SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

14 mln zł na polskie prace nad zaawansowanymi technologiami w pojazdach hybrydowych i elektrycznych następnej generacji

Międzynarodowa firma Aptiv, z oddziałami w Polsce, która opracowuje zaawansowane technologie dla największych koncernów motoryzacyjnych na świecie, otrzymała grant Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. 14 mln zł trafi na dalsze prace nad zaawansowanymi technologiami w pojazdach hybrydowych i elektrycznych następnej generacji.

Aptiv to amerykańska firma technologiczna związana z branżą motoryzacyjną. Ma swoje zakłady produkcyjne w Gdańsku i Jeleśni oraz działające od 2000 roku Centrum Techniczne w Krakowie. Firma wytwarza zaawansowane technologicznie produkty wspierające jazdę autonomiczną, m.in. kamery czy komputery pokładowe, a także radia i panele sterownicze do samochodów. Aptiv opracowuje także bezpieczne i ekologiczne rozwiązania, które umożliwią bardziej zrównoważoną mobilność.

Teraz firma chwali się, że otrzymała grant Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. To 14 mln zł, które pozwolą jej przyspieszyć prace nad zaawansowanymi technologiami w pojazdach hybrydowych i elektrycznych następnej generacji. Pieniądze trafią na realizację projektu o łącznym budżecie 31 mln zł.

Pierwszy z czterech etapów projektu, czyli badania przemysłowe, został już przeprowadzony. - Spółka poczyniła istotne postępy w opracowaniu inteligentnego modułu centralnego ze zintegrowanym, bezpiecznym modułem komunikacyjnym, specjalistycznego modułu komunikacyjnego do połączenia pojazdu z inteligentną siecią energetyczną oraz bezkluczykowego systemu dostępu do pojazdu. Te zaawansowane technologie mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa i efektywności energetycznej pojazdów elektrycznych - informuje Aptiv w swoim komunikacie.

Pierwsze wyniki dowiodły, że moduły mogą zapewnić znaczącą oszczędność energii, obniżając zużycia prądu czuwania modułów o 50 proc., co w skali całego pojazdu oznacza obniżenie zużycia prądu czuwania o ok. 8-10 proc.

- Dzięki grantowi Narodowego Centrum Badań i Rozwoju przyspieszamy prace nad innowacyjnymi technologiami, w bezpieczny sposób łączącymi pojazdy hybrydowe i elektryczne następnej generacji z siecią energetyczną, realizując w ten sposób naszą misję zapewnienia mobilności cechującej się większym bezpieczeństwem, ekologią i łącznością - mówi Grzegorz Gutmajer, Regional Engineering Director w Aptiv.

Projekt prowadzi zespół Aptiv ds. badań i rozwoju w krakowskim Centrum Technicznym. Pracuje tam ponad 2 tys. inżynierów i 900 specjalistów korporacyjnych. "To jedno z największych i najbardziej innowacyjnych laboratoriów R&D firmy na świecie. Powstały w nim m.in. pierwszy system sterowania gestami dla motoryzacji oraz technologie aktywnego bezpieczeństwa" - informuje firma na swojej stronie.

Aptiv ma główną siedzibę w Dublinie. Działa w 44 krajach. Firma zatrudnia na świecie ponad 180 tys. pracowników.

Dołącz do dyskusji: 14 mln zł na polskie prace nad zaawansowanymi technologiami w pojazdach hybrydowych i elektrycznych następnej generacji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl