SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

15 proc. Polaków jeździ rekreacyjnie na rowerze (infografika)

Jazda na rowerze to jedna z najczęściej uprawianych dyscyplin sportowych wśród Polaków. Spośród osób jeżdżących na rowerach połowa jeździ wyłącznie w okresie wiosenno-letnim. Rowerzyści zazwyczaj korzystają z rowerów kilka razy w tygodniu - wynika z badań ARC Rynek i Opinia.

fot. Shutterstock.comArticle

15 proc. Polaków przyznaje, że jeździ na rowerze i traktuje tą aktywność jako rodzaj aktywności fizycznej. Amatorów tej dyscypliny jest więcej wśród osób z grupy wiekowej 45-64 lat oraz wśród kobiet.

Polscy rowerzyści posiadają w zdecydowanej większości własny rower. 19 proc. osób jeżdżących na rowerze przyznaje, że korzysta z sieci rowerów miejskich. Są one bardzo chętnie wykorzystywane zwłaszcza przez osoby młode, ceniące sobie wygodę oraz możliwość uniknięcia korków. Rowery miejskie są też przydatne turystycznie - 17 proc. osób korzystających z nich przyznaje, że ten rodzaj przemieszczania się wybiera podczas pobytu w innym mieście.

16 proc. respondentów korzysta z rowerów przez cały rok. Największa grupa badanych użytkuje rowery w okresie wiosenno-letnim. Rzadziej rowerzyści korzystają z rowerów podczas brzydkiej pogody.

40 proc. rowerzystów korzysta z roweru przynajmniej kilka razy w tygodniu, a co czwarty robi to kilka razy w miesiącu.

Badanie Sponsoring Monitor na temat sponsoringu w sporcie i kulturze w Polsce jest realizowane przez ARC Rynek i Opinia od kilkunastu lat. W 2015 r. zastosowano mix metod ilościowych – wywiadów telefonicznych (CATI) oraz internetowych (CAWI) z wykorzystaniem ogólnopolskiego panelu epanel.pl. Zrealizowanych zostało N=1520 wywiadów CATI oraz N=3756 wywiadów CAWI. Struktura próby w obu badaniach odzwierciedla strukturę populacji Polski wg płci, wieku, województwa, wielkości miejscowości zamieszkania oraz wykształcenia.

Badanie rowerzystów zostało zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia w okresie czerwiec-lipiec 2015 r. metodą CAWI (wywiady internetowe na własnym panelu internetowym) wśród osób w wieku powyżej 15 lat, które przynajmniej raz na dwa lata jeżdżą na rowerze, próba N=783.

Dołącz do dyskusji: 15 proc. Polaków jeździ rekreacyjnie na rowerze (infografika)

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Edu
Ale widzicie błąd (przestawione literki) w infografice, prawda?;-)
odpowiedź
User
filuś
Chyba z przymusu, a nie rekreacyjnie. Taką rekreacje to ja uprawiałem pracując w POlsce. Z domu do pracy i na odwrót. A w zimie biegi przełajowe... biegiem do roboty i omijałem dziury w chodniku. Wielu moich pracowników nawet dorobiło się samochodu, ale nie starczało im na benzynę, by codziennie jeździć do pracy. To też "rekreacyjnie" śmigali na rowerkach. Obecnie robię w Niemczech, to uprawiam sport motorowy. Czyli rekreacyjnie jeżdżę autem do pracy. Jak miliony Niemców.
odpowiedź
User
stres
W Polsce panuje opinia, że rowery z marketów to szajs. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Wiadomo że cenę mają dużo niższą, ale czy rzeczywiście z jakością jest ąz tak źle???
odpowiedź