Za 35 mld dolarów AMD przejmuje Xilinx. Chce mocniej konkurować z Intelem

Koncern AMD przejął amerykańską firmę Xilinx zajmującą się wytwarzaniem układów i urządzeń dla rynku korporacyjnego. Transakcja o wartości 35 mld dolarów zostanie zrealizowana w całości w akcjach. Dzięki przejęciu AMD chce zwiększyć swój potencjał w walce z Intelem - swoim największym konkurentem na rynku.

ps
ps
Udostępnij artykuł:
Za 35 mld dolarów AMD przejmuje Xilinx. Chce mocniej konkurować z Intelem

Amerykańska firma Xilinx funkcjonuje na rynku od 1984 r. Jest ona dostawcą zaawansowanych programowalnych układów w opracowanej przez siebie architekturze FPGA, które są wykorzystywane m.in. w przemyśle i zaawansowanych rozwiązaniach IT.

AMD kupuje Xilinx

Teraz koncern AMD, jeden z najbardziej znanych na rynku technologicznym producent podzespołów, m.in. procesorów do komputerów osobistych poinformował o przejęciu Xilinx.

Kwotę transakcji ustalono na 35 mld dol., zostanie ona w całości zrealizowana w akcjach. Po jej zakończeniu powstanie nowy podmiot, w którym 74 proc. udziałów będzie należało do AMD, a 26 proc. do Xilinx.

Zamknięcie transakcji jest przewidywane do końca 2021 r. Zgodnie z umową Lisa Su, szefowa AMD będzie kierować nową spółką, zaś Victor Peng, obecny prezes Xilinx obejmie stanowisko szefa strategicznego.

AMD zapowiada, że zamierza w pełni wykorzystać potencjał biznesowy i intelektualny Xilinx i zaoferować nowatorskie rozwiązania w takich segmentach jak centra danych, motoryzacja czy lotnictwo. Partnerzy umowy podkreślają też, że dzięki połączeniu powstanie zespół ponad 13 tys. inżynierów, który co rok otrzyma na badania i rozwój kwotę 2,7 mld dol.

Kupując Xilinx AMD chce w bardziej znaczący sposób konkurować ze swoim rywalem – Intelem na rynku korporacyjnym, gdzie Intel ma obecnie ugruntowaną pozycję jako dostawca sprzętu i rozwiązań IT.

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Byli prekursorami naziemnej telewizji cyfrowej. Za 8 lat mogą ją wyłączyć

Byli prekursorami naziemnej telewizji cyfrowej. Za 8 lat mogą ją wyłączyć

Disney+ w gorszej jakości w części Europy. Zmiana obejmie Polskę?

Disney+ w gorszej jakości w części Europy. Zmiana obejmie Polskę?

Polski nadawca pracuje nad własną platformą streamingową. "Najwyższy priorytet"

Polski nadawca pracuje nad własną platformą streamingową. "Najwyższy priorytet"

Wątpliwości ws. przejęcia właściciela TVN. Ekspertka: Dojdzie do próby "wybicia zębów"

Wątpliwości ws. przejęcia właściciela TVN. Ekspertka: Dojdzie do próby "wybicia zębów"

VML Poland Agencją Roku w kategorii Experience na Cannes Lions

VML Poland Agencją Roku w kategorii Experience na Cannes Lions

Na YouTube wraca "Farma Bagiego". Influencer porozumiał się z Polsatem

Na YouTube wraca "Farma Bagiego". Influencer porozumiał się z Polsatem