym, że kobiety chętniej wracałyby do wykonywania służbowych obowiązków po urodzenia dziecka, gdyby warunki pracy były bardziej łaskawe dla ich podwójnej roli. Wydaje się, że nowe zmiany w prawie rzeczywiście ulżą osobom, które wychowują dzieci. To dobry kierunek, a pracodawca, który będzie chętnie przystawał na dodatkowe dni urlopu, na pewno zyska w oczach swoich pracowników. Taka otwartość na potrzeby i kobiet, i mężczyzn zaangażowanych w opiekę nad dziećmi, jest dziś cenionym benefitem – komentuje Edyta Wojtas, założycielka i wiceprezes zarządu firmy BrainSHARE IT, producenta aplikacji SaldeoSMART.

Stabilne warunki zatrudnienia  w  cenie

Z uwagi na niepewne czasy – wzrost cen żywności, paliw, energii elektrycznej, rat kredytów i pozostałych kosztów życia – pracownicy coraz bardziej cenią stabilizację finansową. Stawiają ją ponad pozapłacowe benefity, takie jak karty na zakupy, pakiety medyczne czy bilety do kina.

Według publikacji “Raport trendów 2023. Wynagrodzenia i rynek pracy” przygotowanej przez Manpower Group jednym z głównych czynników motywujących pracownika do zmiany miejsca zatrudnienia są warunki finansowe. Taką odpowiedź wskazało aż 41 proc. ankietowanych. To uświadamia, jak ważne jest poczucie satysfakcji z zarobków. Co więcej, mimo rosnących kosztów utrzymania jedynie 38 proc. ankietowanych otrzymało w 2022 roku podwyżkę.

Czy faktyczne potrzeby pracowników idą w parze z działaniem pracodawców? Jak wynika z badania przeprowadzonego przez HAYS Poland “Raport płacowy 2023”, w styczniu 2023 roku w ogłoszeniach o pracę pracodawcy wymieniali średnio po 6,4 benefitów, czyli o 0,1 mniej niż miesiąc wcześniej. Najczęściej zaliczały się do nich szkolenia, pakiety medyczne i pakiety sportowe. Z kolei wysokie wynagrodzenie wymieniano w 52 proc. ofert pracy, co stanowi 5 proc. wzrost względem grudnia 2022 roku.

W czym może pomóc pracodawcy większa kontrola nad budżetem firmy?

Przedsiębiorcy wciąż poszukują oszczędności, które mogłyby wpłynąć na amortyzację rosnących kosztów utrzymania etatów. Jednym z lepszych kroków do osiągnięcia tego celu jest automatyzacja procesów w firmie. Elektroniczny obieg dokumentów, cyfryzacja księgowości, a także umożliwienie wykonywania pracy zdalnie wpływa na rentowność firmy i może przynieść dodatkowe oszczędności. Można je przeznaczyć na rozwój firmy lub właśnie – finansowe docenienie pracujących w niej osób.

Pełna kontrola nad budżetem, czyli na przykład łatwiejsze planowanie wydatków i szybsze rozliczanie faktur, jest kluczowa dla utrzymania rentowności firmy. Cyfryzacja procesów księgowych może przyczynić się do oszczędności przedsiębiorstwa. Szybszy zwrot VAT, możliwość optymalizacji etatów, automatyzacja procesu monitoringu należności – to tylko kilka zalet płynących z wyboru dostępnych narzędzi cyfrowych – wyjaśnia Kamila Cieszkowska, współwłaściciel biura rachunkowego Podatnik P&K Cieszkowscy. – Żaden przedsiębiorca nie chce być zaskakiwany wysokością podatków przesyłaną mailem od księgowej każdego miesiąca. Może więc wdrożyć rozwiązanie – takie jak SaldeoSMART, które da mu stały wgląd w przewidywane wysokości składek. Dzięki temu łatwiej mu będzie zaplanować np. zakupy, zarządzać budżetem. Warto wykorzystać ten potencjał w codziennej pracy, bo to po prostu się opłaca.

Przywileje jak np. dostęp do wartościowych szkoleń, programów rozwojowych, elastyczne godziny pracy, możliwość pracy zdalnej, dodatkowe dni wolne, a także zwiększenie wynagrodzenia… To jedne z najbardziej skutecznych sposobów na uznaniowe docenienie pracy zatrudnionych. Wiele z nich wynika z wprowadzonych ostatnio zmian w prawie. Regulacja pracy zdalnej oraz dyrektywa work-life balance mogą wpłynąć na poprawę satysfakcji z pracy. Kwestie finansowe – podwyżki, premie i nagrody pieniężne  pozostają jednak w gestii uznania pracodawców.

Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS

Społeczność Serwis społecznościowy branży mediów, reklamy, PR, badań i internetu ZAREJESTRUJ SIĘ