SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

13,1 mld zł wyniosła wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w III kw.

Kwota zadłużenia z tytułu kredytów mieszkaniowych wyniosła 247,5 mld zł na koniec września, a w samym III kw. banki udzieliły 61,15 tys. kredytów wartości 13,1 mld zł. W całym roku nowa wartość tych kredytów przekroczy 50 mld zł, wynika z raportu Amron-Sarfin, zaprezentowanego przez Związku Banków Polskich (ZBP).

13,1 mld zł wyniosła wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w III kw.

Liczba umów zawartych w III kwartale wyniosła 61.150 i była niższa o 4,4% w skali kwartału, ale była o 16% większa licząc rok do roku. Wartość kredytów udzielonych w III kw. wyniosła 13,1 mld zł wobec 13,5 mld zł kwartał wcześniej (spadek o 3,2% w skali kwartału).

„Mimo nieznacznego wyhamowania dynamiki wzrostu akcji  kredytowej wydaje się, że prognozowany przez nas poziom 50 mld zł nowo udzielonych kredytów w tym roku przekroczymy" - powiedział Jacek Furga ze Związku Banków Polskich. Prognoza została zrealizowana do tej pory w 72-proc.

Liczba aktualnie czynnych umów kredytowych sięgnęła 1,489 mln na koniec września, co oznacza wzrost o 0,5% w porównaniu z II kwartałem. Średnia wartość kredytu, udzielonego w I-III kw. wyniosła 204,35 tys. zł, w tym kredytu denominowanego w walutach sięgnęła 325,64 tys. zł, a kredytów w złotych 177,55 tys. zł.

Kredyty udzielone w złotych stanowiły 72,8% w III kw., co oznacza ustabilizowanie się udziału nowoudzielanych kredytów denominowanych w walutach obcych na poziomie nie przekraczającym 30%. Kredyty w euro stanowiły 21,8% wartości nowego portfela wobec 23,6% w poprzednim kwartale. O 1 pkt proc. do 5,5% wzrósł udział kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich.

„Wzrost udziału wartości kredytów w złotych w nowym portfelu po części był związany z dalszym, wzmożonym wykorzystaniem środków przeznaczonych na dopłaty do odsetek w programie „Rodzina na Swoim", gdzie poziom kredytowania przekroczył 2 mld zł" - podano w raporcie.

W raporcie Amron –Sarfin podano także, że w kolejnych miesiącach spodziewany jest dalszy wzrost udziału kredytów denominowanych w euro, niemniej kredyty indeksowane do europejskiej waluty nie będą dominować w nowym portfelu kredytowym.

Odsetek kredytów zagrożonych wzrósł w III kw. o 0,2 pkt proc. do 1,8%, a za jego wzrost w większym stopniu odpowiada pogorszenie portfela kredytów w złotych (wzrost o 0,4 pkt proc. wobec 0,1 pkt proc. dla kredytów denominowanych.

W III kw. średnie ceny transakcyjne mieszkań były stabilne i uległy nieznacznej zmianie.

„W Warszawie, Aglomeracji Katowickiej, Gdańsku, Białymstoku i Poznaniu odnotowano niewielkie spadki. Wzrosty, obserwowane były jedynie w Łodzi, Wrocławiu i Krakowie"- podano także.

Najwyższą cenę transakcyjną za metr kw. mieszkania odnotowano w Warszawie – 8,15 tys. zł, zaś najniższą w konurbacji katowickiej – 3,30 tys. zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 13,1 mld zł wyniosła wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w III kw.

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
teresa
szukam i nigdzie nie moge dostac, co robic?
odpowiedź
User
jagienka
teresa, bez zalamki, trzy miesieca tulalam sie od banku do banku i tez nic zalatwic nie moglam, az w koncu znajomy wyslal mnie do doradcy i tam na miejscu wsrod wszystkich ofert cos wreszcie dla mnie znalezli, nastepnym razem, jak bede musiala podjac jakas wazna decyzje finansowa to od doradcy zaczne
odpowiedź
User
Corky
Łatwo powiedzieć. Pójdziesz do jakiegoś pseudo biura i cie zrobią na szaro. Jakoś nie miałbym zaufania.
odpowiedź