Jacek Kurski pisze do Adama Bodnara: dziennikarze TVP też mają prawa człowieka i obywatela, proszę o tym pamiętać

Prezes Telewizji Polskiej  Jacek Kurski napisał do Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara w sprawie serii ataków na dziennikarzy TVP - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Pretekstem do wystosowania listu były gratulacje, jakie RPO skierował po wyróżnieniu Obywateli RP nagrodą im. Zbigniewa Hołdy.

jk
jk
Udostępnij artykuł:
Jacek Kurski pisze do Adama Bodnara: dziennikarze TVP też mają prawa człowieka i obywatela, proszę o tym pamiętać
Jacek Kurski, fot. akpa

Kurski pisze w liście, do którego dotarła redakcja Wirtualnemedia.pl, że fakt gratulowania Obywatelom RP przez Bodnara przyjął „z wielką przykrością”. - Już sam fakt wyróżnienia tej organizacji to kuriozum, bowiem jej wystąpienia mają charakter wybitnie agresywny - pisze prezes TVP. Zaznacza przy tym, że Rzecznik Praw Obywatelskich „jest zobowiązany do strzeżenia praw wszystkich obywateli, a nie jedynie tych, z których poglądami się utożsamia”. - Działacze organizacji i uczestnicy zwoływanych przez nią zgromadzeń przeszkadzali dziennikarzom TVP w wykonywaniu obowiązków zawodowych, atakowali ich i obrażali - pisze Kurski.

I wylicza te ataki: majowy, gdy uczestnik manifestacji pytał reportera TVP, ile ma lat i „kiedy zdążył zostać sk..synem”, a także lipcowy, gdy na kontrmanifestacji smoleńskiej jej uczestnicy szarpali Michała Rachonia z TVP Info. Atak na Rachonia skrytykowało Centrum Monitorowania Wolności Prasy.

##NEWS http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/wedlug-kurskiego-zwiekszenie-panelu-przez-nam-nie-rozwiaze-problemu-transparentnosci-informacji-przykrycie-go-za-pieniadze-nadawcow-i-wzmocnienie-dominujacej-pozycji_2 ##

- Być może przeoczył Pan tamte zdarzenia, bowiem nie odnotowaliśmy Pańskiej reakcji na nie - pisze prezes TVP. I zaraz dodaje, że nie jest jednak możliwe, żeby Adam Bodnar nie zauważył ostatniego ataku na reporterkę TVP Info Annę Machińską. Wówczas Franciszek J. ubliżał dziennikarce i jej operatorowi. W poniedziałek policja zatrzymała J. i przeszukała jego dom, a we wtorek mężczyźnie postawiono trzy zarzuty, z których dwa dotyczą zachowania wobec dziennikarzy TVP.

Kurski, nawiązując do agresji względem Machińskiej, pisze do RPO: „Tym bardziej przykre są Pana gratulacje. Złożył je pan zaledwie kilka dni po tym skandalicznym wydarzeniu. Rozumiem, że może Pan nie lubić dziennikarzy pracujących w TVP, ale nie może Pan zapomnieć, że prawa człowieka i obywatela przysługują także im”.

W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Jacek Kurski podkreśla, że powodem wysłania listu do rzecznika były nasilające się ataki na dziennikarzy TVP. - Towarzyszy temu milczenie wobec tej agresji, albo nawet akceptacja dla sprawców. Milczą ci, którzy w innych momentach głośno mówią o rzekomych zagrożeniach dla wolności mediów. W sytuacji, gdy ta wolność rzeczywiście jest zagrożona, lub nawet zagrożone jest fizyczne bezpieczeństwo dziennikarzy, nie słychać tego typu głosów - posumował prezes publicznej telewizji.

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Będzie mega fuzja. Netflix kupuje Warner Bros. Discovery bez telewizji

Będzie mega fuzja. Netflix kupuje Warner Bros. Discovery bez telewizji

Gwiazdor Modern Talking na Sylwestrowej Mocy Przebojów Polsatu. Obok Zenek Martyniuk, Beata Kozidrak i Skolim

Gwiazdor Modern Talking na Sylwestrowej Mocy Przebojów Polsatu. Obok Zenek Martyniuk, Beata Kozidrak i Skolim

Globalna awaria Cloudflare. Nie działała Canva, Downdetector i sklepy online

Globalna awaria Cloudflare. Nie działała Canva, Downdetector i sklepy online

Będą dwa nowe sezony "Hotelu Paradise". W programie dwie prowadzące

Będą dwa nowe sezony "Hotelu Paradise". W programie dwie prowadzące

Właściciel TVN wybierze Netfliksa? Ruszyły negocjacje ws. HBO Max

Właściciel TVN wybierze Netfliksa? Ruszyły negocjacje ws. HBO Max

Zmarł Rafał Kołsut. Jako dziecko był gwiazdą "Ziarna"

Zmarł Rafał Kołsut. Jako dziecko był gwiazdą "Ziarna"