SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

2016 rok w branży blogerów i youtuberów, prognozy na 2017

W ramach naszego podsumowania minionego roku w branży mediów i marketingu zajmujemy się dzisiaj branżą twórców internetowych, przede wszystkim blogerów i youtuberów. Wypowiadają się o niej zarówno sami twórcy (m.in. Jacek Gadzinowski, Marco Kubiś, Rafał Masny), jak też managerowie z sieci kanałów youtube’owych i agencji social mediowych.

Article


Marcin Żukowski, team leader w Mint Media

Wydarzenie roku
Gdybym miał określić jedno wydarzenie to powiedziałbym, że influencerzy wyruszyli pod strzechy. Nie są już tylko w interencie, nie są już tylko dla nastolatków. Dziś są obecni wszędzie – mamy ich na puszkach Coca-Coli, mamy ich w reklamach telewizyjnych (Millenium, Play i inne), mamy ich w książkach (Michał Szafrański, Mamaginekolog, Mówiąc Inaczej i inni), mamy ich w telewizji (choćby Wardęga, Izak). Dwa lata temu widziałem taki ranking popularnych gwiazd w USA i tam na pierwszych miejscach pojawiali się vlogerzy, a nie aktorzy czy piosenkarze. Dziś u nas również ten trend zaczyna być widoczny. Internetowi wpływowi wyszli poza sieć i pokazują się nawet tym, którzy z internetem są na bakier. Ciekawe jak to będzie się rozwijać dalej.

Sukces roku
W Polsce wyróżniłbym Michała Szafrańskiego i jego książkę. Wydana przez niego samego, znanego blogera i podcastera, sprzedała się w olbrzymim nakładzie, a sam autor zarobił na niej kilkaset tysięcy  złotych. To efekt nieosiągalny dla znaczącej części autorów książek, a sukces Szafrański zbudował na swojej marce osobistej. Budował ją kilka lat w sieci, a z tej sieci wyszedł i osiągnął jeszcze większy sukces. Znakomity przykład pokazujący, że influencerzy z internetów to wcale nie wydmuszki.

Porażka, rozczarowanie roku
Nie lubię tej kategorii, a więc nie będę wskazywał palcem nikogo. Powiem tylko tyle, że wystarczy spojrzeć na rankingi i listy influencerów z ostatnich kilku lat i zobaczyć, którzy się utrzymali a którzy nie. Ci, których już nie ma w czołówce to często osoby, który zbyt mocno poszły w zaprzęgu komercji. Nachalny marketing nigdy nie jest skuteczny na dłuższą metę i niestety on zawsze rozczarowuje, bo wciąż znajdują się marki i influencerzy, którzy idą tą ścieżką.

Człowiek roku
Krzysztof Gonciarz - mój ulubiony vloger, który wyjechał do Japonii, gdzie rozwija swoją firmę i kręci różne wideo. Sprawdza się w wielu formułach - „Zapytaj beczkę”, wideo podróżniczych, ale też daily vlogach. Docenienie należy mu się za podejście, jakość materiałów oraz kreatywność, bo niby robi zwyczajne rzeczy, ale jednak niezwyczajnie. To najtrudniejsze wyzwanie i Gonciarz radzi sobie z nim znakomicie. Może w przyszłym roku Gonciarza będzie można wyróżnić też w kategorii „na świecie”, bo rozwija też filmy po angielsku?

PewDiePie – najpopularniejszy vloger świata, ostatnio zasłynął tym, że chce usunąć swoje konto z YouTube’a, gdyż czuje się tam spełniony. To byłoby coś. Poza tym słynie z tego, że zarabia miliony na graniu w gry. Całkiem sympatycznie.

Serwis, kampania, projekt roku
W Polsce to chyba Play, który swoimi działaniami stara się sprawić wrażenie, że wszyscy wpływowi, znani i lubiani są u nich. W kampaniach pojawili się także influencerzy, którzy są obecni w reklamach telewizyjnych i na billboardach. Poza internet z influencerami wyszła też Coca-Cola, która umieściła ich na puszkach. To również odważne i ciekawe zagranie. Poza tym wyróżniłbym również kampanie Hejtstop oraz #ŁapJaja za nietypowe wykorzystanie influencerów do akcji społecznych, co zawsze cieszy i jest czymś, co nadaje marketingowi jeszcze większy sens.

A serwis roku? Według mnie Instagram, za swój kierunek rozwoju – w stronę bycia na żywo i bycia bardziej wyluzowanym. Dziś trochę mniej tu parcia na piękne fotki, a więcej na treści atrakcyjne, ale niekoniecznie perfekcyjne w formie, zgodnie z popularnym hasłem – connection not perfection.

Premiera, nowość roku
Instagram Stories i Facebook Live – znakomite narzędzia dla influencerów, które pozwalają im być bliżej z odbiorcami. Trochę jest to pokłosie Snapchata, ale jednak na Facebooku i Instagramie tego typu rozwiązania mają znacznie lepsze możliwości rozwoju. Dotąd influencer był blisko, bo w ogóle internet skraca dystans z odbiorcą, ale teraz jest jeszcze bliżej i dodatkowo może wchodzić z wieloma osobami w interakcje na żywo (dzięki FB Live jest możliwa wygodna organizacja spotkań na żywo, gdzie odbiorcy mogą zadawać pytania itp.). Instagram Stories zaś dają szansę na relacjonowanie dnia w zabawny i luźny sposób – często szybszy w realizacji i bardziej efektywny niż nagrywanie filmów, osadzanie ich w jakimś serwisie i dystrybucyjna. Tego typu proste mechanizmy mogą być naprawdę rewolucyjne, szczególnie że coraz więcej osób staje się – także dzięki nim – influencerami, bo mogą łatwo i szybko przekazywać swoje myśli innym.

Trend roku
Pierwszy trend to w ogóle influencerzy jako tacy. Coraz częściej wyróżnia się w kampaniach influencerów jako grupę, a nie dzieli się ich na blogerów, vlogerów, instagramowiczów itp. Liczy się wpływ, a nie kanał. Druga kwestia to zaś przenikanie influencerów pomiędzy różnymi mediami – nie ma ich tylko w sieci. Pojawiają się w reklamach telewizyjnych, na bilbordach, opakowaniach. Zaczynają się w sieci, a potem właściwie się nie kończą. Myślę, że dalej będziemy iść w tą stronę, szczególnie że coraz istotniejszą grupą są tzw. mikroinfluencerzy, a takim może być każdy z nas. Dzięki social mediom każdy z nas ma zasięg, a więc ma wpływ i to jest znakomite narzędzie marketingowe, którego rozwój w 2017 roku powinien być dynamiczny.

 


Jacek Gadzinowski, specjalista od komunikacji internetowej, autor kanału youtube’owego JackGadovsky

Wydarzenie roku
Raczej traktowałbym ten rok, jako kontynuację trendu, który jasno zmierza do tego, by wideo stanowiło ok. 70 proc. treści w internecie. Może wejście Onet.pl i WP.pl szerzej w świat wideo, uruchomienie własnych "TV" z dziennikarzami ze starych mediów. Roszady na rynku sieci partnerskich w Polsce. Gamellon kupiony przez TVN, niewykorzystane szanse Agory, LifeTube zyskujący inwestora strategicznego.

Sukces roku
YouTube przebił się do „masowej wyobraźni”, twórcy wideo obecni w reklamie, wydają książki, realizują klipy muzyczne i eventy. Następuje rozwój tego showbiznesu.

Porażka, rozczarowanie roku
Zmiany na YouTube. Serwis staje się coraz mniej przyjazny twórcom oraz widzom. Widać , że zaczyna się dusić pod ciężarem ilości „rak contentu”, treści plugawych i bezwartościowych. Oby zarządzający YouTube zrozumieli szybko, że bez twórców oraz lepszego wideo ten serwis padnie ofiarą własnego sukcesu.

Człowiek roku
Casey Neistat - przekuł swój sukces vlogów, w sukces komercyjny. Będzie odpowiedzialny za swoją aplikację w CNN i ściągnięcie do niej młodszych odbiorców, którzy nie znają lub nie oglądają CNN.

Serwis, kampania, projekt roku
Kampanie wideo - Allegro oraz Mall.pl związane ze świętami oraz okresem zakupów mikołajowych. Cieszy mnie to, że e-commerce jest tu tak bardzo aktywny na YT oraz coraz lepszy w pozycjonowaniu przekazów do potencjalnego klienta.

Premiera, nowość roku
Rosnący trend i popularność „daily vlogów”. Natomiast nie wróżę im dłuższej przyszłości uważając, jako etap przejściowy i wehikuł do zdobycia popularności przez twórców.

Trend roku
Większa profesjonalizacja materiałów na YouTube przy jednoczesnym wzroście „rak contentu”, czyli treści lekkich, łatwych i przyjemnych. Twórcy wideo coraz bardziej angażują się w przedsięwzięcia poza YouTube.

Dla mnie osobiście ten rok był potwierdzeniem, ze formaty, które realizuję na YouTube są produktywne i cieszą się dużą popularnością (ponad 400 tys. stałych widzów i 63 mln wyświetleń).

Prognoza na 2017 rok
Większe rozwarstwienie w jakości i merytoryczne filmów na YouTube. Widać będzie miejsca gdzie pojawiają się budżety. Firmy także coraz śmielej będą wchodzić w kanały brandowane oraz content marketing poprzez wideo.

 


Weronika Krzymińska, head of sales w sieci Gamellon

Serwis, kampania, projekt roku
Patrząc na rynek polski, zwróciłabym uwagę przede wszystkim na kampanie Allegro oraz Play. „Legendy Polskie” to przykład pierwszej, wysokobudżetowej produkcji na polskim YouTube, która w genialny sposób łączy ze sobą różne światy, takie jak baśnie z fantasy czy gwiazdy znane z dużego ekranu (Bagiński, Więckiewicz) z twarzami znanymi z internetu (Aleksandra Kasprzyk). Warto pochwalić twórców strategii Allegro za kreatywność I odwagę, ponieważ stworzyli absolutnie niestandardowy content, który nie opiera się na głównym założeniu, jakim jest promocja marki i produktów. Legendy Polskie, w połączeniu ze wzruszającymi, viralowymi spotami reklamowymi Czego szukasz?, które notują bardzo duże zasięgi w internecie, w mojej ocenie pozytywnie wpłynęły na wizerunek marki, ocieplajac go i jednocześnie wyróżniając na tle konkurencyjnych serwisów.

Drugą kampanią, która zasługuje na wyróżnienie w 2016 roku, to kampania Play. Kiedy pozostałe sieci komórkowe szukają coraz to nowych pomysłów na kampanie, Play konsekwentnie odświeża I rozbudowuje znany I lubiany format reklamowy. Zaangażowanie gwiazd polskiego YT, takich jak np. Karol Gązwa (Blowek), do tegorocznej kampanii, również w outdoorze I spotach telewizyjnych, to świetny krok w celu zbudowania I zwiększenia świadomości marki wśród młodej grupy docelowej. Play stworzył kampanie, które docierają ze swoim przekazem praktycznie do każdej grupy wiekowej, właśnie dzięki zaangażowaniu influencerów z różnych światów popkultury.

Porażka, rozczarowanie roku
Zjawisko post-prawdy i co za tym idzie - problem z odnalezieniem się social mediów w roli mediów, które wyprzedzają stare media pod względem wpływu na kształtowanie opinii I poglądów społeczeństwa. Post-prawda przyniosła ze sobą większą tolerancję na dystrybucję nieprawdziwych informacji I negatywnie wpłynęła na umiejętność selekcji I weryfikacji wiadomości przez odbiorców. Od wielu lat zmagamy się ze złymi skutkami nadmiaru bodźców I newsów, które „atakują” nas każdego dnia - post-prawda tylko pogłębiła ten problem. Porażką jest również brak lub zbyt późna reakcja głównych serwisów społecznościowych, takich jak Facebook, na nieprawdziwe newsy.

Premiera, nowość roku
Zdecydowanie należy wskazać dwie nowości na polskim YouTube – pojawienie się dedykowanych wybranej tematyce lub grupie odbiorców kanałów, tworzonych przez czołowych youtuberów oraz zaistnienie nowych, zasięgowych twarzy na YT. Abstrachuje umocnili swoją silną pozycję poprzez stworzenie od podstaw kilku popularnych kanałów, takich jak Nieprzygotowani (format mini-serialu dla odbiorców w wieku szkolnym) czy lifestyle’owego kanału uczestniczki programu Top Model Aleksandry Żuraw. Takie działania podkreślają widoczny trend, w którym youtuberzy często wychodzą ze swojej znanej roli i tworzą profesjonalny content, opierający się na innej tematyce, czy to na swoich kanałach, czy tworząc nowe kanały, na które przekierowują swoje ogromne zasięgi.

Warto zwrócić uwagę również na jedyny udany transfer twarzy znanej z dużego ekranu na YouTube. Cezary Pazura idealnie odnalazł się w stworzonej dla niego roli youtubera „wujka Czarka” – jego kanał znajduje się w czołówce najbardziej dynamicznie rozwijających się programów na YouTube. Co istotne, jego treści organicznie generują coraz większe zasięgi I wyświetlenia – Cezary Pazura jest przykładem youtubera, który potrafił wykorzystać potencjał pierwszych crossów na jego kanale z innymi gwiazdami YT (takimi jak Blowek czy Ajgor Ignacy) i w dalszym ciągu rozbudowuje grupę swoich widzów dzięki autorskim odcinkom. To pierwszy przykład gwiazdy znanej z telewizji i wielkiego ekranu, która odnalazła się w świecie YouTube.

Trend roku
W dalszym ciągu rosnąca pozycja sieci MCN na polskim rynku, która przejawia się nowymi inwestycjami, strategicznymi (zainwestowanie grupy TVN w sieć Gamellon), jak i nastawionymi na krótkoterminowy zwrot - tak jak w przypadku inwestycji funduszu w sieć LifeTube. Warto wspomnieć również o rosnącej profesjonalizacji youtuberów i ich otwarciu na tworzenie zróżnicowanego contentu, podążającego za aktualnymi trendami. Doskonałym przykładem jest np. Blowek czy Stuu, którzy z sukcesem zaczęli oferować swoim widzom treści nie tylko powiązane z gamingiem. To sprawia, że takie kanały zwiększają swój potencjał marketingowy I w dalszym ciągu zyskują coraz większe zasięgi. Istotnym trendem jest również dalszy rozwój virtual reality, czego przykładem może być premiera Playstation VR oraz rozbudowane stanowisko gamingowe z VR, które zaprezentował Play podczas tegorocznego Poznań Game Arena.

Człowiek roku
Mark Zuckerberg z jego niegasnącym apetytem na to, aby w dalszym ciągu być numerem 1. w tworzeniu nowych formatów I funkcjonalności w świecie social media. Rozbudowanie Instagrama o funkcję stories, wzmacnianie contentu video na Facebooku, livestream, wprowadzenie reakcji na posty, foto I video w opcji 360 stopni – to wszystko pokazuje, że Zuckerberg nadal pozostaje w grze I warto bacznie obserwować jego posty.

Wydarzenie i sukces roku
„Romans” telewizji i internetu - w 2016 roku obserwowaliśmy ciekawe zmiany I transfery pomiędzy tymi mediami. Warto chociażby wspomnieć o kolaboracji Casey Neistata z CNN, która została wyceniona na 25 milionów dolarów. W Polsce ważnym wydarzeniem było powstanie telewizji Wirtualnej Polski oraz inwestowanie grupy TVN w formaty internetowe i połączenie z siecią Gamellon. Wydarzeniem roku było również zjawisko livestream’u, które odegrało istotną role zarówno w świecie Snapchata, jak i Facebooka, Instagrama, Twitcha czy Youtube’a.

Prognoza na 2017 rok
2017 rok będzie rokiem, w którym będziemy obserwować ciągły wzrost ruchu w mobile oraz coraz większe budżety reklamowe, przeznaczane na kampanie w internecie. Nowy rok przyniesie ze sobą również wzrost znaczenia influencer marketingu, co przełoży się na angażowanie influencerów w coraz szersze działania, także poza Youtube i innymi social media - marketerzy wiedzą, że to właśnie gwiazdy internetu są idolami zarówno dla najmłodszej grupy odbiorców, jak i starszych (nawet 30+). Będziemy obserwować zjawisko “dojrzewania social media” – rozumiem przez to poszerzanie grup docelowych w social mediach, także o grupy starsze wiekowo - już teraz, porównując na YouTube 2016 rok z poprzednimi, widzimy wzrost liczby widzów w grupach 18-24 lat, jak i 24+.

Na kolejnych podstronach wypowiedzi oraz menedżerów z firm LifeTube, Epic Makers, GetHero, Video Brothers, Los Video, Wizerunkowo.com, Pitted Cherries, LiquidThread i APYnews.pl oraz Marco Kubisia, Rafała Masnego i Tomasza Okonia.

  • 1
  • 2

Dołącz do dyskusji: 2016 rok w branży blogerów i youtuberów, prognozy na 2017

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mikołaj Rej
Nic wartościowego z tych podsumowań nie da się wyciągnąć. Ot takie kółko wzajemnej adoracji.
odpowiedź
User
Marek
ale bełkot kto to zrozumie
odpowiedź
User
Człowiel
Z piraceniem akurat problemów nie ma żadnych :) jak się chce to wszystko można mieć za darmo bez problemu :) . Żaden torrent nie jest potrzebny do tego
odpowiedź