SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

21st Century Fox podwyższa ofertę zakupu Sky do 24,5 mld funtów

Walka o przejęcie płatnej telewizji Sky działającej w kilku krajach Europy weszła na kolejny etap. Odpowiadając na niedawną ofertę Comcasta zakupu Sky za 22 mld funtów 21st Century Fox zaproponował 24,5 mld funtów za przejęcie 61 procent udziałów w Sky, które dałyby koncernowi Ruperta Murdocha pełną kontrolę nad europejską stacją.

Rupert MurdochArticle

Kontrolowany przez rodzinę Ruperta Murdocha Fox jest obecnie posiadaczem 31 proc. akcji Sky. W grudniu 2016 r. zaproponował, że przejmie pozostałe 61 proc. akcji europejskiego nadawcy, co pozwoliłoby mu stać się jedynym właścicielem tej sieci. Transakcja nie doszła do skutku, bowiem wzbudziła poważne wątpliwości u brytyjskich instytucji nadzorczych.

Na początku br. tamtejszy urząd ds. konkurencji i rynków (CMA) stwierdził jasno, że przejęcie na własność przez Murdocha całego Sky zaburzyłoby konkurencję, bowiem jednym z elementów europejskiego nadawcy jest stacja informacyjna Sky News, a Fox posiada już wiele innych mediów, m.in. takie tytuły prasowe jak „The Sun” i „The Times”.

Po kilku miesiącach, w czerwcu br. na przejęcie Sky przez Murdocha zgodził się zarówno brytyjski regulator rynku, jak i tamtejsze ministerstwo kultury, które zapowiedziało że nie będzie ingerowało w transakcję. Istnieje jednak pewien warunek zgody na zakup Sky przez Foxa. Chodzi o konieczność sprzedaży przez koncern Murdocha stacji telewizyjnej Sky News. Na razie nie wiadomo kto miałby stać się jej ewentualnym nabywcą, w grę może wchodzić Disney, który niedawno zaoferował za rozrywkową część Foxa kwotę 71,3 mld dol. w obliczu konkurencji ze strony Comcasta starającego się zablokować to przejęcie.

Początkowo Fox oferował za przejęcie kontroli nad Sky 18,5 mld funtów, jednak także w wypadku tej transakcji do gry wmieszał się Comcast proponując zakup 61 proc. akcji nadawcy za kwotę 22 mld funtów.

Murdoch nie zamierza jednak porzucić planów przejęcia Sky i przebija ofertę złożoną przez Comcast kwotą 14 funtów za akcję Sky, co w sumie daje wycenę na poziomie 24,5 mld funtów. W komunikacie Fox zapowiada, że jeśli obecna oferta zostanie zaakceptowana to transakcja może zostać sfinalizowana w III kwartale br.

Według koncernu kontrolowanego przez Murdocha przejęcie Sky wzmocni tę stację i uczyni ją bardziej konkurencyjną na obecnym trudnym rynku nadawców, co przyniesie korzyści zarówno widzom, jak i udziałowcom firmy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 21st Century Fox podwyższa ofertę zakupu Sky do 24,5 mld funtów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl