SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

10. Piknik naukowy Polskiego Radia Bis

Piknik Naukowy Bis Polskiego Radia odbędzie się 3 czerwca 2006 roku na Rynku Nowego Miasta i Podzamczu w Warszawie.

Motyw przewodni tegorocznego Pikniku Naukowego to „Świat za 10 lat”.

- Pokażemy, jakie zmiany zachodzą w życiu społecznym dzięki postępowi nauki i technologii. Zaprezentowane zostaną najnowsze osiągnięcia w dziedzinie praktycznych zastosowań europejskich badań naukowych oraz aktualnie prowadzone badania, które mogą zaowocować w ciągu najbliższych 10 lat. W ten niebanalny sposób, spojrzeniem w przyszłość, podkreślony zostanie jubileuszowy charakter Pikniku Naukowego - czytamy  w komunikacie stacji.

Zeszłoroczny Piknik Naukowy, współorganizowany przez 130 instytucji naukowych i edukacyjnych,  odwiedziło blisko 100 tysięcy gości. W tym roku przewidywany jest udział około 150 instytucji badawczych, naukowych, edukacyjnych i dydaktycznych oraz rozstawienie około 180 namiotów. Gwiazdą sceny na Rynku Nowego Miasta będzie Mike Hoyland z Leeds i jego chemiczne wybuchowe pokazy. Gościem specjalnym 10. Pikniku będzie Francja. Swój udział potwierdzili uczestnicy z 11 krajów i 3 kontynentów: Bułgarii, Chin, Czech, Ekwadoru, Francji, Hiszpanii (Katalonii), Litwy, Republiki Federalnej Niemiec, Słowacji, Węgier i Wielkiej Brytanii.

- Liczba pokazów na Pikniku Naukowym przekroczy 1000. Zobaczymy m.in.: eksperymenty fizyczne ilustrujące i wyjaśniające wytwarzanie plazmy, prezentację możliwości robotów klasy minisumo, pokaz poduszkowców oraz jedynego wciąż sprawnego sterowca w Polsce, prezentację pojazdu pac-car, uczestnika wyścigu samochodów o najmniejszym zużyciu paliwa Shell eco maraton, a także eksponat przedstawiający trójwymiarowe cienie. Przyjrzymy się, jak będzie wyglądać wizyta u lekarza za 10 lat – jakie testy i metody diagnostyczne będą mogły pomóc postawić właściwą diagnozę w zależności od genów pacjenta. Jedną z większych atrakcji będzie projekt Faulkes Telescopes, pozwalający uczniom z całego świata prowadzić obserwacje nieba przez Internet. Będzie można obserwować dalekie galaktyki przy użyciu automatycznego teleskopu znajdującego się na Hawajach. Teleskopy Faulkesa są największymi na świecie teleskopami zbudowanymi w celach edukacyjnych. Podczas Pikniku Naukowego połączymy się sześciokrotnie z teleskopem na wyspie Mauii na Hawajach i wspólnie poszukamy „naszej gwiazdy” - informuje Polskie Radio.

Przygotowany jest również projekt „Polska za dziesięć lat: dołóż swoją cegiełkę”. Na tablicę w kształcie Polski można będzie nakleić własną karteczkę-cegiełkę, zawierającą to, co zdaniem autora jest najważniejsze dla pomyślności Polski za dziesięć lat – np.: „Polska w strefie Euro”, „Zero tolerancji dla korupcji”, „Nauczyciele z pasją”.

Tegoroczny Piknik Naukowy poprzedzać będzie konkurs plastyczny „Świat za 10 lat”. Konkurs ma na celu inspirowanie uczniów, wyzwolenie ich pomysłowości, rozwijanie wyobraźni i talentów.
 
Piknik Naukowy BIS Polskiego Radia - 3 czerwca w godz. 11.00 - 20.00 na Rynek Nowego Miasta i Podzamcze w Warszawie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 10. Piknik naukowy Polskiego Radia Bis

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl