Apple podczas konferencji WWDC 2025 dla deweloperów zaprezentował wiele nowości dotyczących przede wszystkim aplikacji oraz funkcji swoich urządzeń. Od nowego systemu iOS 26, przez framework dla programistów, naprawienie aplikacji foto, rozwijanie aplikacji dla kierowców, tłumaczenia na żywo, rozwój Apple Wallet, aplikację dla graczy, a skończywszy na macOS 26 „Tahoe”.
Przecieki okazały się słuszne. Zwłaszcza ten dotyczący zmian i ujednolicenia nazewnictwa wszystkich systemów operacyjnych oferowanych przez Apple – od teraz każdy z nich będzie otrzymywał numer pochodzący od roku powstania plus jeden. Ale to nie jedno ujednolicenie i duża zmiana.
Nowa stylistyka o nazwie Liquid Glass
Będzie ona zastosowana we wszystkich systemach od Apple. W mediach wygląd nowej stylistyki zbiera same pochlebne opinie za swoją nowoczesność czy przejrzystość. Będzie można też rozszerzyć ikonę godziny oraz zastosować efekt zdjęcia 3D na tapecie. O gustach się nie dyskutuje, każdy ma inne poczucie estetyki, więc ocenę tego jak nowa, zmieniona po ponad 10 latach stylistyka się prezentuje pozostawiamy Tobie czytelniku.

Cała nadzieja na innowacje pozostaje w zewnętrznych programistach
Ci dostali framework Foundation Models, w którym będą mogli sami się wpiąć do kodu i tworzyć nowe aplikacje na systemy Apple AI. Jako przykład pokazano aplikację Kahoot, która skanuje odręczne pismo i zamienia w cyfrowe (ciekawe czy testowali je na polskich lekarzach).
Szczerze powiedziawszy jestem bardziej ciekawy tego co stworzą programiści niż tego czego się spodziewałem to samej konferencji.
Tłumaczenia na żywo i Visual Intelligence
Te rzeczy akurat widzieliśmy parę tygodni temu na konferencji Google’a. Zarówno tłumaczenia w czasie rzeczywistym jak i „pytanie się zdjęć” co na nich jest znowu nie jest żadną innowacją. Obie rzeczy działają podobnie jak u konkurencji, a w sumie największą różnicą jest to, że Google polega na swoim Gemini, a Apple na ChatGPT.
MacOS 26 Tahoe
Oprócz tego co w innych systemach, czyli estetyki Liquid Glass system otrzyma też lepsze wyszukiwanie, aplikacji Dziennik, trochę nowych funkcji automatyzacji skrótów oraz aplikację do gier. Aha, będzie można jeszcze zmieniać kolory folderów i dodawać do nich symbole.
Należy jeszcze wspomnieć o aplikacji Apple Games dla graczy – dzięki niej będzie można zarządzać ustawieniami gier, zarządzać nimi i zapraszać znajomych do gry. Ciekawe czy będzie można zagrać w Farmville i wysyłać zaproszenia po gwoździe i nasionka dyni jak za starych, dobrych czasów na Facebooku. Jeśli nie to na osłodę zostaje Cyberpunk2077, którego wersję na macOS zapowiedziano.
Nowości na iPad i Vision Pro
Mógłbym napisać #nikogo i na tym zakończyć ten fragment. Apple jeszcze wierzy, że iPad będzie urządzeniem, który rozepcha się pomiędzy smartfonem a laptopem, a Vison Pro będzie się sprzedawało pomimo swojej olbrzymiej ceny. Na iPadzie będzie można zmieniać wielkość okien tak jak na komputerach i pracować na jednej aplikacji, gdy druga pracuje w tle. Doprawdy przełomowe rozwiązanie, które sprawi, że wrócimy do korzystania z tych urządzeń i wygrzebiemy je z dna szuflady.
Wersja beta systemu iOS 26 będzie dostępna w lipcu, a pełne wejście na jesieni prawdopodobnie razem z ogłoszeniem iPhone 17.
Podsumowując to jedyną rzeczą, którą Apple mógł zaskoczyć to nadrobienie po latach zaległości wobec konkurencji. Ta natomiast za bardzo po konferencji Apple’a nie ma się czego obawiać i może zastanawiać się nad budowaniem kolejnych przewag, zwłaszcza jeśli chodzi systemy, aplikacje i funkcjonalności ułatwiające oraz usprawniające życie użytkowników.
Całą prezentacje wszystkich usług i nowości możesz obejrzeć poniżej.
Jeśli technologiczny gigant, najwyżej wyceniana marka na świecie, po swojej konferencji dla deweloperów robi największy szum wokół zmiany designu i estetyki systemu operacyjnego, to chyba coś w Cupertino idzie nie tak jak powinno. Zwłaszcza, że nowa estetyka wygląda jak jeden z wielu projektów z Behance (Ups, przepraszam. Miałem nie sugerować opinii czytelnikom na temat wyglądu iOS 26 czy macOS 26).