Rekord na WIG. Indeks najwyżej od stycznia 2008 roku

Kilka minut po godzinie 15:00 WIG wzbił się powyżej 55 385 punktów. Oznacza to, że indeks szerokiego rynku warszawskiej giełdy jest na poziomie najwyższym od stycznia 2008 roku.

Redakcja Wirtualne Media
Redakcja Wirtualne Media
Udostępnij artykuł:

– Zmiany w rządzie zbiegły się z hossą na warszawskim parkiecie, jednak w większym stopniu przyczynił się do niej optymizm inwestorów na zachodnich parkietach m.in., z powodu korzystnego dla Wielkiej Brytanii wyniku referendum w Szkocji. Rodzimy rynek prawdopodobnie gra pod obniżkę stóp procentowych. Na razie wzrosty na polskiej giełdzie nie mają uzasadnienia w realnej gospodarce, bo dane z ostatniego miesiąca raczej nie napawały optymizmem. Niewykluczone jednak, że uruchomienie środków z UE i zapowiedzi inwestycyjne PIR-u w końcu przełożą się na znaczną poprawę koniunktury – komentuje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.

Po mocnym rajdzie na przełomie sierpnia i września bieżącego roku, WIG znalazł się bardzo blisko poziomów z listopada 2013, kiedy to wartość tego indeksu wynosiła 55 385 punktów. Ostatnie sesje przyniosły jednak uspokojenie nastrojów i szeroki rynek bardziej niż na północ, zaczął kierować się w prawo. W piątek po godzinie 15:00, po mocnej szarży byków udało się przebić ten magiczny poziom. Aby znaleźć moment, w którym WIG był notowany wyżej trzeba cofnąć się aż do początku roku 2008, a więc czasu, gdy aktywa giełdowe ulegały mocnej przecenie w związku z wybuchem kryzysu ekonomicznego.

Zieleń dominuje także na innych europejskich parkietach. Pod koniec giełdowego dnia DAX rośnie o 0,3%, CAC40 o 0,2%, a FTSE100 o 0,6%. Na plusie otworzyła się także sesja w USA, gdzie S&P500 po kilku minutach handlu zyskiwał 0,35%.

Analizy Bankier.pl - analizy@bankier.pl

grafika

dostarczył

infoWire.pl

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Netflix pokazał zwiastun "Lalki". Znamy datę premiery

Netflix pokazał zwiastun "Lalki". Znamy datę premiery

Polskie wersje kanałów AXN mogą nadawać przez kolejne pięć lat

Polskie wersje kanałów AXN mogą nadawać przez kolejne pięć lat

Byli prekursorami naziemnej telewizji cyfrowej. Za 8 lat mogą ją wyłączyć

Byli prekursorami naziemnej telewizji cyfrowej. Za 8 lat mogą ją wyłączyć

Disney+ w gorszej jakości w części Europy. Zmiana obejmie Polskę?

Disney+ w gorszej jakości w części Europy. Zmiana obejmie Polskę?

Polski nadawca pracuje nad własną platformą streamingową. "Najwyższy priorytet"

Polski nadawca pracuje nad własną platformą streamingową. "Najwyższy priorytet"

Wątpliwości ws. przejęcia właściciela TVN. Ekspertka: Dojdzie do próby "wybicia zębów"

Wątpliwości ws. przejęcia właściciela TVN. Ekspertka: Dojdzie do próby "wybicia zębów"