ENERGA-Operator podpowie odbiorcom, jak obniżyć zużycie energii dzięki danym z inteligentnych liczników

Energia na Oszczędzanie to nowy projekt ENERGA-Operator, którego celem jest wsparcie odbiorców w racjonalnym korzystaniu z energii elektrycznej. 900 losowo wybranych klientów otrzyma szczegółowe dane oraz praktyczne wskazówki, odnoszące się konkretnie do ich zużycia energii w swoim gospodarstwie domowym. Projekt startuje 24 kwietnia i obejmuje klientów,  u których zainstalowano liczniki AMI z wybranych obszarów Gdyni, Malborka i Drawska Pomorskiego.

Redakcja Wirtualne Media
Redakcja Wirtualne Media
Udostępnij artykuł:

Wszyscy odbiorcy objęci pilotażowym programem Energia na Oszczędzanie otrzymają raporty własnego zużycia energii elektrycznej,  wartościowe wskazówki pomocne przy bardziej racjonalnym użytkowaniu i zmniejszeniu zużycia oraz informację, jak wyglądają na tle innych klientów, o podobnym profilu korzystania z energii elektrycznej. Informacje te będą przekazywane co miesiąc listownie oraz  równolegle będą  dostępne niemal na bieżąco na specjalnie przygotowanej platformie internetowej.

- Projekt Energia na Oszczędzanie ma na celu zachęcenie odbiorców do aktywnego korzystania z informacji, jakie mogą otrzymać z inteligentnych liczników, aby racjonalnie użytkować  energię  i w efekcie móc wpływać na wysokość swojego rachunku – mówi Adam Olszewski, dyrektor Departamentu Innowacji w ENERGA-Operator.  –  Nowość w podejściu stosowanym w projekcie „Energia na oszczędzanie” polega na sposobie prezentowania informacji o zużyciu. Pomagamy klientom zrozumieć  w jaki sposób zużywają oni energię w ciągu doby, miesiąca, kilku ostatnich miesięcy poprzez porównania oraz poprzez przemyślany dobór wskazówek poprawiających efektywność wykorzystania energii w ich gospodarstwach. 

Dane otrzymywane przez klientów prezentują m.in. dobowy rozkład zużycia energii elektrycznej. Na wykresie uwidocznione są trzy godziny, w których notowano najwyższe zużycie, a także strefy, w których korzystanie z energii jest najbardziej i najmniej ekologiczne.

Podpowiedzi kierowane do klientów są  opracowane na podstawie szczegółowych danych dotyczących zużycia energii pochodzących z inteligentnych liczników. Dane prezentowane są w podziale na godziny i wyświetlane  na platformie internetowej z opóźnieniem,  związanym z przygotowaniem analiz czytelnych dla odbiorcy. Pilotaż zaplanowany został do końca roku.

Dotychczasowe badania pokazują, że wyłącznie dzięki monitorowaniu i budowaniu świadomości zużycia energii elektrycznej u klientów, oszczędności wynoszą od 3% do 5%. 

To nie pierwsze badanie dotyczące zachowań klientów, korzystających z inteligentnych liczników. W ub. r. Energa zakończyła roczny projekt Test Konsumencki, którego przedmiotem było m.in. zbadanie czy i jakim stopniu  taryfy wielostrefowe (Time of Use) skłaniają do oszczędności energii elektrycznej i mogą motywować do przesuwania zużycia energii na godziny z tańszymi stawkami opłat. Raport na ten temat  znajduje się tutaj: Raport z Testu Konsumenckiego w Kaliszu a komunikat dla mediów  tu: Inteligentne liczniki i taryfy wielostrefowe pomocne w oszczędzaniu energii

grafika

dostarczył

infoWire.pl

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Po wycieczkę i masaż na Allegro? Platforma chce zarabiać na usługach

Po wycieczkę i masaż na Allegro? Platforma chce zarabiać na usługach

Od 120 zł do 12 tys. za dzień. Ile naprawdę zarabia się na reklamowym uśmiechu

Od 120 zł do 12 tys. za dzień. Ile naprawdę zarabia się na reklamowym uśmiechu

"Praca bez przyszłości, nie życzę największemu wrogowi". Władze "Wyborczej": wylewa się frustracja

"Praca bez przyszłości, nie życzę największemu wrogowi". Władze "Wyborczej": wylewa się frustracja

Nowa audycja w TOK FM. Zastąpi "Światopodgląd" Agnieszki Lichnerowicz

Nowa audycja w TOK FM. Zastąpi "Światopodgląd" Agnieszki Lichnerowicz

KRRiT wypłaci dwóm spółkom środki abonamentowe z 2024 roku

KRRiT wypłaci dwóm spółkom środki abonamentowe z 2024 roku

Nowy naczelny serwisu WP SportoweFakty

Nowy naczelny serwisu WP SportoweFakty