SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

25 lat Solidarności w Radiu Gdańsk

Zbliżającym się obchodom 25 rocznicy Sierpnia 80 towarzyszyć będzie na antenie Radia Gdańsk cykl różnorodnych programów przygotowanych specjalnie na tę okazję.

 Wśród nich znajdą się m. innymi premierowe słuchowiska, dokumenty i reportaże. Pojawią się one między 14 a 31 sierpnia nieomal we wszystkich pasmach programowych.               
                
- Bardzo ciekawie zapowiada się prezentacja słuchowisk , które powstały w oparciu  o scenariusze nagrodzone w zakończonym niedawno ogólnopolskim konkursie literackim "Polskie drogi do wolności - 25 lat Solidarności". Jury konkursu - powołane przez jego organizatorów : Radio Gdańsk i Fundację Centrum Solidarnosci"- pierwszą nagrodę przyznało Robertowi Mirzyńskiemu za scenariusz "Pomost". Oparte na nim słuchowisko reżyserował Janusz Kukuła - dyrektor Teatru Polskiego Radia a zrealizował akustycznie Jacek Puchalski. Na premierę "Pomostu" Radio Gdańsk zaprosi 25 sierpnia o 21.10 - informuje wortal Wirtualnemedia.pl Radio Gdańsk.

Sierpniowe dni sprzed ćwierćwiecza przypomni "Kalendarium strajku", faktograficzna audycja, której autorzy wykorzystując m. innymi taśmy archiwalne Radia Gdańsk, odtworzą nieomal godzina po godzinie, narastającą falę historycznego protestu i proces dochodzenia do jego wielkiego finału." Kalendarium strajku" emitowane będzie codziennie/ także  w soboty i niedziele/ o godz. 10.20 , 16.15 i 21.45.

Gdańscy radiowcy : Małgorzata Żerwe i Jarosław Zorn przygotowują dwa projekty dźwiękowe o Stoczni Gdańskiej / dawniej im. Lenina/ i jej załodze. Pierwszy dokument "Stocznia - przykro mi" to subiektywna, oparta na archiwaliach i nagraniach współczesnych , historia tego zakładu. Drugi "Stocznia - suita industrialna" to artystyczna kompozycja dźwięków rejestrowanych w stoczni o różnych porach dnia i nocy.

Audycje te Radio Gdańsk nada 19 i 26 sierpnia o 21.10.

21.10 to także pora emisji serii premierowych reportaży zrealizowanych w okazji sierpnia w Radiu Gdańsk. Ich bohaterami będą anonimowi stoczniowcy , czołowe postacie sierpnia oraz ludzie młodzi - rówieśnicy Solidarności.

W bogatej sierpniowej ofercie Radia Gdańsk znajdą się także obszerne fragmenty licznych debat, które z okazji 25 - lecia organizowane są przez różne środowiska .

Jedna z takich dyskusji - pod roboczym tytułem "Jak się robi Solidarność" - odbędzie się 23 sierpnia w Studiu Koncertowym Radia Gdańsk. Swój udział w niej zapowiedział wstępnie m. innymi Norman Davies. Przebieg tej debaty Radia Gdańsk zaprezentuje dzień później /24 sierpnia / o godz. 21.10.

Kolejne "sierpniowe" wątki specjalnego programu Radia Gdańsk to m. innymi - przypomnienie Festiwalu Piosenki Zakazanej, prezentacja wątków sierpniowych w literaturze oraz udział w strajku środowiska dziennikarskiego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 25 lat Solidarności w Radiu Gdańsk

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl