Henryk Cichecki: Potrzeba czasu, by wyciągnąć daleko idące wnioski na temat cyfryzacji radia

- Decyzja o rozpoczęciu cyfryzacji Polskiego Radia była słuszna. Pierwsze wnioski po miesiącu są pozytywne, choć nie brakuje słów krytyki - mówił wczoraj na antenie PR24 Henryk Cichecki, wiceprezes zarządu Polskiego Radia.

kl
kl
Udostępnij artykuł:

Polskie Radio ruszyło z emisją swoich programów w cyfrowej technologii DAB+ w dniu 1 października br. Na razie cyfrowy sygnał dostępny jest w Warszawie oraz na terenie Aglomeracji Śląskiej. W jakości cyfrowej słuchać można Jedynki, Dwójki, Trójki, Czwórki, Polskiego Radia dla Zagranicy, Radia Rytm oraz newsowego Polskiego Radia 24. Dostępne są także dwie rozgłośnie regionalne - w Aglomeracji Śląskiej - Radio Katowice, a w Warszawie - RDC (więcej na ten temat).

- Jeden miesiąc to zbyt krótki czas, aby wyciągać daleko idące wnioski. Wydaje się, że podjęliśmy słuszną decyzję. Eksperymentujemy z nowymi programami, stroną techniczną, organizacyjną. Pierwsze wnioski są pozytywne, choć nie brakuje także słów krytyki i ułomności, które staramy się na bieżąco usuwać - mówił w poniedziałek na antenie PR24 Henryk Cichecki, wiceprezes zarządu Polskiego Radia.

Cichecki podkreślił, że Polskie Radio korzysta z technologii DAB+, sprawdzonej m.in. w Wielkiej Brytanii i w krajach skandynawskich. - A przede wszystkim u naszego zachodniego sąsiada, czyli w Niemczech. Różne są opinie na temat konieczności przeprowadzenia procesu cyfryzacji. Nadawcy komercyjni uważają, że zmiany wprowadzono trochę za wcześnie, ale nie krytykują samego procesu - podkreślał w PR24 Cichecki.

Cichecki zapowiedział, że najpóźniej do końca 2015 roku cyfrowym nadawaniem objęte zostaną wszystkie miasta, w których funkcjonują regionalne rozgłośnie publiczne.

W przyszłym roku Polskie Radio chce rozszerzyć ofertę cyfrową o kanał naukowy (Radio Eureka), Radio Retro (skierowane do dojrzałych słuchaczy) i kanał adresowany do dzieci i rodziców (Radio Krasnal). Polskie Radio będzie finansowało cyfryzację z środków własnych, w przyszłym roku część wpływów z abonamentu radiowo-telewizyjnego przekaże na ten cel KRRiT. Według ostatnich informacji ma to być suma ok. 10 mln złotych na 2014 rok (więcej na ten temat).

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

KRRiT przedłuża koncesje. Chodzi m.in. o stacje Polsatu i Canal+

KRRiT przedłuża koncesje. Chodzi m.in. o stacje Polsatu i Canal+

Polsat Box udostępnił za darmo wiele kanałów

Polsat Box udostępnił za darmo wiele kanałów

Współpracownica Agory bez pieniędzy po porodzie? Firma odpowiada "Solidarności"

Współpracownica Agory bez pieniędzy po porodzie? Firma odpowiada "Solidarności"

KRRiT zaakceptowała plany mediów publicznych. Co z likwidacją kanałów TVP?

KRRiT zaakceptowała plany mediów publicznych. Co z likwidacją kanałów TVP?

Dwa nowe tytuły w ofercie InPostu. Zamówisz je do Paczkomatu

Dwa nowe tytuły w ofercie InPostu. Zamówisz je do Paczkomatu

Nowa prezeska wydawcy "Pisma"

Nowa prezeska wydawcy "Pisma"