SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

20th Century Fox, Panasonic i Samsung wprowadzą certyfikację HDR10+

Firmy 20th Century Fox, Panasonic Corporation i Samsung Electronics finalizują prace nad wdrożeniem programu certyfikacji HDR10+ i prezentują logo, które będą mogli wykorzystywać twórcy filmów, producenci telewizorów i odtwarzaczy Blu-Ray Ultra HD.

Article

HDR10+ to otwarta, wolna od opłat licencyjnych platforma do obsługi metadanych dla technologii High Dynamic Range (HDR), która po raz pierwszy została zaprezentowana podczas targów IFA w ub.r.

W założeniach dzięki zastosowaniu HDR10+ można uzyskać nasycone, precyzyjnie odwzorowane kolory i głębszy kontrast. Oznacza to, że kiedy widz ogląda seriale czy filmy, wyraz twarzy postaci i detale danej sceny widoczne są w sposób wyrazisty i szczegółowy, co sprawia że obraz jest bardziej rzeczywisty.

Według komunikatu wydanego przez partnerów projektu szczegóły związane z programem licencyjnym zostaną udostępnione w internecie. Ponadto niedługo twórcom treści przekazane zostaną, opracowane przy udziale innych firm, narzędzia do generowania metadanych.

HDR10+ ma zaoferować widzom wysokiej jakości doznania HDR, które będą zgodne z zamysłem twórców treści, a także usprawni proces tworzenia, zachęcając do produkcji treści HDR premium. Towarzyszący temu program certyfikacji ma zagwarantować, że produkty zgodne z HDR10+ będą spełniać wymagania dotyczące wysokiej jakości obrazu, a także wiernie oddadzą zamysł reżyserów i operatorów filmowych. Certyfikowany produkt będzie opatrzony logo HDR10+.

Zgodnie z zapowiedzią najważniejsze aspekty programu licencyjnego obejmować będą:
Korzyści dla twórców filmowych i telewizyjnych oraz producentów urządzeń, takie jak m.in. precyzyjne odwzorowanie obrazów z maksymalną dokładnością, nawet na ekranach, które mogłyby mieć trudności z wyświetlaniem treści HDR10.
Brak opłat licencyjnych rozliczanych od sztuki.
Symboliczna roczna opłata administracyjna dla producentów urządzeń, producentów układów SoC i dostawców usług dystrybucji treści.
Specyfikacja techniczna, specyfikacja testowa, logo/specyfikacja logo HDR10+, patenty od trzech firm bezpośrednio związanych ze specyfikacją techniczną i specyfikacją testową.
Certyfikacja urządzeń będzie wykonywana przez autoryzowany ośrodek badawczy niezależnej firmy.

Po otwarciu programu licencyjnego HDR10+ firmy założycielskie będą wdrażać technologie HDR10+ we wszystkich przyszłych wydaniach filmów Ultra HD, w wybranych telewizorach, odtwarzaczach/nagrywarkach Blu-ray Ultra HD i innych produktach.

Jako pierwszy standard HDR10+ wprowadził Amazon na platformie Prime Video, filmy wykorzystujące tę technologię można oglądać w Amazonie w telewizorach Samsung UHD pochodzących z 2017 r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 20th Century Fox, Panasonic i Samsung wprowadzą certyfikację HDR10+

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl