W którym polskim mieście najczęściej sprzedaje się niepełnoletnim papierosy?

W Starachowicach i Ostrowie Wielkopolskim najczęściej sprzedawane są niepełnoletnim osobom papierosy – wynika z badania SMG/KRC. Podejrzane sklepy trafiły na czarną listę i w najbliższym czasie zostaną skontrolowane przez straż miejską lub policję.

tw
tw
Udostępnij artykuł:

Z badania SMG/KRC wynika, że 63 proc. sprzedawców w polskich sklepach działających w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców sprzedałoby papierosy osobom niepełnoletnim. Ogółem w czasie testów ankieterom wyglądającym na mniej niż 18 lat podczas 4,7 tys. prób prawie 3 tys. razy udało się kupić wyroby tytoniowe. Dzieje się tak, mimo że 94 proc. polskich sprzedawców ma świadomość, że może wylegitymować w takiej sytuacji młodo wyglądających klientów.  

W poszczególnych miastach największy odsetek ekspedientów gotowych sprzedać papierosy nieletnim jest w Starachowicach (prawie 87 proc.) i Ostrowie Wielkopolskim (85 proc.). Wszystkie sklepy, w których zadeklarowano tę możliwość, trafiły na czarną listę i w najbliższym czasie zostaną skontrolowane przez straż miejską lub policję. Ponadto w ramach Programu Odpowiedzialnej Sprzedaży Stop18! przy kasach w punktach należących do niektórych sieci handlowych, m.in. Żabki, Kolportera, E.Leclerc, Realu i Tesco, umieszczone zostały materiały informacyjne. Z kolei dla młodych sprzedawców organizowane będą zajęcia z zasad handlu wyrobami tytoniowymi i technik asertywnej odmowy. Kulminacją kampanii będzie Ogólnopolski Dzień Odpowiedzialnej Sprzedaży zaplanowany na 9 września.

Badanie przeprowadzono w 47 miastach o wielkości co najmniej 50 000 mieszkańców. Zrealizowano 4700 obserwacji. W każdym punkcie sprzedaży przeprowadzono 2 obserwacje.

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Netflix pokazał zwiastun "Lalki". Znamy datę premiery

Netflix pokazał zwiastun "Lalki". Znamy datę premiery

Polskie wersje kanałów AXN mogą nadawać przez kolejne pięć lat

Polskie wersje kanałów AXN mogą nadawać przez kolejne pięć lat

Byli prekursorami naziemnej telewizji cyfrowej. Za 8 lat mogą ją wyłączyć

Byli prekursorami naziemnej telewizji cyfrowej. Za 8 lat mogą ją wyłączyć

Disney+ w gorszej jakości w części Europy. Zmiana obejmie Polskę?

Disney+ w gorszej jakości w części Europy. Zmiana obejmie Polskę?

Polski nadawca pracuje nad własną platformą streamingową. "Najwyższy priorytet"

Polski nadawca pracuje nad własną platformą streamingową. "Najwyższy priorytet"

Wątpliwości ws. przejęcia właściciela TVN. Ekspertka: Dojdzie do próby "wybicia zębów"

Wątpliwości ws. przejęcia właściciela TVN. Ekspertka: Dojdzie do próby "wybicia zębów"