SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

10 mln złotych od KRRiT na cyfryzację radia w 2014 roku

- W przyszłym roku KRRiT przekaże na cyfryzację Polskiego Radia z wpływów abonamentowych od 8 do 10 mln złotych - powiedział w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Andrzej Siezieniewski, prezes zarządu PR. Docelowo Polskie Radio zamierza wydać na cyfryzację łącznie ok. 30-40 mln złotych.

<!-- 0.5092s -->

We wtorek punktualnie o godz. 12.00 Polskie Radio oficjalnie rozpoczęło nadawanie swoich programów w cyfrowej technologii DAB+. Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio dla Zagranicy, newsowe Polskie Radio 24 (do tej pory nadawane tylko w internecie), jak również nowy kanał muzyczny Radio Rytm dostępne będą cyfrowo na razie tylko w Warszawie oraz w Aglomeracji Śląskiej. W nowej jakości DAB+ będzie można słuchać także dwóch rozgłośni regionalnych - Radia Katowice oraz RDC w Warszawie (więcej na ten temat).

Andrzej Siezieniewski, prezes zarządu Polskiego Radia, powiedział w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że to dopiero początek kilkuletniego okresu, w czasie którego Polskie Radio planuje pokryć cyfrowo większą część kraju. Według przygotowanego harmonogramu w technologii DAB+ będzie można słuchać Polskiego Radia odpowiednio: od 1 sierpnia 2014 - w Gdańsku, Kielcach, Krakowie, Wrocławiu i Szczecinie, od 1 października 2014 - w Łodzi, Opolu i Poznaniu, od 1 stycznia 2015 - w Bydgoszczy, Koszalinie, Olsztynie i Zielonej Górze, od 1 kwietnia 2015 - w Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie, a od 1 lipca 2016 - w Giżycku, Kaliszu, Płocku i Siedlcach. Do 1 grudnia 2020 roku radiowy sygnał cyfrowy ma zostać udostępniony na terenie całego kraju. Na razie proces ten realizowany będzie tylko przez Polskie Radio, gdyż nadawcy komercyjni wciąż nie są zainteresowani cyfryzacją.

- Cyfryzacja jest cywilizacyjną koniecznością i procesem nieuchronnym. Radio, jeśli chce być nowoczesnym i rozwijającym się medium, musi podążać tą drogą. Łącznie cyfryzacja Polskiego Radia będzie kosztować najprawdopodobniej ok. 30-40 mln złotych. Suma ta może wydawać się wysoka, jednak w przyszłości, kiedy sygnałem cyfrowym pokryty będzie już cały kraj, a emisja analogowa zostanie wyłączona, radio będzie ponosiło dużo niższe koszty emisji niż obecnie. Wynika to z faktu, iż emisja cyfrowa jest dużo tańsza od emisji analogowej - argumentuje w rozmowie z nami Andrzej Siezieniewski.

W związku z cyfryzacją Polskie Radio zamierza w przyszłym roku rozszerzyć także swoją ofertę programową. Najprawdopodobniej w połowie 2014 roku nadawanie rozpoczną: naukowe Radio Eureka, Radio Retro skierowane do dojrzałych słuchaczy i Radio Krasnal - kanał adresowany do dzieci i rodziców.

Jak podkreśla Andrzej Siezieniewski, cyfryzacja radia nie jest równoznaczna z tym, że słuchacze zostaną zmuszeni do kupienia specjalnych odbiorników umożliwiających odbieranie radia w technologii DAB+. - Sygnał analogowy nadal będzie emitowany, nie zarządzono wyłączenia tego sygnału tak, jak było to w przypadku telewizji. W związku z tym radia będzie można słuchać tak, jak dotychczas. Jeśli natomiast ktoś zechce słuchać naszych kanałów w technologii cyfrowej, będzie mógł zakupić odpowiedni odbiornik - mówi Andrzej Siezieniewski.

Na okres do końca bieżącego roku Polskie Radio podpisało umowę na świadczenie cyfrowych usług emisji programu w Katowicach i w Warszawie z Emitelem, który jako jedyny zgłosił się do przetargu na obsługę tego projektu. Jego wartość wynosi 327 tys. złotych. Publiczny nadawca pracuje właśnie nad rozpisaniem kolejnego przetargu, na pokrycie sygnałem cyfrowym innych części kraju od 1 stycznia 2014. Wartość tego przetargu będzie wielokrotnie wyższa (więcej na ten temat).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 10 mln złotych od KRRiT na cyfryzację radia w 2014 roku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl