SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

28 proc. polskich internautów nigdy nie kupowało online

28 proc. użytkowników internetu z Polski nigdy nie robiło zakupów w sieci, ale co trzeci z nich ma zamiar spróbować tego w przyszłości. Bardziej skłonni do e-zakupów w przyszłości są mieszkańcy wsi oraz oglądający produkty w sieci, ale kupujący w tradycyjnych sklepach. Najczęstszym powodem niekupowania przez internet jest brak możliwości obejrzenia produktu - wynika z raportu przygotowanego przez Gemius i e-Commerce Polska.

Polacy, którzy nie kupują online, ale w swoich planach biorą to pod uwagę, różnią się pod względem cech demograficznych od tych, którzy takich planów nie mają.

Większą skłonność do zakupów online w przyszłości wykazują - w porównaniu z ogółem badanych - ankietowani mieszkający na wsi oraz osoby, które przeglądają produkty online, ale kupują je w sklepach tradycyjnych (np. w galeriach handlowych czy hipermarketach).

Z kolei wśród Polaków, którzy nie kupują i nie zamierzają robić zakupów w sieci, jest - w porównaniu z ogółem populacji - relatywnie więcej osób powyżej 50. roku życia, z miast od 100 do 500 tys. mieszkańców oraz o dochodach poniżej 2 tys. zł.

Brak możliwości obejrzenia nabywanego w sieci produktu to przeszkoda, na którą badani Polacy wskazują najczęściej. Taki powód podaje niemal co drugi ankietowany (49 proc. niekupujących online). Znaczącą barierę stanowi także obawa przed otrzymaniem produktu innego niż zamawiany (38 proc.) oraz przed problemami z reklamacją czy gwarancją (32 proc.). Ponadto wciąż istnieje duże grono osób niekupujących przyzwyczajonych do zakupów w tradycyjnych sklepach (33 proc.).

Raport został przygotowany przez Gemius oraz e-Commerce Polska, w oparciu o badanie przeprowadzone w grudniu 2012 r. na grupie 1,5 tys. internautów. Próba dla niekupujących online wyniosła 303 osoby.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 28 proc. polskich internautów nigdy nie kupowało online

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl