Węże 2021: „365 dni” najgorszym polskim filmem, „Pętla” z najsłabszą reżyserię

"365 dni" Barbary Białowąs i Tomasza Mandesa zdobył Wielkiego Węża dla najgorszego filmu roku. Twórcy obrazu otrzymali także statuetki za najgorszy scenariusz i duet na ekranie. Również trzy Węże - za najgorszą reżyserię, rolę żeńską i efekt specjalnej troski - trafiły do "Pętli" Patryka Vegi.

pap
pap
Udostępnij artykuł:
Węże 2021: „365 dni” najgorszym polskim filmem, „Pętla” z najsłabszą reżyserię
Kadr z filmu "365 dni"

Węże, czyli polskie odpowiedniki Złotych Malin, są przyznawane przez Popkulturową Akademię Wszystkiego, w skład której wchodzą krytycy filmowi i dziennikarze czynnie zajmujący się kulturą i sztuką. Celem wyróżnień jest "zwrócenie uwagi na kondycję polskiego filmu".

Laureatów jubileuszowej 10. odsłony nagród ogłoszono w sobotę na profilu Akademii na Facebooku. Jak przekazano w komunikacie, w kategorii najgorszy film roku zwyciężył "365 dni" Barbary Białowąs i Tomasza Mandesa. Do twórców obrazu powędrowały także Węże za najgorszy scenariusz (Tomasz Klimala) i duet na ekranie (Anna Maria Sieklucka i Michele Morrone).

Również trzy Węże przyznano "Pętli" Patryka Vegi. Scena porodu została uznana za efekt specjalnej troski, Katarzynę Warnke doceniono za najgorszą rolę żeńską, a Vega pokonał konkurencję w kategorii najgorszy reżyser.

##NEWS https://www.wirtualnemedia.pl/film-365-dni-nominacje-zlote-maliny,7170365159646849a ##

Na podium znaleźli się również twórcy "Swingersów" w reż. Andrejsa Ekisa, którzy otrzymali nagrody za najgorszą rolę męską (Michał Koterski) i najbardziej żenującą scenę ("Wygrzmocę was wszystkich" - Michał Koterski).

Laureatem Węża za występ poniżej talentu został Maciej Stuhr ("Bad Boy"). W kategorii najgorszy plakat uhonorowano "Zenka", a w kategorii najgorszy teledysk okołofilmowy - "LeLeLe" promujący film "Asymetria" w reż. Konrada Niewolskiego. Najgorszym przekładem tytułu zagranicznego okazał się "Tyler Rake: Ocalenie" (org. "Extraction").

„Bad Boy", „365 dni" i „Pętla" miały najwięcej nominacji

Węże 2021 przyznano w 12 kategoriach. Największą liczbę nominacji otrzymały „Bad Boy" (12) oraz „365 dni" i „Pętla" (po 9 nominacji). Wśród twórców najwięcej nominacji dostał najpracowitszy ostatnio polski filmowiec Patryk Vega (siedem).

Ze względu na pandemię i czasowe zamknięcie kin Kapituła Węży zdecydowała, że nominacje obejmą nie tylko filmy, które w poprzednim roku kalendarzowym miały swoją oficjalną premierę kinową i były wyświetlane na otwartych biletowanych seansach, ale także te, które z pominięciem kinowych ekranów trafiły premierowo do serwisów vod.

O wyborze nominowanych rokrocznie decydują członkowie Popkulturowej Akademii Wszystkiego, którą tworzą ludzie działający zawodowo w obszarze szeroko pojmowanej kultury.

We wrześniu organizatorzy Węży planują zorganizować festiwal online "Dekada Węży", w trakcie którego - jak poinformowali - "odbędą się prelekcje i panele na temat złego polskiego kina, spotkania z twórcami, wywiady online i wspólne oglądanie i komentowanie wszystkich dziesięciu laureatów Wielkiego Węża".

pap
Autor artykułu:
pap
Author widget background

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Będą dwa nowe sezony "Hotelu Paradise". W programie dwie prowadzące

Będą dwa nowe sezony "Hotelu Paradise". W programie dwie prowadzące

Właściciel TVN wybierze Netfliksa? Ruszyły negocjacje ws. HBO Max

Właściciel TVN wybierze Netfliksa? Ruszyły negocjacje ws. HBO Max

Zmarł Rafał Kołsut. Jako dziecko był gwiazdą "Ziarna"

Zmarł Rafał Kołsut. Jako dziecko był gwiazdą "Ziarna"

Ziętara zginął, bo był dziennikarzem. Kto i dlaczego straszy teraz media, które o tym piszą?

Ziętara zginął, bo był dziennikarzem. Kto i dlaczego straszy teraz media, które o tym piszą?

KRRiT przedłuża koncesje. Chodzi m.in. o stacje Polsatu i Canal+

KRRiT przedłuża koncesje. Chodzi m.in. o stacje Polsatu i Canal+

Polsat Box udostępnił za darmo wiele kanałów

Polsat Box udostępnił za darmo wiele kanałów