Fiński koncern energetyczny Fortum: budowa elektrociepłowni we Wrocławiu do 400 mln euro

Fiński koncern energetyczny Fortum rozważa budowę nowej elektrociepłowni we Wrocławiu o mocy 400 MW elektrycznych i 290 MW cieplnych, poinformował w czwartek dyrektor ds. produkcji i dystrybucji Piotr Górnik. Szacowana wartość inwestycji to 300-400 mln euro.

masz / isb / pr
masz / isb / pr
Udostępnij artykuł:

 „Rozpatrujemy budowę elektrociepłowni we Wrocławiu. Myślę, że w pierwszym półroczu 2011 roku zapadnie decyzja, czy dojdzie do tej realizacji " – powiedział Górnik w czwartek, w kuluarach konferencji "Nowego Przemysłu". Dodał, że spółka przewiduje budowę bloku parowo-gazowego o mocy 400 MW elektrycznych i 290 MW cieplnych.

Fortum ogłosił już przetargi na turbiny i kocioł i obecnie czeka na oferty. "Ich ocena pozwoli podjąć ostateczną decyzję" - powiedział.

Ostatnio  spółka uruchomiła nową elektrociepłownie w Częstochowie za 530 mln zł, o mocy 120 MW cieplnych i 64 MW elektrycznych, która wyprodukuje 550 GWh ciepła i 450 GWh prądu.

Podstawowymi paliwami wykorzystywanymi w częstochowskiej elektrociepłowni będą węgiel kamienny i biomasa, której udział wyniesie ponad 25%.

W połowie września wiceprezes Grupy Fortum Per Langer zapowiedział kolejne – po EC Częstochowa - inwestycje.

W maju Per Langer powiedział ISB, że dwie elektrociepłownie to Fortum zdecydowanie za mało i firma rozważa zakup polskich przedsiębiorstw i analizuje każdą nadarzającą się okazję.

Grupa Fortum stawia na energetykę wodną, jądrową oraz produkcję energii i ciepła w skojarzeniu.

Fortum jest fińskim koncernem energetycznym – jednym z największych producentów i dystrybutorów energii elektrycznej w krajach nordyckich. Jest też czwartym co do wielkości producentem ciepła na świecie. Poza Finlandią, Szwecją i Norwegią, inwestycje koncernu ulokowane są także w krajach bałtyckich, Polsce oraz Rosji.

W Europie produkowana przez koncern energia elektryczna w 88% pochodzi z atomu i wody. Z kolei energia cieplna w 78% wytwarzana jest m.in. z paliw lokalnych takich jak: biomasa, oleje naturalne, czy odpady komunalne.

Fortum zatrudnia obecnie około 11 500 osób. W 2009 r. obroty firmy przekroczyły 5,4 mld euro, a zysk operacyjny sięgnął 1,8 mld euro. Akcje Fortum notowane są na giełdzie NASDAQ OMX w Helsinkach.

Author widget background

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Sąd umorzył sprawę Słowika i Figurskiego. Chodziło o brak autoryzacji

Sąd umorzył sprawę Słowika i Figurskiego. Chodziło o brak autoryzacji

OpenAI bliskie pozyskania 100 mld dolarów finansowania

OpenAI bliskie pozyskania 100 mld dolarów finansowania

Pirackie transmisje LaLigi trudniej dostępne? Sąd nakazał blokady

Pirackie transmisje LaLigi trudniej dostępne? Sąd nakazał blokady

Powstanie polska fabryka aut elektrycznych? Państwowy fundusz wyłoży pieniądze

Powstanie polska fabryka aut elektrycznych? Państwowy fundusz wyłoży pieniądze

Usunięty z Canal+ kanał i inne stacje muzyczne za darmo w streamingu

Usunięty z Canal+ kanał i inne stacje muzyczne za darmo w streamingu

"Tiktokuj albo giń?" Subiektywne TOP 5 polskich wydawców

"Tiktokuj albo giń?" Subiektywne TOP 5 polskich wydawców