Wojciech Maziarski odchodzi na emeryturę. Jest nowy szef działu opinie "Wyborczej"

Dotychczasowy szef działu opinie w "Gazecie Wyborczej" Wojciech Maziarski przechodzi na emeryturę. Kierować tym działem będzie teraz Paweł Gawlik.

Rafał Badowski
Rafał Badowski
Udostępnij artykuł:
Wojciech Maziarski odchodzi na emeryturę. Jest nowy szef działu opinie "Wyborczej"
Wojciech Maziarski przechodzi na emeryturę.

Wojciech Maziarski kierował działem opinie "Gazety Wyborczej" od siedmiu lat. Obecna zmiana w "GW" ma być zmianą pokoleniową. Informację jako pierwszy podał Presserwis.

Maziarski ma dalej współpracować z "Wyborczą". – Na pewno będę pisał teksty: publicystykę i komentarze. Będę też dalej współpracował z działem opinie, zarówno jako autor, jak i redaktor. Co do innych aktywności, to na razie planuję zwolnić tempo. Obecnie zajmuję się tłumaczeniem książki z języka węgierskiego – mówi Wojciech Maziarski w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Zapytaliśmy też o to, czy za zmianą szefa działa opinie miała rzeczywiście stać zmiana poglądów na bardziej lewicowe. Takie ma posiadać nowy szef działu opinie Paweł Gawlik.

– Poglądy nie mają aż tak kluczowego znaczenia. Sam mam poglądy centrowo-liberalne, ale zawsze starałem się dopuszczać autorów prawicowych i lewicowych, bo to z ich starcia rodzi się to, co najciekawsze – dodaje Maziarski w rozmowie z naszą redakcją.

Wojciech Maziarski w latach 80. publikował w wydawnictwach drugiego obiegu. W 1988 roku założył serwis informacyjny "Solidarności", a następnie Wschodnioeuropejską Agencję Informacyjną.

Od 1990 do 1991 był korespondentem polskiej sekcji BBC. W latach 1991-2001 pracował w "Wyborczej". Następnie do 2012 rou był związany z "Newsweek Polska". W latach 2009-2012 był w tym tygodniku redaktorem naczelnym.

Ponownie został publicystą "Gazety Wyborczej" w 2012 roku. Prowadził też program "Kalkulator polityczny" w Polsat News. Jest autorem kilku książek, między innymi "Jak feniks z butelki. Rozmowy z alkoholikami" i "Czytanki o dobrej zmianie. Lektury z ćwiczeniami dla mord zdradzieckich i kanalii".

Paweł Gawlik, nowy szef działu opinie, pracuje w "Wyborczej" od 13 lat jako dziennikarz i publicysta. Zaczynał w dziale gospodarczym. Potem był reporterem i redaktorem w "Gazecie Stołecznej". Następnie pracował w dziale krajowym i dziale zagranicznym.

Gawlik powiedział, że stanowisko szefa działu opinie zaproponował mu Roman Imielski, pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej".

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Netflix pokazał zwiastun "Lalki". Znamy datę premiery

Netflix pokazał zwiastun "Lalki". Znamy datę premiery

Polskie wersje kanałów AXN mogą nadawać przez kolejne pięć lat

Polskie wersje kanałów AXN mogą nadawać przez kolejne pięć lat

Byli prekursorami naziemnej telewizji cyfrowej. Za 8 lat mogą ją wyłączyć

Byli prekursorami naziemnej telewizji cyfrowej. Za 8 lat mogą ją wyłączyć

Disney+ w gorszej jakości w części Europy. Zmiana obejmie Polskę?

Disney+ w gorszej jakości w części Europy. Zmiana obejmie Polskę?

Polski nadawca pracuje nad własną platformą streamingową. "Najwyższy priorytet"

Polski nadawca pracuje nad własną platformą streamingową. "Najwyższy priorytet"

Wątpliwości ws. przejęcia właściciela TVN. Ekspertka: Dojdzie do próby "wybicia zębów"

Wątpliwości ws. przejęcia właściciela TVN. Ekspertka: Dojdzie do próby "wybicia zębów"