Zmiana na czele Filmoteki Narodowej. Nowym szefem były dziennikarz TVP Kultura

Nowym dyrektorem Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego będzie Tomasz Kolankiewicz, wcześniej m.in. dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz redaktor programowy w redakcji filmowej TVP Kultura.

tw/pap
tw/pap
Udostępnij artykuł:
Zmiana na czele Filmoteki Narodowej. Nowym szefem były dziennikarz TVP Kultura
Tomasz Kolankiewicz, fot. screen z youtube / Zwierciadło

Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska poinformowała w środę, że zgodnie z rekomendacjami komisji konkursowych dyrektorem Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego będzie Tomasz Kolankiewicz, a dyrektorką Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych - Aleksandra Szymańska.

Podczas konferencji prasowej Hanna Wróblewska podkreśliła, że "w ubiegłym tygodniu zakończyły prace komisje konkursowe dotyczące konkursów na dyrektorów dwóch instytucji kultury". "Obie komisje zakończyły prace pozytywnie - rekomendacjami, które zaakceptowałam. Komisja konkursowa debatująca o wyborze dyrektora/dyrektorki do Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych zdecydowała się wybrać panią Aleksandrę Szymańską" - powiedziała.

Jak przypomniała, Szymańska "to menedżerka kultury, socjolożka, ekspertka w obszarze polityk kulturalnych". "Państwo zajmujący się kulturą na pewno kojarzą Aleksandrę Szymańską jako wieloletnią dyrektorkę Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku odpowiedzialną m.in. za wiele imprez, które miasto Gdańsk w ostatnich latach organizowało" - stwierdziła Wróblewska.

Dodała, że "druga komisja debatująca na temat kandydata na dyrektora Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego również przedstawiła swoją rekomendację". "Zgodnie z rekomendacją nowym dyrektorem będzie pan Tomasz Kolankiewicz, filmoznawca, historyk filmu i kurator filmowy, państwu znany pewnie przede wszystkim jako dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w latach 2020-2023. Oprócz tego kiedyś był współpracownikiem Narodowego Instytutu Audiowizualnego – Filmoteki Narodowej, a także współpracownikiem TVP Kultura" - podała szefowa MKiDN.

Wróblewska poinformowała, że obecnie trwa etap "negocjacji umów, podpisywania kontraktów", a Kolankiewicz i Szymańska zostaną powołani na stanowiska prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.

Tomasz Kolankiewicz na festiwalu w Gdyni i w TVP Kultura

Na dyrektora artystycznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Tomasz Kolankiewicz został powołany przez ówczesnego ministra kultury Piotra Glińskiego w połowie 2020 roku. Pełnił tę funkcję do ub.r.

Kolankiewicz jest filmoznawcą i historykiem filmu, kuratorem cykli filmowych, prowadzącym prelekcje i rozmowy o filmie. Jako programista filmowy współpracował z telewizją, festiwalami filmowymi, kinami i instytucjami kultury (m.in. z Nowym Teatrem, Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym, Europejskim Centrum Solidarności).

W latach 2008-2017 pełnił funkcję redaktora programowego w redakcji filmowej TVP Kultura. Jest także autorem blisko kilkudziesięciu przeglądów filmowych, w tym polskich i zagranicznych przeglądów kinematografii kobiet, szwedzkiego i amerykańskiego kina niemego, filmów wybitnych światowych reżyserów i operatorów, prądów nowofalowych w światowym kinie, a także kina grozy.

Author widget background

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

OpenAI bliskie pozyskania 100 mld dolarów finansowania

OpenAI bliskie pozyskania 100 mld dolarów finansowania

Pirackie transmisje LaLigi trudniej dostępne? Sąd nakazał blokady

Pirackie transmisje LaLigi trudniej dostępne? Sąd nakazał blokady

Powstanie polska fabryka aut elektrycznych? Państwowy fundusz wyłoży pieniądze

Powstanie polska fabryka aut elektrycznych? Państwowy fundusz wyłoży pieniądze

Usunięty z Canal+ kanał i inne stacje muzyczne za darmo w streamingu

Usunięty z Canal+ kanał i inne stacje muzyczne za darmo w streamingu

"Tiktokuj albo giń?" Subiektywne TOP 5 polskich wydawców

"Tiktokuj albo giń?" Subiektywne TOP 5 polskich wydawców

Zmarł Mirosław Krawczyk. Znany z ról w filmach i serialach

Zmarł Mirosław Krawczyk. Znany z ról w filmach i serialach