Viaplay zabiega o wsparcie Brukseli dla „ambitnych europejskich firm”

Anders Jensen, prezes  Viaplay Group spotkał się w Brukseli z Thierrym Bretonem, unijnym komisarzem ds. rynku wewnętrznego, aby omówić sytuację na rynku audiowizualnym i zaapelować o działania, która będą wsparciem dla „ambitnych europejskich przedsiębiorstw” w starciu z amerykańskimi serwisami streamingowymi.

ag
ag
Udostępnij artykuł:

Kilka miesięcy temu szwedzkie Nordic Entertainment Group (NENT Group) zmieniło nazwę na Viaplay Group, aby podkreślić znaczenie serwisu streamingowego Viaplay w swojej strategii. Obecnie usługa jest dostępna w 10 krajach europejskich (w Polsce od sierpnia ub.r.) i w Stanach Zjednoczonych. Do końca 2023 roku platforma streamingowa Viaplay ma być obecna w co najmniej 21 krajach, w tym na co najmniej 16 rynkach z bezpośrednią ofertą dla odbiorców platformy Viaplay oraz na co najmniej 5 rynkach partnerskich z ofertą Viaplay Select.  Viaplay Group planuje pozyskać 12 milionów subskrybentów Viaplay do końca 2025 roku.

„Możemy konkurować z globalnymi graczami”

Viaplay musi rywalizować o subskrybentów z amerykańskimi gigantami, takimi jak Netflix, Amazon Prime Video, HBO Max czy Disney+. Podczas spotkania w Brukseli poruszono kwestię planów Komisji Europejskiej w sektorze mediów, usuwanie barier ułatwiających wejście na rynek i wzrost przychodów, a także prace nad przyszłym europejskim aktem o wolności mediów.

- Viaplay Group to europejska historia sukcesu - powiedział Jensen. - Nasza ciągła ekspansja pokazuje, że kontynent może tworzyć platformy streamingowe zdolne do konkurowania z globalnymi graczami. Spotkanie z komisarzem Bretonem jest okazją do omówienia sposobu, w jaki przedsiębiorstwa i prawodawcy mogą współpracować, aby zapewnić europejskiemu sektorowi mediów możliwość dalszego inwestowania i wprowadzania innowacji w sposób korzystny dla wszystkich. Jestem bardzo zadowolony z otwartego i konstruktywnego dialogu podczas spotkania, które obejmowało zarówno możliwości, jak i wyzwania - dodał.

Z badania Mediapanel wynika, że w kwietniu br. platformę Viaplay odwiedziło w Polsce 1,29 mln użytkowników. Według sprawozdania finansowego właściciela Viaplay platforma na koniec marca br. poza Skandynawią miała 1,208 mln subskrybentów, z czego większość w Holandii, w której wystartowała z początkiem marca. Kwartalne przychody platformy poszły w górę o 28,7 proc. do 1,2 mld koron szwedzkich, to największy pion biznesowy koncernu NENT Group.

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Ziętara zginął, bo był dziennikarzem. Kto i dlaczego straszy teraz media, które o tym piszą?

Ziętara zginął, bo był dziennikarzem. Kto i dlaczego straszy teraz media, które o tym piszą?

KRRiT przedłuża koncesje. Chodzi m.in. o stacje Polsatu i Canal+

KRRiT przedłuża koncesje. Chodzi m.in. o stacje Polsatu i Canal+

Polsat Box udostępnił za darmo wiele kanałów

Polsat Box udostępnił za darmo wiele kanałów

Współpracownica Agory bez pieniędzy po porodzie? Firma odpowiada "Solidarności"

Współpracownica Agory bez pieniędzy po porodzie? Firma odpowiada "Solidarności"

KRRiT zaakceptowała plany mediów publicznych. Co z likwidacją kanałów TVP?

KRRiT zaakceptowała plany mediów publicznych. Co z likwidacją kanałów TVP?

Dwa nowe tytuły w ofercie InPostu. Zamówisz je do Paczkomatu

Dwa nowe tytuły w ofercie InPostu. Zamówisz je do Paczkomatu