SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

25 reporterów nominowanych do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej

Kapituła Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej nominowała kandydatów do tegorocznych nagród w trzech kategoriach. Łącznie nominowano 25 osób, w tym m.in. Tomasza i Marka Sekielskich, Piotra Żytnickiego, Cezarego Łazarewicza i Ludmiłę Annanikovą. Laureatów poznamy 15 grudnia podczas gali.

Nagrodę - już po raz siódmy - przyznają tygodnik „Newsweek Polska” i Fundacja im. Teresy Torańskiej. Ideą konkursu jest propagowanie kultury słowa w przestrzeni publicznej, a  także promowanie autorów, którzy w mijającym roku zaznaczyli swoją obecność znaczącymi materiałami dziennikarskimi lub takimi, które szerzą idee obywatelskie.

 

W tym roku kapituła przyzna nagrody w trzech kategoriach. Pierwsza to „Najlepsza książka”, nominowani w niej zostali: Elisabeth Asbrink za „Made in Sweden”, Julia Boyd za „Wakacje w Trzeciej Rzeszy”, Maciej Czarnecki za „Skandynawia Halal. Islam w krainie białych nocy”, Paweł Kapusta za pozycję „Gad”, Joanna Kuciel-Frydryszak za „Służące”. Cezarego Łazarewicza nominowano dwukrotnie, za książki: „Wstając z kolan” i „Nic osobistego. Sprawa Janusza Walusia”. Emil Marat, Stanisław Aronson i Michał Wójcik otrzymali nominację za książkę pt. „Wojna nadejdzie jutro”, Jarosław Mikołajewski za „Cień w cień”, Joanna Ostrowska za „Przemilczane”, zaś Katarzyna Surmiak-Domańska za swoją książkę pt. „Kieślowski. Zbliżenie”.

Druga kategoria to „Najlepszy materiał dziennikarski”. Tutaj nominowani do nagrody są: Ludmiła Anannikova  i Piotr Żytnicki za materiał „Nie płacz, bo będzie zwarcie”, Kalina Błażejowska  za „To nie jest kwestia hematologii”, Zuzanna Bukłaha za „Czego Warszawa nie wie. Europa? Ja się zastanawiam, jak córka do szkoły dojedzie, jeśli autobusy polikwidują”. Dwukrotnie nominowana została też Anna Kalita: za materiał „Dziewczynki za pięć tysięcy dolarów, chłopcy za dziesięć” oraz za „Opowiem pani, jak sprzedałam syna”. Pawła Kapustę jury nominowało za „Nie bój się psa, który szczeka. Kuratorzy sądowi”, Małgorzatę Niemczyńską za „Instrukcję obsługi”, zaś Janusza Schwertnera za „Tutaj nie jestem księdzem. Jak się pracuje w Szlachetnej Paczce”.

Szansę na nagrodę mają również Marek i Tomasz Sekielscy za głośny dokument „Tylko nie mów nikomu” oraz Marek Szymaniak za „My, bezdomniaki od jabłek”, Mirosław Wlekły Mirosław za „Siedemnaście śmierci na minutę”, a Agnieszka Żądło za materiał pt. „Wszyscy chcą nas kupić przed wyborami”.

Kapituła zdecydowała także, że zostanie przyznana nagroda specjalna w kategorii „Działalność publiczna”, w niej nie ujawniono nominowanych.

Uroczysta gala, podczas której zostaną nagrodzeni laureaci, odbędzie się 15 grudnia w Warszawie. Patronem nagrody jest Teresa Torańska, dziennikarka, reporterka i pisarka, autorka bestsellera „Oni”, która zasłynęła przede wszystkich ze świetnych wywiadów. Rok temu w ramach szóstej edycji nagrodzono m.in. Ludmiłę Anannikovą, Michała Wójcika, Mateusza Ratajczaka oraz twórców inicjatywy Wolne Sądy.

Dołącz do dyskusji: 25 reporterów nominowanych do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Georg
Berti Kittel the Best...
odpowiedź
User
Mądra Jola
ale jądra mola
odpowiedź