SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Dodatkowy dzień wolny od pracy 12 listopada. Przedsiębiorcy zszokowani

12 listopada będzie w tym roku dniem wolnym od pracy, po tym jak Sejm przyjął z poprawkami ustawę o Święcie Narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Konfederacja Lewiatan krytycznie ocenia ustawę wskazując, że stanowi ona przykład bardzo złej legislacji. Nowe przepisy zostały wprowadzone w pośpiechu, przez co przedsiębiorcy mają mało czasu, aby przygotować się do zmiany. Dodatkowy dzień wolny będzie miał  też negatywny wpływ, zarówno na   gospodarkę, jak i poszczególne przedsiębiorstwa.

Article

- Projekt ustawy został przedstawiony na niecałe trzy tygodnie przed 12 listopada br., a ustawa wejdzie w życie z jeszcze krótszym  vacatio legis. Nie można w ten sposób zaskakiwać przedsiębiorstw. Uniemożliwia to firmom  jakąkolwiek możliwość przygotowania się do wprowadzanej zmiany, podważa zaufanie do instytucji państwa. Już dzisiaj niepewność regulacyjna jest wysoka o czym najlepiej świadczy niski poziom inwestycji przedsiębiorstw. Tego typu inicjatywy jeszcze tę niepewność pogłębiają – mówi Robert Lisicki, radca prawny, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

Do ustawy nie przedstawiono oceny skutków regulacji. Dodatkowy dzień wolny negatywnie wpłynie na gospodarkę. W skali makro oznacza zmniejszanie PKB o ok. 0,3% (uwzględniając liczbę dni wolnych od pracy oraz założenie, że 25% gospodarki pozostaje w tym dniu aktywna).

Zdaniem Lewiatana pracodawcy planują swoją działalność w dłuższych okresach. Okresy rozliczeniowe czasu pracy standardowo wynoszą 3-4 miesiące, mogą być nawet dłuższe do 6-12 miesięcy.

Kodeks pracy jasno i dla każdego pracownika ustala wymiar czasu pracy do przepracowania w okresie rozliczeniowym. Na dzień 1 stycznia każdego roku kalendarzowego pracodawca ma określoną jasno liczbę dni pracy. Nie ulega ona zmianom w trakcie roku kalendarzowego.

Wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego w trakcie roku kalendarzowego, a często w trakcie okresu rozliczeniowego, oznacza konieczność podjęcia zmiany organizacji pracy, ustalenia grafików pracy na nowo, szczególnie w przemyśle, produkcji, gdzie mamy do czynienia z systemem pracy zmianowej, pracy w systemie równoważnym.

Powstaje również pytanie o możliwość terminowej realizacji zaplanowanych zleceń, zamówień. Będzie musiała pojawić się praca w godzinach nadliczbowych, które generują dodatkowe koszty. Ponadto wiele firm sygnalizuje, że na 12 listopada ma już zaplanowane spotkania z kontrahentami zagranicznymi. Teraz trudno będzie wzywać pracowników, aby spotkali się z partnerami z zagranicy.

- Dodatkowy dzień wolny oznacza także wypłatę wynagrodzenia za mniejszą liczbę dni pracy w stosunku do wcześniej przewidywanych (tam gdzie mamy stawkę miesięczna wynagrodzenia). Natomiast pracownicy wynagradzani akordowo lub według stawki godzinowej otrzymają niższe wynagrodzenia – dodaje Robert Lisicki.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dodatkowy dzień wolny od pracy 12 listopada. Przedsiębiorcy zszokowani

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
qwerty
A co z osobami które miały wyznaczony termin wizyty lekarskiej lub szpitalnej na dzień 12 listopada? Dalej będą czekać?
20 11
odpowiedź
User
Ola
A co z osobami które miały wyznaczony termin wizyty lekarskiej lub szpitalnej na dzień 12 listopada? Dalej będą czekać?
Szpitale i przychodnie tego dnia pracują, Podobnie jak placówki handlowe. Wystarczy zerknąć do projektu ustawy i poprawek.
15 11
odpowiedź
User
kaw
świetnie, proponuje jeszcze kolejne poprawki np. dotyczące wyznaczonych terminów spraw sądowych
15 8
odpowiedź
User
as123
A co z osobami które miały wyznaczony termin wizyty lekarskiej lub szpitalnej na dzień 12 listopada? Dalej będą czekać?

pare osob moze umrzec z tego powodu ale to pewnie jakis promil bedzie , wiekszosci nic nie powinno byc. W znaczeniu moze byc tak ze takto by sie wczesniej zidentyfikowalo problem podczas wizyty a nie juz na pogotowiu...
9 10
odpowiedź
User
Klari
Karkołomne porównanie przegranego Żalka ( wyp. dla TVN24)! Marzy mu się świętowanie 11 listopada w Polsce na wzór świętowania 4 lipca w USA.
W polskim klimacie, i politycznym też, Polacy, w tym mordy zdradzieckie, kanalie itp., cieszmy się, uśmiechajmy, machajmy chorągiewką, uczestniczmy w piknikach i innych zabawach plenerowych! Właściciele sezonowych ogródków piwnych do roboty! Niepotrzebnie zwijaliście interes. Jednak nie wszyscy będą mieli „kaca”, bo nie wszyscy mają 500+. Ale i tak „będzie, będzie zabawa, będzie się działo,...”i spało też! Przykro, że 12 listopada do pracy, oprócz strażaków i pracowników medycznych, idą także pracownicy handlu, transportu, żłobków, przedszkoli, świetlic, itd. itp.
Prognoza pogody na 11 i 12 listopada – będzie szaro, buro i ponuro, gdzieniegdzie tęczowo!
12 8
odpowiedź