Sąd: Cezary Gmyz nie współpracował z SB

Sąd lustracyjny we wtorek wydał wyrok w procesie autolustracyjnym Cezarego Gmyza, uznając, że oświadczenie lustracyjne dziennikarza “Do Rzeczy” (Orle Pióro) było zgodne z prawdą.

pp
pp
Udostępnij artykuł:

Na rozprawie, która odbyła się w Sądzie Okręgowym w Warszawie, stawił się Cezary Gmyz oraz prokurator pionu lustracyjnego IPN Jarosław Skrok. Oświadczył on, że w IPN nie znaleziono żadnych dokumentów, które świadczyłyby o współpracy dziennikarza ze Służbą Bezpieczeństwa.

Cezary Gmyz wystąpił o autolustrację, gdy sekta Himavanti podała, że współpracował z bezpieką. Oskarżenia te - według Gmyza-  powtórzył Leszek Szymowski w rozdziale książki "Media a bezpieka". Rozdział ten ostatecznie nie wszedł do książki, ale – jak podaje Gmyz - Szymowski “rozsyłał go mailem po różnych znajomych”.

Dziennikarz podkreśla, że na proces autolustracyjny zdecydował się, bo nie może skutecznie pozwać guru sekty Ryszarda Matuszewskiego, który ma orzeczoną niepoczytalność i wszystkie procesy przeciw niemu są umarzane. Poza tym Szymowski twierdził, że dokumenty świadczące o współpracy Gmyza z SB spoczywają w zbiorze zastrzeżonym IPN. Sprawdzenie, czy tak jest naprawdę możliwe było tylko w trybie autolustracji.

Cezary Gmyz zapowiada, że wytoczy teraz proces cywilny Leszkowi Szymowskiemu.

Leszek Szymowski poinformował portal Wirtualnemedia.pl, że nigdy nie twierdził ani nie twierdzi, że Gmyz współpracował z bezpieką.

-  W rozdziale książki "Media wobec bezpieki", który został usunięty z druku przed publikacją, nie znalazła się informacja jakoby Cezary Gmyz współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa PRL - napisał w oświadczeniu Szymowski. - W trakcie prac nad tą  książką  uzyskałem wgląd do dokumentów, z których wynikało, iż w latach 1993-1998 Cezary Gmyz był zarejestrowany jako konsultant Urzędu Ochrony Państwa. Zwróciłem się do red. Cezarego Gmyza na piśmie o zajęcie stanowiska, jednak nie uzyskałem od niego odpowiedzi. Kopie mojego listu Cezary Gmyz zamieścił na swoich profilach na twitterze i Facebooku, opatrując je złośliwymi komentarzami - dodał.

pp
Autor artykułu:
pp
Author widget background

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Legendarny dziennikarz wraca do zdrowia po udarze i wylewie. "Mam jeszcze sporo planów"

Legendarny dziennikarz wraca do zdrowia po udarze i wylewie. "Mam jeszcze sporo planów"

Facebook testuje pobieranie opłat od twórców i firm

Facebook testuje pobieranie opłat od twórców i firm

Media Expert śrubuje rekordy. Tyle jeszcze nie zarobił

Media Expert śrubuje rekordy. Tyle jeszcze nie zarobił

Ilu widzów miał "Raport specjalny" w TVP Info? W marcu nowe odcinki

Ilu widzów miał "Raport specjalny" w TVP Info? W marcu nowe odcinki

Potężna dezinformacja w sieci. Powielano fejka o zabójczyni 11-latki

Potężna dezinformacja w sieci. Powielano fejka o zabójczyni 11-latki

Republika weszła na nowy rynek. Taką ma konkurencję

Republika weszła na nowy rynek. Taką ma konkurencję