Dziennikarze niemieckiej telewizji muszą opuścić Rosję

Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało dwóch dziennikarzy niemieckiego nadawcy publicznego ARD do opuszczenia kraju - podał we środę portal tagesschau. Według Moskwy jest to odpowiedź na wydalenie z Berlina dziennikarzy rosyjskiej telewizji państwowej.

pap / pp
pap / pp
Udostępnij artykuł:
Dziennikarze niemieckiej telewizji muszą opuścić Rosję

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa przekazała, że korespondent ARD Frank Aischmann i operator techniczny Sven Feller muszą opuścić Rosję. Według agencji dpa niemieccy dziennikarze mają na to czas do 16 grudnia br.

Rosja podkreśla, że wydalenie dziennikarzy ARD to reakcja na zamknięcie berlińskiego biura rosyjskiej telewizji publicznej Kanał Pierwszy. Dwóm rosyjskim pracownikom stacji: korespondentowi i operatorowi kamery nakazano opuszczenie kraju ze względów bezpieczeństwa, najpóźniej do połowy grudnia. Berliński korespondent Kanału Pierwszego, Iwan Błagoj twierdzi, że decyzję tę uzasadniono "interesami bezpieczeństwa narodowego Niemiec".

Zacharowa zapowiedziała, że rosyjskie MSZ zbada możliwość akredytacji nowych pracowników ARD w Moskwie dopiero wtedy, gdy działalność wznowi berlińskie biuro Kanału Pierwszego.

MSZ Niemiec: w Berlinie nie zamknięto żadnego biura

MSZ Niemiec wyjaśniło, że rząd w Berlinie nie zamknął żadnego biura, a rosyjscy dziennikarze mogą swobodnie i bez przeszkód pracować w Niemczech. Według rzecznika niemieckiego MSZ jeżeli doniesienia o wydaleniu dziennikarzy ARD okażą się prawdziwe, to decyzja Rosji okaże się "nieproporcjonalna". Rzecznik MSZ Niemiec dodał, że resort pozostaje w bliskim kontakcie z niemieckimi dziennikarzami przebywającymi w Rosji.

Urząd ds. migracji w Berlinie poinformował natomiast agencję dpa, że pięciu osobom z kilku rosyjskich mediów, w tym czterem dziennikarzom cofnięto pozwolenie na pobyt w Niemczech. Jednej z nich postawiono zarzut reprezentowania medium, które rozpowszechnia dezinformacje i propagandę, która ma na celu zdyskredytowanie Zachodu i UE. Urząd powołał się również na UE oraz pakiet sankcji - poinformowała dpa.

Wydalenie dwóch pracowników ARD oznacza nowy kryzys w stosunkach Berlina z Moskwą. Od czasu pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. wzrosła presja na zachodnich dziennikarzy w Rosji: mają do dyspozycji ograniczoną liczbę wiz i muszą co trzy miesiące przedłużać zezwolenia na pobyt - przypomniał portal tagesschau.

pap / pp
Autor artykułu:
pap / pp
Author widget background

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Znana influencerka twarzą globalnej kampanii marki Guess. W tle proces o oszustwo

Znana influencerka twarzą globalnej kampanii marki Guess. W tle proces o oszustwo

Sprawa rat za koncesję Republiki na posiedzeniu KRRiT. Co zdecydowano?

Sprawa rat za koncesję Republiki na posiedzeniu KRRiT. Co zdecydowano?

Policja gazem łzawiącym w protestujących rolników. Ucierpiał operator Republiki

Policja gazem łzawiącym w protestujących rolników. Ucierpiał operator Republiki

Duet Andiamo dołącza do Papaya Roster

Duet Andiamo dołącza do Papaya Roster

Pokolenie z ekranem w dłoni. Szkoła przegrywa z TikTokiem i komunikatorami

Pokolenie z ekranem w dłoni. Szkoła przegrywa z TikTokiem i komunikatorami

mObywatel przejmuje obowiązki urzędu. E-dowodem zarządzimy z pozycji smartfona

mObywatel przejmuje obowiązki urzędu. E-dowodem zarządzimy z pozycji smartfona